Ziołolecznictwo Franciszkanów. Czosnek – Naturalny Antybiotyk
Dobroczynne właściwości czosnku znane były już 6 tys. lat temu w Azji Środkowej. W starożytnym Egipcie miał tak dużą wartość, że traktowano go jak pieniądz. Rzymscy robotnicy i żołnierze żuli czosnek przed bitwą, a Słowianie twierdzili, że chroni przed ukąszeniem żmii. W Afryce rybacy smarując swe ciało czosnkiem zabezpieczali się przed krokodylami, natomiast w Polsce służył do odpędzania wampirów.
Dzisiaj znanych jest ponad trzysta rodzajów czosnku. U nas występuje np. w stanie dzikim czosnek niedźwiedzi, zielony, wężowy syberyjski, a najpopularniejszy jest ten z białą łuską. Przywędrował on do Polski w średniowieczu wraz z karawanami kupców wschodnich. Od dawien dawna stosowany był również w medycynie jako lek. Jest rośliną o wszechstronnym działaniu np.: bakteriobójczym, grzybobójczym, wzmacniającym system immunologiczny. W swoim składzie chemicznym czosnek zawiera lotne związki siarkowe, olejki eteryczne, błonnik, cukry oraz organiczne związki siarki, takie jak alliia i skrodynina A i B.
Zmiażdżone, świeże ząbki wydzielają allicynę, substancję, która posiada silniejsze działanie antybiotyczne niż penicylina czy tetracyklina.
W czosnku znajdują się też witaminy: C, PP, B1, B2, B3, prowitamina A, a także sole mineralne pierwiastków: wapń, potas, manez oraz mikroelementy: żelazo, miedź i rzadkie pierwiastki jak nikiel, kobalt, chrom, selen, german. Chociaż selen i german występują w ilościach śladowych, ich obecność w czosnku ma duże znaczenie w ograniczaniu podziału komórek nowotworowych, zahamowaniu rozwoju czy nawet ich wydalaniu. Z tego powodu czosnek jest coraz bardziej doceniany w zapobieganiu chorobom nowotworowym i układu krążenia.
Długo przed wynalezieniem antybiotyków, czosnek był stosowany do zwalczania różnego rodzaju chorób: od gruźlicy aż po dur brzuszny. Dzięki swoim zdolnościom zwalczania różnego rodzaju bakterii powodujących infekcje od dziś z powodzeniem jest używany w leczeniu bólu gardła, przeziębień, gryp, zapalenia oskrzeli i płuc, infekcji ucha, przewodu pokarmowego. Czosnek pomaga również w odbudowaniu populacji przyjaznej bakterii po odbytych kuracjach antybiotykowych. Jego działanie jest zbliżone do działania niektórych antybiotyków, niszczących bakterie chorobotwórcze w układzie pokarmowym i oddechowym. Jest wspaniałym lekiem odkrzuśnym, stosowanym, przy ostrym i przewlekłym zapaleniu oskrzeli, kokluszu i astmie, jak również przy zapaleniu zatok, przewlekłym katarze, gorączce siennej i zapaleniu śluzówki nosa. Działa również napotnie, przez co pomaga obniżyć gorączkę.
Spożywanie czosnku obniża ciśnienie krwi, poziom cukru i trójglicerydów w osoczu. Wspomaga także metabolizm tłuszczów, obniżając poziom cholesterolu we krwi. Obecność zawartych w nim związków siarki mobilizuje krwinki białe do obrony organizmu przed czynnikami zakaźnymi. Czosnek otwiera naczynia krwionośne, zwiększając przepływ krwi do tkanek, poprawia krążenie, łagodzi skurcze. Podwyższa proporcje „ dobrego” cholesterolu HDL w stosunku do „złego” LDL. Czosnek polecany jest szczególnie osobom starszym, bowiem pomaga redukować tkankę tłuszczową, działa odmładzająco i spowalnia proces starzenia. Chroni nasz mózg przed utratą sprawności intelektualnej, pamięci czy depresją.
Mając na uwadze takie wspaniałe działanie tej cudownej, bo już w Biblii wspomnianej rośliny, polecamy nalewkę ALLIUMSANA (allium sativum- czosnek pospolity), która zawiera w sobie wszystkie właściwości opisane wyżej, gdyż jest skondensowanym wyciągiem czosnkowym. Oprócz tego ma jeszcze jedną zaletę- nie daje intensywnego zapachu jedzonego czosnku. Krople tej nalewki działają naprawdę pozytywnie na Nasze Zdrowie.
ALLIUMSANA – Nalewka czosnkowa produkowana jest w PPS Wódki Raciborskie w Raciborzu na licencji Herbarium św. Franciszka przy Klasztorze Braci Mniejszych Franciszkanów w Katowicach- Panewnikach.
Nalewkę Czosnkową można kupić w Sklepie Firmowym „ Wódki Raciborskie” w Raciborzu, przy ulicy Opawskiej 67 oraz w Herbarium św. Franciszka w Panewnikach.
o. Marcelin Pietryja
Herbarium św. Franciszka
Katowice – Panewniki
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.