Ty pytasz my odpowiadamy
Pytania czytelników do dietetyczki Naturhouse w Raciborzu
Jem rzadko, a nie chudnę- dlaczego ?
Podstawą każdej dobrej diety odchudzającej jest racjonalne żywienie, a jedzenie rzadko nie można uznać za racjonalne. Nasze ciało potrafi się znakomicie akomodować do warunków otoczenia w tym także do jedzenia mało i rzadko. W takiej sytuacji by organizm mógł funkcjonować zostają spowolnione niektóre jego funkcje- w tym metabolizm. Spowolnienie metabolizmu wiąże się ze zmniejszonym lub zahamowanym spadkiem wagi. Organizm nie wie kiedy dostanie następną dawkę energii w postaci pożywienia więc wszystko co dostaje w danej chwili stara się odłożyć na „gorsze czasy”. Odpowiednio zbilansowane i częste posiłki dopasowane do godzin w jakich funkcjonujemy wpływają na przyspieszenie metabolizmu i szybsze chudnięcie, a to, że w danej chwili nie odczuwamy głodu nie powinno decydować o eliminacji jakiegokolwiek posiłku z diety.
Jaką wodę najlepiej spożywać ?
Woda stanowi około 60 % masy ciała każdego człowieka. Jak powszechnie wiadomo bez wody nikt nie jest w stanie funkcjonować na dłuższą metę, jest ona bowiem środowiskiem wszelkich reakcji chemicznych zachodzących w organizmie, bierze udział w transporcie składników odżywczych, a także za jej pomocą usuwane są zbędne produkty przemiany materii. Racjonalna dieta narzuca spożycie wody w ilości 1,5-2,5 litra- w zależności od wieku, klimatu, temperatury otoczenia i wielu innych czynników. Jednak czy wiemy jaka woda będzie dla Nas najlepsza?
Wodę gazowaną zaleca się spożywać doraźnie po wysiłku z racji faktu, że szybciej wchłania się z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie przyspiesza diurezę. Z racji faktu występowania w niej pęcherzyków gazu nie zaleca się wprowadzać jej do diety na stałe. Wspomniane pęcherzyki znacząco wypełnią żołądek i w efekcie wody wypijemy mniej niż powinniśmy.
Podstawą codziennego funkcjonowania i najbardziej optymalnym wyborem powinna być woda niegazowana, najlepiej średniomineralizowana (od 500-1500 mg). Ponieważ nie ma dolnej granicy zawartości związków mineralnych dla wody niskomineralizowanej praktycznie każdą- nawet tą z kranu można uznać za niskomineralizowaną pod warunkiem, że nie zawiera żadnych toksycznych substancji. Taka woda jest „jałowa” i może dodatkowo wypłukiwać związki mineralne zgromadzone w organizmie. Woda średniomineralizowana odpowiednio uzupełnia dietę we wspomniane związki mineralne (sód, magnez, chlorki, wapń). Jeśli chodzi o wodę wysokomineralizowaną (pow. 1500 mg) – jak najbardziej, 1-2 szklanki dziennie, zwłaszcza w okresach wzmożonego pocenia się, by uzupełniała elektrolity, ale uzupełnieniem powinna być woda niegazowana średniomineralizowana. Najlepiej wybierać wodę o temperaturze pokojowej lub delikatnie schłodzoną. Organizm będzie musiał zużyć trochę energii by dopasować jej temperaturę do swoich potrzeb. A każdy wydatek energii wpływa pozytywnie na utratę masy ciała.
Czy suplementy mogą szkodzić ?
Szkodzić może wszystko spożywane w nieodpowiednich ilościach, niezgodnie z przeznaczeniem lub stosowane samowolnie, nie pod opieką specjalisty. Podstawą do odpowiedzi na to pytanie jest również znajomość składu suplementu. Produkty, które stosujemy w Naturhouse oparte są głównie na ekstraktach i wyciągach z owoców, warzyw i ziół, a także na substancjach, które naturalnie występują w organizmie ludzkim, jak np. L-karnityna. Są to jedynie większe dawki, które ciężko byłoby dostarczać codziennie z dietą. Oczywiście każdy z suplementów ma swoje wskazania oraz przeciwwskazania, a każdy z Nas trochę inną sytuację zdrowotną dlatego wszelkie specyfiki najlepiej przyjmować pod okiem wykwalifikowanego specjalisty. Dietetycy zatrudniani w Naturhouse oprócz wykształcenia związanego z dietetyką i żywieniem osób zdrowych i chorych dysponują dogłębną wiedzą dotyczącą składu i działania suplementów wykorzystywanych w naszych Centrach.
Jak przytyć?
Dieta dla osób, które chciałyby przybrać na wadze opiera się również na 5 posiłkach, w odpowiednich odstępach czasu. Ich podstawą powinny być w umiarkowanych ilościach: sery żółte, pleśniowe, topione, dżem, miód, mleko pełnotłuste, jogurty wzbogacone w orzechy, owoce suszone lub banany, ciemne pieczywo. Obiady, najlepiej dwudaniowe zawierające węglowodany. Należy jednak pamiętać, że podstawą każdej diety powinien być zdrowy racjonalizm, więc produkty typu fast food, chipsy, napoje gazowane eliminujemy również z takiej diety.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.