Trudna praca ratownika medycznego
Ratownicy medyczni. To oni codziennie walczą o to, by ocalić zagrożone życie. Praca jaką wykonują jest odpowiedzialna, trudna, wymaga też skupienia, szybkiej reakcji i podejmowania trudnych decyzji. Ratownicy codziennie narażeni są na duży stres. Jak wygląda ich praca?
Rozmowę na temat tego typu pracy, podjęliśmy z ratownikami medycznymi pracującymi w raciborskim szpitalu.
Czemu wybrali ten zawód?
Aldona pracuje w pogotowiu już 5 lat. - Zdawałam na medycynę, ale niestety nie udało mi się. Zabrakło mi 4 punktów. Nie próbowałam po raz kolejny, postanowiłam podjąć studia licencjackie na kierunku ratownictwo medyczne. Potem kontynuowałam naukę na studiach magisterskich na kierunku zdrowie publiczne - powiedziała Aldona. Zupełnie inaczej sytuacja przedstawiała się u Tomka. - Jestem tutaj z przypadku. Nie wiedziałem tak naprawdę co ze sobą zrobić. Młody człowiek po szkole średniej nie jest chyba zbyt świadomy tego, jak ważna jest decyzja jaką podejmie odnośnie dalszej edukacji - powiedział. Jeszcze inaczej było w przypadku Moniki. - Wybrałam ratownictwo medyczne świadomie, absolutnie nie był ten wybór przypadkowy - mówiła Monika. Maciek natomiast chciał zostać strażakiem, jednak nie udało mu się spełnić tego marzenia. Został więc ratownikiem. Drugi z Tomków zaczął pracę w pogotowiu na stanowisku kierowcy. Jednocześnie uczęszczał do szkoły policealnej ratownictwa medycznego. - W naszym zespole panuje świetna atmosfera, czasem wiadomo są jakieś drobne nieporozumienia, ale nie da się tego uniknąć przy takiej liczbie pracowników - mówił Tomek.
Odporność psychiczna
Praca ratownika medycznego niesie ze sobą sporą dawkę stresu. Trzeba też radzić sobie z widokiem obrażeń, które mogą przerażać. - Trzeba być twardym. Z czasem w jakimś stopniu większość ratowników przyzwyczaja się do tych strasznych widoków, właściwie chyba nie ma innego wyjścia, trzeba się uodpornić, choć czasem nie jest łatwo - powiedział Tomek, szef ratowników. Ratownik podczas akcji powinien być opanowany i spokojny, musi szybko podejmować decyzje i przede wszystkim musi sprawnie działać. - Wiadomo, inaczej reagujemy na śmierć, inaczej na rany, jeszcze inaczej, gdy akcja ratunkowa dotyczy małego dziecka - mówią zgodnie ratownicy. Jak zatem radzą sobie ze stresem? - Każdy ma jakieś tam swoje sposoby na stres, na odreagowanie emocji, z którymi się zmagamy. Dla mnie oderwaniem od stresu związanego z pracą jest rodzina. Staram się nie "przynosić" pracy do domu - mówił szef ratowników.
Zagrożenia w pracy ratownika
Ratownicy pracujący w pogotowiu świadomie narażają własne życie, by ratować zdrowie i życie innych. W trakcie akcji ratunkowej ratownik ma bardzo często styczność z krwią poszkodowanych. Chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii, np. do zarażenia ratownika wirusem HIV czy WZW B lub C. - Czasem pracownicy pogotowia w czasie akcji mają też do czynienia z agresją ze strony pacjenta, czasem jest to agresja słowna, czasem fizyczna - powiedział dr Piotr Sokołowski, kierownik raciborskiego pogotowia. - Zagrożeń jest jednak o wiele więcej - dodał.
Jakie są wady i zalety pracy w pogotowiu?
- Podstawowa zaleta tego zawodu jest oczywista. Możemy uratować ludzkie życie. Po udanej akcji czujemy nieporównywalną z niczym innym satysfakcję - wyjaśnił Tomek. - Nigdy też dyżury nie są takie same, żaden wyjazd nie jest taki sam, praca jest ciekawa - dodał. - Plusem jest też praca w systemie dwunastogodzinnym - dodał Maciek. - Minusem na pewno są niskie zarobki oraz to, że ludzie nas nie szanują. Spoczywa też na nas duża odpowiedzialność - powiedziała Monika.
- Praca w polskim systemie ratownictwa medycznego nie wygląda jak na filmach. Wspaniałe akcje ratunkowe zdarzają się, ale ogromna część interwencji to takie przypadki, które powinny być rozwiązywane bez udziału pogotowia ratunkowego. Wiele przypadków powinno trafiać do POZ (POZ - podstawowa opieka zdrowotna, lekarz pierwszego kontaktu - przyp. red.), a trafiają do nas. Ludzie nie mają wiedzy na temat tego co jest w zakresie działania POZ, a czym my powinniśmy się zajmować - wyjaśniła na wstępie Monika, która pracę ratownika wykonuje od ponad 7 lat.
Pogotowie ratunkowe udziela pomocy z zakresu ratownictwa medycznego w przypadku wypadków, porodów, nagłych zachorowań lub pogorszenia zdrowia - jeśli stanowi to zagrożenie życia. - Jeśli ktoś wzywa pogotowie ratunkowe w momencie, kiedy życie i zdrowie ludzkie nie jest zagrożone, wtedy niestety może pozbawić kogoś innego takiej pomocy - wyjaśniła Monika.
Jak wygląda współpraca ratowników z innymi służbami?
- Mamy bardzo dobre relacje zarówno ze strażakami jak i z policjantami. Latem ćwiczymy ze strażakami, szkolimy też policjantów w zakresie udzielania pierwszej pomocy - powiedział szef ratowników. - Najważniejsze jednak jest to, że po przyjeździe na miejsce zdarzenia każdy wie co ma robić – dodał.
Sylwia Prusowska
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany