Laseroterapia w gabinecie stomatologicznym
Pierwsze urządzenie laserowe jakim był laser rubinowy zbudowano już w roku 1963, natomiast pierwszy raz w stomatologii lasera użyto w 1966 roku. Tak więc jest to forma terapii znana już dość długo jednak szersze zastosowanie tych urządzeń w leczeniu pacjentów stomatologicznych datuje się na lata 90 ubiegłego wieku.
Obecna wiedza i technika pozwalają dentystom używać energii laserowej w terapii chorób przyzębia, schorzeń błon śluzowych i chirurgii śluzówkowo-dziąsłowej. Najczęściej wykorzystywanymi laserami są urządzenia o małej i średniej mocy działające terapeutycznie, tzw. lasery biostymulacyjne. Mechanizm działania promieniowania laserowego polega na wywołaniu drgań atomów w naświetlanych komórkach i tkankach.
Energia laserowa wywołuje efekt biostymulacji czyli pobudzenia przemian biologicznych w komórkach i tkankach, a także wykazuje działanie przeciwzapalne poprzez poprawę mikrokrążenia i wywołuje efekt przeciwbólowy i przeciwobrzękowy.
Główne zastosowania laserów w stomatologii:
znoszenie nadwrażliwości zębiny przy odsłoniętych szyjkach zębowych, wspomagająco w leczeniu chorób dziąseł i zmian w jamie ustnej po urazach mechanicznych, zmniejszanie bólu, stanów zapalnych i krwawienia po usuwaniu zębów, w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych ze strony stawów skroniowo-żuchwowych, mięśni żwaczowych i przy ograniczonym otwieraniu ust - szczękościsku.
Są to podstawowe możliwości laserów biostymulacyjnych, a dodatkową ich zaletą jest całkowita bezbolesność terapii, nieinwazyjność oraz krótki czas trwania zabiegów. Lasery o dużej mocy natomiast stosuje się głównie w chirurgii stomatologicznej w celu modelowania dziąseł i wycinania zmian rozrostowych.
Oczywiście decyzja o zastosowaniu leczenia energią laserową jest podejmowana przez lekarza w oparciu o szczegółowy plan leczenia pacjenta i po ocenie wskazań do takiego zabiegu. Głównymi przeciwskazaniami do tego typu terapii jest okres ciąży, pierwsze dni miesiączki, wszczepiony rozrusznik serca.
W centrum stomatologicznym Dentica24 w ramach terapii laserowej propagujemy lasery biostymulacyjne , dzięki którym pacjenci lepiej znoszą zabiegi śluzówkowo-dziąsłowe. Pomagają one również w komfortowy sposób przetrwać okres gojenia pozabiegowego.
Źródło "Praktyczna periodontologia kliniczna" red.naukowa Zbigniew Jańczuk
Wydawnictwo Kwintesencja 2004
Dentica 24
ul. Jana Kochanowskiego 3
47-400 Racibórz
32 770 02 24
www.dentica24.pl
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.