Biopsja – wczesna diagnostyka i monitorowanie rozwoju zmian chorobowych
Postępy w diagnostyce i leczeniu chorób nowotworowych idą bardzo szybko. Jeszcze kilka lat temu rozpoznanie guza sutka czy tarczycy było niemal równoznaczne z wykonaniem na ślepo nawet dużych operacji, by po paru tygodniach odchodzącemu od zmysłów ze strachu pacjentowi zakomunikować, że wszystko jest dobrze lub, niestety, planować kolejny duży zabieg.
Obecnie lekarz chce jeszcze przed zaplanowaniem leczenia poznać charakter zmiany. Istotne wnioski wyciąga się poprzez analizę materiału tkankowego pobranego w trakcie tzw biopsji.
Zabieg wykonuje się ambulatoryjnie pod kontrolą USG. Biopsja cienkoigłowa jest badaniem cytologicznym. Badamy komórki które dostały się do cienkiej igły punkcyjnej nr 5 lub 6, a więc cieńszej od tej do wykonywania zastrzyków . Jest to badanie podstawowe i bardzo często rozstrzygające o charakterze zmiany, szczególnie w chorobach tarczycy .
Biopsja gruboigłowa jest badaniem wycinka tkanki pobranego pod kontrolą USG specjalną igłą punkcyjną. Wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym skóry w miejscu wkłucia. Jest badaniem stosowanym najczęściej do oceny guzków sutka i węzłów chłonnych. Po takim badaniu lekarz zazwyczaj ma pełny obraz charakteru zmiany i może zaplanować sposób i kolejność leczenia: najpierw zabieg, a potem leczenia farmakologiczne, czy odwrotnie . Wczesne rozpoznanie i wybór odpowiedniej strategii w sposób zasadniczy rzutuje na powodzenie leczenia.
Oczywiście wyniki biopsji są uzależnione od wyszkolenia lekarza , który musi mieć dużą praktykę w wykonywaniu nakłuć narządów pod kontrolą USG . W naszej lecznicy wykonujemy takie zabiegi w trybie pilnym, również na kontrakt z NFZ .
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.