Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia7 października 201312:49

Żylaki kończyn dolnych a przewlekła choroba żylna

Żylaki kończyn dolnych a przewlekła choroba żylna  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Żylaki kończyn dolnych nie są samodzielną jednostką chorobową. To jeden z objawów tak zwanej przewlekłej choroby żylnej kończyn dolnych. Żylaki kończyn dolnych to choroba tak stara jak historia człowieka chodzącego na dwóch nogach. Postawa stojąca zmieniła u człowieka warunki krążenia żylnego.

Krew jest transporterem substancji nieodzownych dla życia tkanek. Tam, gdzie krew nie dochodzi, życie zamiera. Serce tłoczy krew do tkanek sprężystymi rurkami – tętnicami, a odbiera wiotkimi żyłami. Serce ma dużą moc tłoczącą do tętnic, natomiast zasysanie krwi żylnej jest słabe i wyraźnie spada w pozycji stojącej i siedzącej. Natura poradziła sobie z tym problemem dwojako:

Po pierwsze, żyły posiadają w środku zastawki, które zapobiegają cofaniu się krwi z powrotem w kierunku stóp (refluks). Po drugie, żyły przebiegają wewnątrz mięśni, które podczas chodzenia napinają się i  przepompowują krew w kierunku serca, a zastawki zapobiegają refluksowi w czasie rozluźnienia mięśnia. Jedyne żyły nie mające otoczenia z mięśni to tzw. żyły odpiszczelowe, biegnące w tkance podskórnej po przyśrodkowej powierzchni podudzia i uda i uchodzące do głębokich żył udowych w pachwinach.

Choroba żylna to choroba zastawek. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, dlaczego u dużej części ludzi, szczególnie kobiet, dochodzi do uszkodzenia lub braku zastawek żylnych w głównych żyłach w jamie brzusznej. Wiemy, że choroba często występuje rodzinnie oraz w czasie i po ciąży. Naukowcy znajdują na zastawkach żylnych antygeny bakteryjne.

Uszkodzenie zastawek żylnych żył w jamie brzusznej powoduje, że nie cała podana porcja krwi podąża w kierunku prawego przedsionka serca. Część cofa się w kierunku nóg. Ponieważ serce tętnicami cały czas dostarcza krew, a w żyłach ona zalega, dochodzi do wzrostu ciśnienia żylnego krwi. Krew żylna zalewa wstecznie mięśnie. Dochodzi do obrzęku mięśni, co jest powodem opuchlizny i bólów nóg wieczorem i w nocy oraz do bolesnych skurczów mięśni.

Refluks – cofanie się krwi szczególnie odbija się na zastawce żyły odpiszczelowej – tej uchodzącej w pachwinie. Ta żyła biegnie w tkance podskórnej, a więc nie ma ochrony pompy mięśniowej. W końcu refluks pokonuje opór zastawki żylnej i krew swobodnie cofa się żyłą odpiszczelową w dół, trwale uszkadzając i poszerzając jej bocznice – żyły dopływu. Takie żyły stają się widoczne pod skórą i noszą nazwę żylaków. To nie jedyny mechanizm powstawania żylaków kończyn dolnych, które są jednym z objawów przewlekłej choroby żylnej.

Podstawowym i rozstrzygającym badaniem pacjenta z żylakami kończyn dolnych jest badanie USG – Doppler. Jest to badanie wykonywane w Polsce najczęściej przez radiologów. Nowoczesne podejście w kwestii diagnostyki i leczenia żylaków wymaga, żeby to lekarz leczący sam wykonał to badanie, ocenił je i zaproponował sposób leczenia.

Badanie USG – Doppler łączy technikę obrazowania narządów w USG z badaniem szybkości i kierunku przepływu krwi badanej techniką Dopplera. Diagnosta powinien określić stan zarówno żył głębokich i zbadać je pod kątem drożności i refluksu jak i powierzchownych, tworzących żylaki i określić, gdzie zaczyna i gdzie kończy się refluks i ocenić stan żył przeszywających .

Leczenie żylaków kończyn jest leczeniem zabiegowym, którego celem jest likwidacja źródeł refluksu, czyli wstecznego przelewania się krwi żylnej z żył głębokich do powierzchownych . Najczęściej zanikają one same po dobrze wykonanym zabiegu antyrefluksowym. Odwrócenie sytuacji i leczenie żylaków - bo widać i są brzydkie- bez likwidacji refluksu nie ma sensu. Z reguły szybko nastąpi nawrót.

 Przewlekła choroba żylna kończyn dolnych wraz z żylakami dotyczy prawie połowy mieszkańców Ziemi. Jej leczenie pociąga za sobą znaczne koszty i dlatego musi być leczona rzetelnie. Nasz ośrodek w pełni to gwarantuje.

Lecznia Imienia Świętego Łazarza
47-400 Racibórz ul. Chodkiewicza 23

tel. 32 419 08 88

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Zobacz film z RTK

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.