Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia23 sierpnia 201310:27

Rzucam palenie! Ale co dalej?

Rzucam palenie! Ale co dalej? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Decyzja zapadła, koniec z papierosami! Teraz tylko boisz się, jak twój organizm zareaguje na brak nikotyny. Czy słusznie? Przygotuj się do walki. Pomogą ci w niej podpowiedzi ekspertów. Dietetyk mówi, co powinnaś jeść, by papierosy przestały ci smakować.

Organizm pozbawiony nikotyny domaga się zwłaszcza słodyczy, bo szybko dostarczają energii i poprawiają nastrój. Byli palacze potwierdzają: pierwsze dni po rzuceniu nałogu to trudny czas. Organizm pozbawiony papierosów jest w szoku - nagle musi się przystosować do braku chemicznego wspomagania, jakim przez lata była dla niego nikotyna. - A to oznacza zmiany m.in. samopoczucia, tempa przemiany materii. Symptomy odstawienia nikotyny pojawiają się u 70 proc. palaczy. Co konkretnie dzieje się w organizmie po wypaleniu ostatniego papierosa? Oto najczęstsze skutki odstawienia nikotyny i sposoby, jak sobie z nimi poradzić.

Objawy przeziębienia. - U większości osób, które rzuciły palenie w ciągu pierwszych kilku dni nasila się kaszel, uczucie drapania w gardle. To dlatego, że układ oddechowy gwałtownie zaczyna się oczyszczać z nagromadzonych toksyn. Palenie powoduje zmiany zapalne i wysuszenie błon śluzowych w gardle, krtani, oskrzelach. Po odstawieniu nikotyny komórki się odbudowują, stąd swędzenie, drapanie podobne do tego, które towarzyszy gojeniu ran. Rada? Pij więcej wody, by nawilżyć śluzówki.

Ból głowy. To też normalny objaw. Twój mózg jest teraz lepiej dotleniony. Tlenek węgla zawarty w dymie papierosowym utrudnia przenoszenie tlenu przez krew. Pod wpływem nikotyny naczynia krwionośne znacznie się zwężają, w efekcie spada przepływ krwi. Odstawiłaś papierosy? Żyły i tętnice reagują natychmiast - krew krąży szybciej, jest w niej więcej tlenu (nawet o 15-20 proc.). Organizm przyzwyczaja się do tego mniej więcej przez dwa tygodnie. Rada? Stosuj środki przeciwbólowe bez recepty (nie więcej niż 3 tabletki na dobę, inaczej mogą uszkodzić błonę śluzową żołądka).

Rozdrażnienie, obniżony nastrój, kłopoty ze snem, koncentracją. Powód? Nikotyna pobudza pracę mózgu, wpływa na obszary odpowiedzialne m.in. za odczuwanie zadowolenia (to dlatego tak szybko uzależnia). Gdy już jej mózgowi nie dostarczasz, spada produkcja noradrenaliny i dopaminy, tzw. hormonów przyjemności, aktywujących nas do działania. Objawy mogą utrzymywać się nawet dwa miesiące. Jeśli przeszkadzają ci normalnie funkcjonować, powinnaś spytać lekarza o nikotynową terapię zastępczą (NTZ). Specjalne gumy do żucia, inhalatory zawierają dawkę nikotyny, co zmniejsza drażliwość, likwiduje bezsenność. Choć są dostępne bez recepty, najlepiej, by częstotliwość stosowania ustalił lekarz pulmonolog. Dzięki temu zadziałają skuteczniej.

Wzdęcia i zaparcia. Stymulowany przez nikotynę układ trawienny pracuje szybciej. Bez niej jelita zwalniają tempo przesuwania pokarmu. Sytuacja powinna się poprawić po kilkunastu dniach. Pomoże picie dużych ilości wody i jedzenie pokarmów bogatych w błonnik (warzyw, owoców, pieczywa razowego, owsianki).

Zmęczenie, osłabienie. Pojawia się dlatego, że po odstawieniu papierosów zwalnia przemiana materii i organizm wytwarza mniej energii. Wysypiaj się, nie forsuj. A przede wszystkim regularnie, co 2-3 godziny, jedz niewielkie posiłki bogate w złożone węglowodany, białko i dobre tłuszcze. Dzięki temu będziesz miała dużo energii.

Większy apetyt. Po pierwsze, dotychczas nikotyna blokowała w twoim mózgu neurony odpowiedzialne za uczucie łaknienia. Po drugie, 48 godzin od wypalenia ostatniego papierosa wyostrzają się stępione wcześniej zmysły. Efekt: jedzenie bardziej smakuje, intensywniej pachnie.

Organizm pozbawiony nikotyny domaga się zwłaszcza słodyczy, bo szybko dostarczają energii i poprawiają nastrój. Ale równie prędko wywołują uczucie głodu, bo zawarte w nich węglowodany proste rozkładają się w kilkanaście minut. Rada: zamiast ciastek miej pod ręką pokrojone w słupki marchewkę, seler czy włoskie paluszki grissini, w wersji bez soli i z pełnoziarnistej mąki.

Żuj gumę owocową - jak twierdzą uczeni z University of Buffalo, skuteczniej od miętowej zmniejsza apetyt. W aptekach możesz też kupić gumę dla odchudzających się (Asnax). Zawiera m.in. chrom i wyciąg z liścia morwy białej, czyli substancje, które stabilizują poziom glukozy we krwi. - Dzięki temu zmniejsza się ochota na słodkie przekąski. A owocowy smak sprawia, że mózg palacza dostaje sygnał o zaspokojeniu potrzeby przyjemności.
Apetyt zmniejszają też środki NTZ. - Udowodniono, że byli palacze stosujący nikotynową terapię zastępczą albo specjalistyczne leki tyją znacznie mniej niż osoby, które nie wspomagały się farmakologicznie w okresie odstawienia.

Głód nikotynowy. Potrzeba zapalenia jest najsilniejsza w pierwszych dwóch tygodniach po odstawieniu papierosów. - Właśnie wtedy palacze najczęściej wracają do nałogu. By zmniejszyć ryzyko, specjaliści polecają osobom palącym dużo i długo (paczkę dziennie przez 10 lat), stosowanie przez 3 miesiące NTZ. - Terapię zaczyna się od preparatów mocniejszych, jak inhalatory, gumy, a kończy na najsłabszych, czyli plastrach nikotynowych. Inne wyjście to przyjmowanie leków na receptę (Champix, Zyban). Preparaty nie zawierają nikotyny, lecz związki chemiczne, które blokują w mózgu przemiany odpowiedzialne za produkcję dopaminy i zmniejszają potrzebę zapalenia (Zyban dodatkowo działa antydepresyjnie).

Uwaga, leki skutecznie działają po 10-14 dniach, dlatego trzeba je zacząć brać na 2 tygodnie przed planowanym odstawieniem nikotyny. Kolejny sposób, by uniknąć powrotu do nałogu: co najmniej cztery razy dziennie jedz owoce i warzywa. Badania uczonych wykazały, że ekspalacze na takiej diecie rzadziej wracają do nałogu niż osoby, które spożywają do dwóch porcji w ciągu dnia. Co ciekawe, najskuteczniej przed zapaleniem powstrzymują warzywa zielone (brokuły, cukinia). Wyjaśnienie? Zawarte w nich związki pogarszają smak papierosów. Unikaj natomiast kawy, czerwonego mięsa i alkoholu - zwiększają głód nikotynowy i sprawiają, że papieros ma lepszy smak - twierdzą badacze.

Większość symptomów znika już po miesiącu - pokazały badania prowadzone wśród byłych palaczy przez naukowców. Czy gdy już się z nimi uporasz, powinnaś szczególnie dbać o zdrowie? Odstawienie papierosów zmniejsza ryzyko większości związanych z paleniem chorób, m.in. nowotworów pęcherza, nerek, miażdżycy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Choć trudno w to uwierzyć, według statystyk już po roku abstynencji nikotynowej o połowę spada zagrożenie zawałem serca, a po 15 latach jest takie samo jak u osoby, który nigdy nie sięgnęła po papierosa. Jeśli nałóg nie doprowadził do choroby wieńcowej, zawału, udaru, nie ma powodu do częstszych wizyt u lekarza. Byli palacze powinni wykonywać badania okresowe tak samo często jak osoby niepalące: ciśnienie krwi, cholesterol należy sprawdzać mniej więcej raz w roku.

Każdy ekspalacz, niezależnie od samopoczucia, musi natomiast monitorować stan płuc. Rak tych narządów rozwija się przez wiele lat. - Dopiero po dekadzie od zerwania z nałogiem ryzyko zachorowania spada o 50 proc. Dlatego raz w roku warto wykonać RTG klatki piersiowej. A czy można przyspieszyć oczyszczanie z toksyn? - Do pewnego stopnia tak, choć organizm dobrze radzi sobie sam dzięki pracy nerek, wątroby. Przede wszystkim trzeba uzupełnić niedobory witamin i minerałów, które powstały na skutek działania nikotyny.

Dieta dla palacza

Jeżeli nie jesteś w stanie rzucić papierosów, zrób wszystko, aby zmniejszyć skutki nałogu. Zmień dietę – jedz dużo surowych warzyw i owoców. Palacze mają kilkakrotnie niższe stężenie witamin C, E, beta-karotenu i kwasu foliowego we krwi. Skutki? Przyspieszone starzenie organizmu, ziemista skóra. Jak to zmienić? - Nie wystarczy korekta diety. Zalecam byłym palaczom dodatkową, kilkutygodniową suplementację, zwłaszcza preparatami z witaminą C - mówi dietetyczka Naturhouse w Raciborzu Agnieszka Górska.

A co z kondycją? Większość palących nie ćwiczy regularnie, bo mają ok. 30 proc. gorszą czynność płuc, więc nawet lekki wysiłek szybko powoduje u nich zadyszkę. Gdy zerwiesz z nałogiem, płuca zwiększą pojemność i już po 2 tygodniach powinno Ci się lżej oddychać. Spacerowanie, wchodzenie po schodach staną się łatwiejsze. A wtedy możesz bezpiecznie, bez ryzyka omdlenia spowodowanego wysiłkiem, zacząć intensywny trening, jak bieganie czy zajęcia fitness. Najlepiej codziennie po 30 minut.- Aktywność fizyczna odciągnie też uwagę od niezdrowych przekąsek, bo jej efektem jest zwiększone wydzielanie endorfin, dopaminy i serotoniny, które wywołują uczucie przyjemności - przekonuje dietetyk Naturhouse.

Specjaliści zachęcają: nigdy nie jest za późno, by rzucić palenie. - Choć statystycznie za pierwszym razem udaje się to tylko 5 proc. osób, z nieudanego podejścia można wyciągnąć wnioski. Dzięki temu łatwiej się przygotować do kolejnej próby. Bo gdy już wiadomo, czego się spodziewać, które objawy są dla nas najtrudniejsze do zniesienia, jakie środki zaradcze nie działają, można spróbować innych metod, np. wcześniej zacząć stosować leki wspomagające walkę z nałogiem.

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Zobacz film z RTK

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności1 września 202412:56

Kosmiczny wynik OSP Krzanowice na Samborowickim Armagedonie [FOTO i WIDEO]

Kosmiczny wynik OSP Krzanowice na Samborowickim Armagedonie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Pierwsze nocne zawody na boisku miejscowego LKS przeszły do historii. O główną wygraną rywalizowały zespoły z Sudołu, Roszkowa, Rudyszwałdu oraz gospodarze z Samborowic. Już na samym początku zawodów temat zwycięstwa rozstrzygnęli strażacy z Krzanowic, bijąc rekord toru.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności1 września 202409:07

Dożynki w parafii pw. św. Paschalisa w Raciborzu Płoni [FOTO i WIDEO]

Dożynki w parafii pw. św. Paschalisa w Raciborzu Płoni [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

1 września Parafia pw. św. Paschalisa w Raciborzu Płoni obchodzi coroczne dożynki. To ważne wydarzenie dla lokalnej społeczności, mające na celu podziękowanie za plony oraz wspólne świętowanie tradycji rolniczych, które od wieków kultywowane są w tej dzielnicy Raciborza.

red.
Reklama
Aktualności1 września 202417:16

Gmina Rudnik świętuje w Modzurowie: Przez wieś przejechał korowód maszyn

Gmina Rudnik świętuje w Modzurowie: Przez wieś przejechał korowód maszyn - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

W gminie Rudnik stało się już niemal tradycją, że tradycyjne korowody dożynkowe są zastępowane przez kawalkady maszyn rolniczych, zarówno tych starszych, jak i nowszych.

GWStudio
Aktualności1 września 202412:20

Dożynki w parafii Łubowice. Gospodarzem Ligota Książęca

Dożynki w parafii Łubowice. Gospodarzem Ligota Książęca - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Ligota Książęca w gminie Rudnik jest w tym roku gospodarzem parafialnych dożynek w Łubowicach. Przed godziną 10:00 w stronę łubowickiego kościoła wyruszył dożynkowy korowód.

(waw)
Reklama
Reklama
Aktualności1 września 202409:48

Raport 998. Pożar pustostanu przy Drewnianej w Raciborzu

Raport 998. Pożar pustostanu przy Drewnianej w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/arch. portalu - Katarzyna Kubik
Reklama
Sport31 sierpnia 202419:59

C-klasowe derby Raciborza dla rezerw Studziennej [FOTO]

C-klasowe derby Raciborza dla rezerw Studziennej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

31 sierpnia, w słoneczne sobotnie popołudnie, na boisku przy Sudeckiej doszło do derbowego starcia. Naprzeciw siebie stanęły zespoły z dwóch dzielnic Raciborza: LKS Wicher Płonia i rezerwy LKS Studzienna. Była to potyczka w ramach III kolejki drugiej grupy C klasy Podokręgu Racibórz.

(greh)
Reklama
Reklama
Sport1 września 202420:24

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

AKTUALIZACJA. Za nami kolejny weekend pełen piłkarskich emocji. Grały zespoły od II ligi do C klasy Podokręgu Racibórz. Swe rozgrywki rozpoczęli także piłkarze A i B klasy w Podokręgu Rybnik. Sprawdź wyniki, zobacz tabele.

(greh)
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Regionalny Informator Ekologiczny
Aktualności1 września 202421:54

Koncert (Nie)zakazane piosenki na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO]

Koncert (Nie)zakazane piosenki na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś, 1 września, na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbył się wyjątkowy koncert, który przeniósł uczestników w atmosferę Polski Walczącej. Wydarzenie, zatytułowane "(Nie)zakazane piosenki", zgromadziło kilkaset osób, chętnych do wsłuchania się w pieśni patriotyczne i powstańcze.

(waw)
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 30.08.2024
29 sierpnia 202420:28

Nasz Racibórz 30.08.2024

Nasz Racibórz 23.08.2024
22 sierpnia 202421:35

Nasz Racibórz 23.08.2024

Nasz Racibórz 16.08.2024
16 sierpnia 202410:42

Nasz Racibórz 16.08.2024

Nasz Racibórz 09.08.2024
8 sierpnia 202422:14

Nasz Racibórz 09.08.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.