Po pierwsze zapobiegaj - hasło XXVIII edycji Żółtego Tygodnia
W tym roku organizatorzy zwracają uwagę na konsekwencje zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B. WZW typu A i typu B to poważne i powszechne choroby zakaźne, które dotykają milionów ludzi na świecie. Jak chronić się przed chorobą?
Wirus zapalenia wątroby typu B jest do 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV, a do zakażenia wystarczy już bardzo niewielka ilość krwi. Wirus HBV przenosi się poprzez naruszenie ciągłości tkanek wraz z zakażoną krwią oraz poprzez kontakty seksualne. Niebezpieczne mogą być wizyty w salonach tatuażu, kosmetycznych, fryzjerskich, gabinetach stomatologicznych, medycyny estetycznej, a nawet w placówkach medycznych, gdzie przyczyną zakażenia może być niesterylny, zakażony HBV sprzęt.
Rekomendowaną metodą profilaktyki WZW typu B są szczepienia. - Jest to pierwsza szczepionka opracowana przez naukowców, która ma działanie przeciwnowotworowe i jedna z dwóch istniejących na świecie, poza szczepieniem przeciwko wirusowi ludzkiego brodawczaka, który wywołuje raka szyjki macicy. - podsumowuje doc. Jaroszewicz. Szczepionka przeciw WZW typu B ma doskonały profil bezpieczeństwa oraz skuteczności. Od roku 1982, gdy została wprowadzona, na całym świecie zostało już podanych ponad miliard dawek. - Szczepienie przeciw WZW B należy zalecić wszystkim osobom dorosłym, które dotychczas były nieszczepione - mówi profesor Ślusarczyk. W Polsce obowiązkowe szczepienia przeciwko WZW typu B wśród niemowląt zostały wprowadzone w 1994 roku, zatem wszystkie osoby urodzone wcześniej oraz te, które do tej pory nie zaszczepiły się, powinny w trosce o własne zdrowie rozważyć taką możliwość. Szczepienie jest szczególnie zalecane osobom, które ze względu na tryb życia lub wykonywane zajęcia są narażone na zakażenia związane z uszkodzeniem ciągłości tkanek lub osobom, które mają kontakty seksualne z nieznanymi partnerami.
O szczepienia pytaj lekarza rodzinnego
Standardowy schemat szczepienia składa się z trzech dawek - pierwszą podaje się w dowolnym terminie, drugą po upływie miesiąca, natomiast trzecią po upływie pół roku od przyjęcia pierwszej dawki. Tylko w przypadku szczepienia przeciwko WZW typu A przyjmuje się dwie dawki, optymalnie w odstępie 6-12 miesięcy. Więcej informacji na temat profilaktyki wirusowych zapaleń wątroby oraz adresy punktów szczepień można znaleźć na stronie www.zoltytydzien.pl
W Polsce ryzyko zakażenia maleje, jest ono nadal bardzo duże za granicą, na przykład w krajach byłego Związku Radzieckiego, Rumuni i krajach rozwijających się, o czym warto pamiętać wybierając się w podróż do tych krajów. - Do zakażenia dochodzi najczęściej przy zabiegach medycznych, transfuzji krwi, dializie, na skutek źle wysterylizowanych narzędzi i innych. Zakażeniem wirusem HBV ulega również płód w łonie matki. Do zakażenia WZW dochodzi także podczas porodu lub przy pielęgnacji noworodków. Pozamedyczne drogi to zabiegi kosmetyczne, fryzjerskie, czy wykonywanie tatuaży. W domowych warunkach zakaźić się można używając przedmiotów codzienniego użytku osoby chorej, np. szczoteczki do zębów, maszynki do golenia, cążek itp. Osobną istotną grupę ryzyka stanowią narkomani stosujący środki dożylne, oraz osoby korzystające z dopingu dożylnego. Opisano przypadki zarażenia podczas bójki i przy korzystaniu ze wspólnego sprzętu do treningów sportów walki (pobrudzone krwią worki treningowe) - powiedziała nam Maria Dengel z PSSE w Raciborzu.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Raciborzu
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany