Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia10 marca 201409:55

Laparoskopowe operacje przepuklin pachwinowych

Laparoskopowe operacje przepuklin pachwinowych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Przepukliny pachwinowe występują przede wszystkim u mężczyzn. Są następstwem procesu powstawania i migracji jąder w okresie powstawania narządów u płodu. Zawiązki jąder tworzą się w jamie brzusznej i pod koniec wewnątrzmacicznego rozwoju płodu przemieszczają się do worka mosznowego...

Droga przejścia jądra z brzucha do miejsca ostatecznego pobytu biegnie przez kanał międzymięśniowy znajdujący się w pachwinie – tzw. kanał pachwinowy. Łączność jądra z jego pierwotnym miejscem pobytu utrzymywane jest przez powrózek nasienny,w którym przebiegają naczynia, nerwy, drobny mięsień oraz nasieniowód.Wszystkie te struktury otoczone są pochewką na kształt kabla elektrycznego. Obecność tej struktury jest odpowiedzialna za osłabienie ściany brzucha w tym miejscu. Podczas ciężkiej pracy, jak również z biegiem lat, gdy mięśnie brzucha ulegają osłabieniu, kanał pachwinowy nie wytrzymuje naporu jelit i poszerza się. Powstają wrota przepukliny. Poprzez te wrota jelita z jamy brzusznej przemieszczają się pod skórę, tworząc w pachwinie zwanej dawniej – słabizną – miękki, tkliwy guz pod skórą.

Zdarza się, że wrota zaciskają pętlę jelita obecną w przepuklinie doprowadzając w szybkim tempie do zamknięcia dopływu i odpływu krwi. Ta sytuacja nosi nazwę zadzierzgnięcia, jest niebezpieczna dla życia i wymaga natychmiastowej interwencji. Przepuklina pachwinowa i jej powikłania towarzyszyły człowiekowi od samego początku i będą towarzyszyły nadal pomimo postępu medycyny jest bowiem związana z konstrukcją ludzkiego ciała.

Obecność przepukliny w dawnych czasach eliminowała człowieka z życia społecznego. Dolegliwości stopniowo uniemożliwiały pracę chłopom i rzemieślnikom, ale również noszenie zbroi rycerzom i zmuszały do szukania porady lekarskiej. Dawniejsi lekarze nie umieli „naprawiać” przepuklin. O dramatycznych próbach leczenia świadczą chociażby opisy przypalania pachwiny gorącym żelazem. Powstająca głęboka blizna miała zapobiegać wypadaniu jelit.

Technikę operacyjną przepukliny pachwinowej opisał dopiero w 1884 roku Edoardo Bassini, chirurg włoski z Padwy. Okazała się tak skuteczna, że jeszcze do dnia dzisiejszego stosuje się jej zmodyfikowane elementy w nowoczesnym leczeniu przepuklin. Kolejna rewolucja w leczeniu przepuklin ma miejsce w chwili obecnej. Umożliwił ją rozwój techniki. Opracowanie i wprowadzenie do codziennej praktyki sztucznych, nie dających odczynów przy wgajaniu protez powięzi  - tak zwanych siatek - zaowocowało rozwojem beznapięciowych operacji przepuklin. Wyprodukowanie laparoskopu i narzędzi laparoskopowych umożliwiło z kolei naprawę powłok ciała od wewnątrz tak zwanymi technikami małoinwazyjnymi.

W Lecznicy od lat wykonuję operacje naprawcze przepuklin pachwinowych techniką laparoskopową. Zabieg jest robiony w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym. Nad pępkiem przez niewielką, około centymetrową rankę wprowadza się do jamy brzusznej gaz – dwutlenek węgla. Tworzy on środowisko i przestrzeń do wykonania zabiegu. Następnie wprowadza się cienki, szerokości 1 cm port, czyli rurkę, przez która do jamy brzusznej wkłada się urządzenie optyczne z kamerą. Obraz kamery wyświetlany jest na monitorze. Przez dodatkowe dwie niewielkie ranki wprowadza się porty dla narzędzi laparoskopowych.

Worek przepuklinowy usuwa się od strony jamy brzusznej a na wrota przepuklinowe i okolice nakłada się sztuczną protezę powięzi - siatkę. Siatkę mocuje się staplerem lub klejem tkankowym do powłok brzusznych. Zabieg trwa przeciętnie około godziny. Do domu chory powraca przed upływem doby. Sztuczna proteza powięzi, czyli siatka, przerasta w ciągu kilku miesięcy tkankami i wytwarza żywe wzmocnienie powłok brzusznych.

Zabieg jest zalecany zarówno osobom młodym jak i w starszym wieku, szczególnie zaś dedykowany jest pacjentom z nawrotem przepukliny pachwinowej. Ponowna operacja przez bliznę w pachwinie dodatkowo osłabia tkanki i jest powodem dalszych nawrotów.  U tych chorych jest to operacja z wyboru. Stosując laparoskop można  zaopatrzyć w jednym czasie przepuklinę po obu stronach, co wcale nie zdarza się tak rzadko. Można również zaszyć jednocześnie współistniejącą przepuklinę pępkową, gdyż leży ona w miejscu wprowadzenia portu pępkowego. Zachęcam do korzystania z naszych doświadczeń.

Lecznica Imienia Świętego Łazarza
ul. Chodkiewicza 23
47-400 Racibórz
tel: 32 419 08 88

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności1 września 202412:56

Kosmiczny wynik OSP Krzanowice na Samborowickim Armagedonie [FOTO i WIDEO]

Kosmiczny wynik OSP Krzanowice na Samborowickim Armagedonie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Pierwsze nocne zawody na boisku miejscowego LKS przeszły do historii. O główną wygraną rywalizowały zespoły z Sudołu, Roszkowa, Rudyszwałdu oraz gospodarze z Samborowic. Już na samym początku zawodów temat zwycięstwa rozstrzygnęli strażacy z Krzanowic, bijąc rekord toru.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności1 września 202409:07

Dożynki w parafii pw. św. Paschalisa w Raciborzu Płoni [FOTO i WIDEO]

Dożynki w parafii pw. św. Paschalisa w Raciborzu Płoni [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

1 września Parafia pw. św. Paschalisa w Raciborzu Płoni obchodzi coroczne dożynki. To ważne wydarzenie dla lokalnej społeczności, mające na celu podziękowanie za plony oraz wspólne świętowanie tradycji rolniczych, które od wieków kultywowane są w tej dzielnicy Raciborza.

red.
Reklama
Aktualności1 września 202412:20

Dożynki w parafii Łubowice. Gospodarzem Ligota Książęca

Dożynki w parafii Łubowice. Gospodarzem Ligota Książęca - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Ligota Książęca w gminie Rudnik jest w tym roku gospodarzem parafialnych dożynek w Łubowicach. Przed godziną 10:00 w stronę łubowickiego kościoła wyruszył dożynkowy korowód.

(waw)
Aktualności1 września 202417:16

Gmina Rudnik świętuje w Modzurowie: Przez wieś przejechał korowód maszyn

Gmina Rudnik świętuje w Modzurowie: Przez wieś przejechał korowód maszyn - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

W gminie Rudnik stało się już niemal tradycją, że tradycyjne korowody dożynkowe są zastępowane przez kawalkady maszyn rolniczych, zarówno tych starszych, jak i nowszych.

GWStudio
Reklama
Reklama
Aktualności1 września 202409:48

Raport 998. Pożar pustostanu przy Drewnianej w Raciborzu

Raport 998. Pożar pustostanu przy Drewnianej w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/arch. portalu - Katarzyna Kubik
Reklama
Sport31 sierpnia 202419:59

C-klasowe derby Raciborza dla rezerw Studziennej [FOTO]

C-klasowe derby Raciborza dla rezerw Studziennej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

31 sierpnia, w słoneczne sobotnie popołudnie, na boisku przy Sudeckiej doszło do derbowego starcia. Naprzeciw siebie stanęły zespoły z dwóch dzielnic Raciborza: LKS Wicher Płonia i rezerwy LKS Studzienna. Była to potyczka w ramach III kolejki drugiej grupy C klasy Podokręgu Racibórz.

(greh)
Reklama
Reklama
Sport1 września 202420:24

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

AKTUALIZACJA. Za nami kolejny weekend pełen piłkarskich emocji. Grały zespoły od II ligi do C klasy Podokręgu Racibórz. Swe rozgrywki rozpoczęli także piłkarze A i B klasy w Podokręgu Rybnik. Sprawdź wyniki, zobacz tabele.

(greh)
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Regionalny Informator Ekologiczny
Aktualności1 września 202421:54

Koncert (Nie)zakazane piosenki na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO]

Koncert (Nie)zakazane piosenki na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś, 1 września, na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbył się wyjątkowy koncert, który przeniósł uczestników w atmosferę Polski Walczącej. Wydarzenie, zatytułowane "(Nie)zakazane piosenki", zgromadziło kilkaset osób, chętnych do wsłuchania się w pieśni patriotyczne i powstańcze.

(waw)
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 30.08.2024
29 sierpnia 202420:28

Nasz Racibórz 30.08.2024

Nasz Racibórz 23.08.2024
22 sierpnia 202421:35

Nasz Racibórz 23.08.2024

Nasz Racibórz 16.08.2024
16 sierpnia 202410:42

Nasz Racibórz 16.08.2024

Nasz Racibórz 09.08.2024
8 sierpnia 202422:14

Nasz Racibórz 09.08.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.