Hemoroidy. Wstydliwy problem społeczny
Hemoroidy – sploty żylne w śluzówce odbytu – mamy wszyscy. Normalnie stanowią one miękki zawór zapobiegający samoistnemu, niekontrolowanemu wydalaniu gazów. Są potrzebne.
Zaczynają stanowić problem, kiedy wraz z poluzowaną śluzówką odbytu zostają wypychane na zewnątrz w akcie oddania stolca. U kobiet oczywistą przyczyną są ciąże. Poza tym problemy z hemoroidami występują u nich częściej. Mężczyźni łatwiej mogą zwalić całą odpowiedzialność na czynniki dziedziczne i siedzący tryb pracy.
Objawy są powszechnie znane: świąd odbytu, czasami bóle, krwawienie po oddaniu stolca, często bardzo obfite, prowadzące do anemii, wypadanie żylaków poza odbyt kończące się zakrzepem związane z bólem „nie do zniesienia”. Objawy często występują po spożyciu alkoholu, a więc niosą przykre konsekwencje dobrej zabawy.
Objawowa choroba hemoroidalna jest wskazaniem do leczenia zabiegowego. Leczenie lekami doustnymi, czopkami i maściami okresowo zmniejsza objawy, ale nie leczy choroby. Tradycyjne zabiegi operacyjne stosowane powszechnie w szpitalach, polegające na wycinaniu hemoroidów powinny już odejść do lamusa. Ich podstawowe wady to konieczność pełnego znieczulenia, najczęściej podpajęczynówkowego. Co poza tym? Silne, a czasem bardzo silne bóle pooperacyjne trwające kilka tygodni oraz nieodwracalność, co może niekorzystnie wpływać na funkcje zwieracza odbytu.
Nowoczesne leczenie choroby hemoroidalnej odbywa się ambulatoryjnie i przy mniejszym zaawansowaniu choroby jest praktycznie bezbolesne. Są to, w odróżnieniu od zabiegów tradycyjnych, techniki naprawcze.
Skleroterapia – jest to technika wykorzystująca właściwości leku – sklerozantu. Lek ten podany w okolice dopływu krwi do żylaków odbytu częściowo wchłania się do żylaków, łączy się ze ścianą naczynia i prowadzi do jego zarośnięcia, czyli likwidacji. Likwidacja jest częściowa. Staramy się nie zakłócić roli hemoroidów jako zwieracza odbytu. Ponadto wywołuje w śluzówce odbytu efekt podobny do założenia szwu chirurgicznego mocującego poluzowaną śluzówkę na właściwym miejscu. Zabieg wykonuje się bez znieczulenia. Jest praktycznie bezbolesny i nie ogranicza sprawności pacjenta. Nie wymaga stosowania diety. Jest skuteczny w żylakach mniej zaawansowanych i jako zabieg dodatkowy do korekcji po zabiegach bardziej rozległych. Można go bezpiecznie powtarzać w razie potrzeby.
Zabieg sposobem Barrona – założenie gumowych podwiązek. Idea zabiegu jest podobna do skleroterapii i zaleca się ją również w żylakach mniej zaawansowanych. Efekt zmniejszenia dopływu krwi do żylaków odbytu i mocowanie śluzówki osiąga się poprzez założenie gumowych podwiązek nad szypuły, czyli miejsca dopływu tętniczego krwi do żylaków odbytu. Można jednorazowo założyć podwiązki we wszystkich trzech strategicznych miejscach lub w odstępach kilkunastodniowych zakładać je po kolei. Zabieg również wykonuje się bez znieczulenia. W następstwie pacjent może odczuwać przejściowe parcie na stolec, szczególnie po bardzo rozległym zabiegu. Niemniej jest się sprawnym i nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety.
Chorzy z żylakami bardziej zaawansowanymi (st. III i IV z krwawieniem po oddaniu stolca i wypadaniem śluzówki) byli do niedawna kierowani do klasycznego leczenia operacyjnego. Jednak od ponad roku i dla nich w Lecznicy istnieje możliwość wykonania zabiegu naprawczego. Opracowałem własną technikę leczenia takich żylaków laserową termoablacją podśluzówkową. Ponieważ zabieg jest wykonywany częściowo w unerwionej czuciowo strefie, wykonujemy go z udziałem anestezjologa w płytkim śnie tzw. sedacji. Godzinę po zabiegu pacjent wychodzi do domu. Dolegliwości bólowe są nieznaczne i łatwe do opanowania przez zażycie leku przeciwbólowego. Zalecam dietę lekkostrawną przez 2 dni. W Lecznicy stosujemy skuteczne, nowoczesne leczenie choroby hemoroidalnej w każdym stopniu zaawansowania, a leczenie nie musi się kojarzyć z upokorzeniem i bólem.
dr n. med. Stanisław Płonka
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.