Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia23 maja 200921:04

Kuchnia węgierska

Kuchnia węgierska - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

Sprawdź, jak przygotować kilka specjałów kuchni węgierskiej według szefa kuchni restauracji Hotelu Polonia

Królową węgierskiej kuchni jest oczywiście papryka. Świeża papryka stanowi niezbędny składnik wielu potraw, chociażby znanego wszystkim lecsó (leczo), czyli smażonej cebuli , papryki i pomidorów. Do smażenia używa się na Węgrzech przede wszystkim smalcu, odpowiedzialnego za charakterystyczny smak dań węgierskich. Ważna jest też kolejność smażenia - najpierw cebula, później dopiero papryka i pomidory. Często podaje się paprykę z farszem mięsno-ryżowym w sosie pomidorowym. Popularna jest również papryka marynowana.

Oprócz wspomnianych warzyw tradycyjnymi składnikami kuchni węgierskiej są: wieprzowina i smalec gęsi, ryby, śmietana i czosnek. Dominuje wieprzowina duszona z cebulą i doprawiona śmietaną, ale mieszkańcy Węgier gustują też w innych gatunkach mięs. Podstawowe danie węgierskie to gulyás (gulasz), który przyrządzany jest zwykle z wołowiny, chociaż bywa też wieprzowy, barani lub z kury. Węgierski gulasz to rodzaj gęstej zupy mięsno-jarzynowej. Pośród wielu odmian tego dania do najciekawszych należą: kolozsvári gulyás - gulasz kolożwarski ze słodką kapustą, szegedi gulyás - gulasz segedyński z ziemniakami i kluskami oraz szekely gulyás - gulasz seklerski z kwaszoną kapustą.

Natomiast to, co w Polsce powszechnie nazywane jest gulaszem, to węgierski pörkölt - znacznie gęstszy od zupy gulaszowej, przyrządzany z obsmażonych i duszonych kawałków mięsa, z dodatkiem cebuli, czosnku, świeżej papryki, pomidorów i przypraw. Podawany jest z ziemniakami, kluskami, albo z samym chlebem. Inną formą duszonego mięsa jest paprykarz, przyrządzany głównie z delikatnych , białych mięs, takich jak: cielęcina, jagnięcina, kurczak lub ryby.

Węgry oferują duży wybór zup, gęstych i zawiesistych, na intensywnych wywarach jarzynowych, o charakterystycznym ostrym smaku podkreślonym sproszkowaną papryką i czosnkiem. Obok zupy gulaszowej jedną z najpopularniejszych jest rybacka zupa halászlé. W zależności od regionu (Balaton, dolina Cisy czy Dunaju) przyrządza się ją nieco inaczej, na bazie dostępnych ryb. Balaton słynie z fogasza, w rzekach łowiona jest pyszna czeczuga, jednak najczęściej do halászlé używany jest karp lub sum. Zupa jest bardzo ostra, przyrządzana koniecznie z papryką i cebulą. Jada się ją z chlebem, zapijając białym winem, po zupie zaś często podawane są turos csusza, czyli łazanki ze skwarkami, posypane serem twarogowym i polane śmietaną.

Wszelkiego rodzaju kluseczki i zacierki to popularny dodatek do potraw mięsnych i rybnych. Tradycyjne są tarhonya - drobne, tarte na tarce kluski, pieczone, czasem ze smażoną cebulą i sproszkowaną papryką. Dużym powodzeniem cieszą się też kluski z serem, śmietaną i papryką, a także naleśniki, serwowane zarówno z mięsem , jak i z serem.
Najbardziej jednak znane są naleśniki a la Gundel. Ich nazwa pochodzi od nazwiska węgierskiego restauratora - Janosa Gundela - twórcy naleśników z masą orzechową i bakaliami, polewanych czekoladą i efektownie płonących. Jest to jeden z najsłynniejszych i najsmaczniejszych deserów o światowej sławie.

PAPRYKA FASZEROWANA

8 strąków papryki, 10 dag ryżu, 30 dag mielonej niezbyt tłustej wieprzowiny,
1 jajko, 1 mała cebula, 20 dag przecieru pomidorowego, sól, pieprz, cukier, natka selera
Zasmażka: 1,5 łyżki smalcu, 2 płaskie łyżki mąki


Przecier rozprowadź wodą, przypraw solą i cukrem, włóż całą cebulkę. Dodaj natkę selera, zagotuj. Odetnij spody papryk, wyjmij nasionka i białe środki. Zrób farsz: podgotuj ryż w osolonej wodzie, dodaj mięso, zmiksowaną cebulę i jajko. Przypraw solą i pieprzem. Nadzieniem napełnij papryki, pozostawiając trochę wolnego miejsca, gdyż ryż w czasie gotowania pęcznieje i może rozsadzić paprykę. Papryki włóż do sosu i gotuj do miękkości. Zasmaż mąkę na smalcu, połącz z sosem pod koniec gotowania. W czasie gotowania potrawy nie mieszaj, tylko potrząsaj garnkiem.

PAPRYKARZ Z KURCZAKA

1 cebula, 2 łyżki czerwonej papryki w proszku, piersi z kurczaka na 4 osoby, 1/2 szklanki bulionu z kury (z kostki), trochę białego wytrawnego wina, 1/4 - 1/3 szklanki śmietanki, 30%, olej

Posiekaj cebulę i zeszklij na dużej patelni na małym ogniu. Dodaj paprykę, duś 2-3 minuty. Piersi rozetnij na filety, lekko rozbij tłuczkiem. Zwiększ płomień, podsmaż filety po 2-3 minuty z każdej strony. Smaż je partiami i odkładaj na talerz. Na patelnię wlej kieliszek wina i rosół. Gotuj 2-3 minuty, zeskrobując cebulę i sos z patelni. Dolej śmietankę, gotuj 2-3 minuty, aż sos lekko zgęstnieje. Włóż filety i podgrzej. Podawaj z ryżem lub kładzionymi kluseczkami.   

PÖRKÖLT

1,5 kg wołowiny, 25 dag cebuli, 20 dag zielonej papryki, 2 pomidory, 0,2 l czerwonego wina smalec, słodka mielona papryka, kminek, majeranek, czosnek, sól

Mięso umyj i pokrój w kostkę 2-3 cm. Paprykę (po usunięciu nasion) pokrój w paski, pomidory po sparzeniu obierz i pokrój w kostkę, cebulę i czosnek obierz i drobno posiekaj. Podsmaż na smalcu cebulę i czosnek, oprósz papryką, dodaj mięso i smaż mieszając aż do zrumienienia mięsa. Wlej połowę wina rozcieńczonego wodą, dodaj majeranek i kminek i duś pod przykryciem. Potrawa ma się dusić we własnym sosie – nie dolewaj zbyt dużo płynu. Gdy mięso będzie prawie gotowe dodaj resztę wina, pomidory i pokrojoną paprykę. Gotuj do miękkości mięsa.

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności10 stycznia 202507:00

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W ciągu nadchodzącego weekendu nie zabraknie ciekawych wydarzeń w regionie. Sprawdź, co będzie się działo, i gdzie warto się wybrać.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport10 stycznia 202507:00

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Piłkarze halowi, siatkarki i siatkarze, koszykarki oraz piłkarki ręczne. Właśnie ci sportowcy dostarczą swym kibicom wielu emocji podczas nadchodzącego weekendu. Sprawdź, z kim zagra drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 10.01.2025
9 stycznia 202521:58

Nasz Racibórz 10.01.2025

Nasz Racibórz 20.12.2024
20 grudnia 202410:11

Nasz Racibórz 20.12.2024

Nasz Racibórz 13.12.2024
12 grudnia 202421:45

Nasz Racibórz 13.12.2024

Nasz Racibórz 06.12.2024
5 grudnia 202421:06

Nasz Racibórz 06.12.2024

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.