Miażdżyca tętnic
Miażdżyca tętnic jest chorobą społeczną i odpowiada za największą liczbę zgonów. Ponieważ tętnice są obecne w każdym narządzie, na powikłania miażdżycy może chorować zarówno mózg jak i nerki, kończyny dolne, jelita, skóra, oczy, nerwy...
Istotą tej choroby jest powstawanie pod błoną wewnętrzną tętnic – intimą – nacieków zapalnych, w których odkładają się złogi cholesterolu i wapnia. Następnie dochodzi do martwicy błony wewnętrznej – intimy i cały ten konglomerat, zwany blaszką miażdżycową, zaczyna mieć bezpośredni kontakt z krwią. Za to, że krew w tętnicy nie krzepnie odpowiada przede wszystkim intima, której nad obnażoną blaszką miażdżycową nie ma. Ta sytuacja zostaje odczytana przez płytki krwi jako uszkodzenie naczynia, a organizm reaguje na takie sytuacje powstawaniem skrzepu.
Skrzeplina może początkowo pokrywać tylko blaszkę miażdżycową, zawężając tętnicę i upośledzając przepływ krwi do obszarów przez nią unaczynionych. Mamy wtedy sytuację przewlekłego niedokrwienia narządu dającego objawy podczas wysiłku, a więc w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania na krew i przenoszony przez nią tlen. Są to: chwilowa utrata widzenia i chwilowe utraty przytomności – jeżeli chodzi o mózg, objawy choroby wieńcowej serca, lub bóle wysiłkowe – tzw. chromanie przestankowe – jeżeli zajęte są szczególnie tętnice kończyn dolnych.
Blaszka miażdżycowa jest krucha i może być podmyta przez prąd krwi. Dochodzi wtedy do tzw. owrzodzenia blaszki miażdżycowej, czyli do powstania w niej dziury. W dnie owrzodzenia z prądem krwi stykają się głębsze warstwy uszkodzonej tętnicy, które płytki krwi odczytują jako ranę. Reakcją jest natychmiastowe gromadzenie się w tym miejscu elementów krwi tworzących skrzep. Jeżeli skrzep obejmie całe światło tętnicy dochodzi do natychmiastowego zatrzymania przepływu krwi. Skutkiem jest całkowite lub częściowe obumarcie narządu zwane w medycynie zawałem.
Zawał serca to martwica części mięśnia sercowego na skutek zakrzepu tętnicy wieńcowej lub jej gałęzi. Zawał mózgu tu skutek zakrzepu (nie krwotoku) tętnicy szyjnej wewnętrznej na szyi lub jej gałęzi wewnątrzczaszkowych. Zakrzep tętnicy udowej daje obraz kliniczny ostrego niedokrwienia tętniczego kończyny dolnej.
Do tej pory nie wiemy co jest przyczyną powstawania blaszek miażdżycowych w tętnicach. Z całą pewnością nie jest to reakcja na nadmiar cholesterolu, ani na otyłość. Nadmiar cholesterolu i otyłość są zjawiskami niekorzystnymi w chwili, gdy miażdżyca już istnieje i wtedy te czynniki znacznie pogarszają rokowania. Zdecydowanie częściej choroba dotyka mężczyzn.
Większość zachorowań notuje się po pięćdziesiątym roku życia, ale dlatego, że wcześniej choroba rozwija się bezobjawowo. Blaszka miażdżycowa jest na pewno reakcją zapalną na jakiś czynnik atakujący organizm. Być może jest nim antygen bakteryjny lub wirusowy. Badania trwają i być może już niedługo będziemy wiedzieć jak leczyć przyczynę miażdżycy. Obecnie leczenie przyczyny choroby nie jest znane i miażdżyca pozostaje chorobą nieuleczalną, ale znane są sposoby i leki spowalniające lub nawet zatrzymujące rozwój choroby. Jest bardzo ważne, aby pacjent współpracował z lekarzem i wspomagał leczenie ze swojej strony.
Są dwa bezwzględne czynniki zatrzymania choroby, a szczególnie jej powikłań zakrzepowych, które leżą po stronie pacjenta. To zaprzestanie palenia tytoniu i zmniejszenia masy ciała. Palenie tytoniu jest przyczyną przewlekłego nieżytu oskrzeli. Z biegiem lat przez zwężone, pokryte gęstym śluzem oskrzela coraz mniej powietrza dostaje się do płuc.
Spadek ilości tlenu we krwi stymuluje organizm do wytwarzania większej ilości nośnika tlenu, czyli krwinek czerwonych. Układ regulacyjny organizmu interpretuje spadek podaży tlenu jak pobyt w wysokich górach. Najważniejszą wadą nadprodukcji krwinek czerwonych jest nadkrzepliwość krwi, a więc sytuacja, przeciwna do zamiarów leczenia. Nadkrzepliwość krwi, oprócz nadmiernego obciążenia serca jest również skutkiem otyłości.
Reasumując: Wiele chorób rozwija się z powodu złego stylu życia. Stan służby zdrowia oraz długie kolejki do lekarzy specjalistów również często wpływają na pogorszenie jakości naszego życia.
Proszę zauważyć, że ilość spożywanych leków jest wprost proporcjonalna do częstości odwiedzania specjalistów. W końcu trudno ocenić, czy pogarszający się stan zdrowia jest następstwem postępu choroby czy intensywności leczenia. W przypadku miażdżycy widać dokładnie jakie żniwo zbierają złe przyzwyczajenia. I nie łudźmy się, że państwo, które zarabia krocie na nałogu palenia tytoniu gra uczciwie przeznaczając adekwatne kwoty na leczenie powikłań stosowania legalnych używek. Rzuć palenie tytoniu i bądź bardziej aktywny fizycznie, a jakość Twojego zdrowia znacząco się poprawi i to bez wizyty u kardiologa.
Więcej informacji pod numerem telefonu: 32 419 08 88
Lecznica Imienia Świętego Łazarza
47-400 Racibórz,
ul. Chodkiewicza 23
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.