Kilka słów o diecie bezglutenowej, czyli...
… spotkanie edukacyjne w raciborskim Medyku. 21 czerwca 2013 r. z inicjatywy Henryki Satala, która pomaga raciborskim rodzicom dzieci chorych na celiakię, zorganizowano w Medycznej Szkole Policealnej Województwa Śląskiego spotkanie edukacyjne na temat choroby trzewnej oraz diety bezglutenowej. Program obejmował wykład, który poprowadziła mgr Barbara Tkocz – dietetyk, degustację produktów bezglutenowych oraz konsultacje indywidualne rodziców.
Spotkanie wsparły Firmy Glutenx oraz Firma Balviten, które dostarczyły do Raciborskiego Medyka paczki z próbkami produktów bezglutenowych. Mamy dzieci, które mają zaleconą dietę bezglutenową mogły poznać gotowe wyroby znajdujące się na polskim rynku, czyli pieczywo, chrupki, płatki śniadaniowe, ciastka, makarony, mąki, zupy, cukierki, ptasie mleczko, budynie, kisiele, mix chleba, proszki do pieczenia – a wszystko to bezglutenowe.
Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej dostarczyło książki o celiakii, ulotki - ABC diety bezglutenowej i Celiakia oraz czasopismo wydawane dla członków stowarzyszenia.
Choroba trzewna (celiakia) jest to trwała nietolerancja glutenu, czyli białka zbóż.Gluten spożywany przez chorych na celiakię uszkadza błonę śluzową jelita doprowadzając do całkowitego zaniku kosmków jelitowych. Zmiany w konsekwencji prowadzą do zaburzeń wchłaniania substancji odżywczych. Podstawą leczenia tego stanu jest zastosowanie diety bezglutenowej.
Celiakia stosunkowo często bywa mylona z alergią na gluten czy zespołem złego wchłaniania. Są to jednak stany chorobowe, które wymagają zwykle stosowania diety bezglutenowej wyłącznie przez pewien okres, natomiast w celiakii dieta stosowana jest przez całe życie. Obraz choroby trzewnej to nie tylko biegunki, wymioty, wychudzenie, ale mogą to być także nawracające w jamie ustnej afty, padaczka, cukrzyca typu1, osteoporoza czy zmiana usposobienia, czyli stany chorobowe, które często nie wiąże się z nietolerancją glutenu.
Jeżeli u dziecka lub u osoby dorosłej istnieje silne podejrzenie celiakii można wykonać badanie genetyczne, które w większości przypadków jest w stanie potwierdzić lub wykluczyć chorobę.
Dieta bezglutenowa jest dietą eliminacyjną i polega na wyłączeniu z pożywienia pokarmów zawierających gluten. Osobą będąca na diecie bezglutenowej powinna ze swojego jadłospisu usunąć wszystkie pokarmy zawierające pszenicę, żyto, jęczmień i owies. Poza wykluczeniem z pożywienia glutenu osoby chore na celiakię podlegają tym samym zasadom żywienia, co osoby zdrowe.
red.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany