Wczesne wykrywanie nowotworów złośliwych
Kolejki do lekarzy specjalistów to obecnie w Polsce temat numer 1, który od jakiegoś czasu nabrał wymiaru politycznego. Skrócenie czasu oczekiwania na diagnostykę nowotworów złośliwych stało się istotnym elementem działań Ministerstwa Zdrowia.
Z punktu widzenia lekarza przyspieszenie diagnostyki nowotworów złośliwych jest posunięciem bardzo ważnym, gdyż warunkuje wdrożenie kompleksowego leczenia onkologicznego, którego celem jest wyleczenie chorego. W Polsce w ośrodkach onkologicznych leczenie nowotworów złośliwych nie odbiega standardami od tych stosowanych na świecie. Wąskim gardłem opóźniającym korzystanie z tych świadczeń jest prawidłowe zdiagnozowanie nowotworu.
Chcę, żeby Lecznica stała się partnerem Ministra Zdrowia w realizacji celu przyspieszenia diagnostyki nowotworów złośliwych. Dopinguje mnie ponadto świadomość niewymiernego w urzędniczych sprawozdaniach i planach dramatu życiowego, poczucia niepewności, strachu i zagubienia, które towarzyszą pacjentowi i jego bliskim od momentu otrzymania informacji o podejrzeniu choroby, poprzez jej rozwój i cały proces leczenia.
Moje doświadczenie zawodowe, wyszkolona kadra oraz zaplecze umożliwiły powołanie w ramach Lecznicy komórki organizacyjnej, zajmującej się igłową biopsją narządową. Biopsja igłowa zmian nowotworowych jest podstawowym i szybkim sposobem pewnego potwierdzenia istnienia nowotworu złośliwego. Wykonanie nie jest bolesne, a wynik badania otrzymujemy do dwóch tygodni. Biopsja igłowa polega na nakłuciu pod kontrolą USG podejrzanej zmiany cienką igłą, do której aspiruje się komórki lub fragment tkanki badanego narządu. Materiał następnie konserwuje się i przesyła do pracowni histopatologicznej. Najczęściej takie badanie wykonywane jest w diagnostyce guzów sutka, tarczycy, węzłów chłonnych, ślinianek, mięśni.
Badania będą wykonywane w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, a więc dla pacjenta ubezpieczonego będą nieodpłatne. Wymagane jest skierowanie do poradni chirurgicznej od lekarza ubezpieczenia społecznego – lekarza rodzinnego lub specjalisty, który ma kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Badanie zobowiązujemy się wykonać w ciągu tygodnia od otrzymania skierowania. Chcę, żeby nasza odpowiedź na plany Ministerstwa przyczyniła się istotnie do poprawy diagnostyki pacjentów z podejrzeniem choroby nowotworowej i podniosła jakość świadczeń medycznych na naszym terenie. Skierowanie do zarejestrowania można przynieść osobiście lub przesłać faxem na nr 32 414 0400.
Więcej informacji pod numerem telefonu:
32 419 08 88
Lecznica Imienia Świętego Łazarza
47-400 Racibórz,
ul. Chodkiewicza 23
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.