Dlaczego warto wykonać zdjęcia pantomograficzne?
Zdjęcie pantomograficzne pokazuje najdrobniejsze szczegóły naszego uzębienia i tkanek wokół zębów. Można je wykorzystać w stomatologii zachowawczej, protetyce, chirurgii, implantologii, ortodoncji jak i diagnostyce chorób przyzębia.
W trakcie wykonywania zdjęcia pantomograficznego głowica aparatu obraca się wokół głowy pacjenta, w wyniku czego powstaje zdjęcie przeglądowe. Dostarcza ono licznych informacji o stanie uzębienia i kościach szczękowych. Obrazuje między innymi wszystkie zęby - zarówno korony jak i korzenie, kości szczęk, żuchwę, stawy skroniowo-żuchwowe, zatoki szczękowe, oczodoły.
Zdjęcie pantomograficzne umożliwia uchwycenie zmian próchnicowych zębów. Przed planowanymi ekstrakcjami (usuwaniem zębów) pomaga ocenić trudności i zaplanować zabieg. Obrazuje bowiem kształt zębów, szczególnie ich korzeni, które mogą być ustawione zbieżnie, zaginać się bądź być zrośnięte z kością, co wymaga bardziej skomplikowanych technik usuwania. Ma to szczególne znaczenie przy ocenie zębów pokrytych częściowo lub całkowicie kością czyli zębów zatrzymanych, które sprawiają liczne trudności podczas wyrzynania.
Zdjęcie to niezwykle ważne jest również w protetyce, podczas planowania uzupełnień protetycznych. Informuje, które zęby mogą stać się filarami dla przyszłych protez, mostów, koron. Niezbędne w leczeniu implantologicznym, pozwala na ocenę budowy kości szczęk oraz zaplanowaniu długości i średnicy wszczepów.
W chorobach przyzębia dochodzi do zaniku kości, w której osadzone są zęby. Zdjęcie pantomograficzne pokazuje jaki duży zanik nastąpił oraz daje możliwośc porównawczej oceny postępu choroby czy możliwościach jej zahamowania. Często przypadkowo na zdjęciu pantomograficznym wykrywa się zmiany patologiczne, które nawet przez wiele lat mogą nie dawać objawów na przykład zmiany okołowierzchołkowe, torbiele, pozostawione korzenie po niekompletnych ekstrakcjach, a nawet nowotwory.
Wykorzystywane jest również w diagnostyce urazów twarzoczaszki przy podejrzeniu złamania, uwidacznia bowiem szczelinę złamania i jego rozległość. Używa się go także w diagnostyce wad zgryzu, a następnie w ocenie wyników leczenia ortodontycznego.
W porównaniu z pojedynczym zdjęciem zębowym zdjęcie pantomograficzne niesie ze sobą podobną dawkę promieniowania. Zatem dawka promieniowania zsumowana przy wykonywaniu pojedynczych zdjęć zębowych poszczególnych zębów przekraczałaby kilkanaście razy dawkę promieniowania uwolnioną podczas wykonywania jednego zdjęcia pantomograficznego.
Zapraszamy na konsultację do Centrum Stomatologicznego Dentica 24
Dentica24 Sp.zo.o.
ul.Kochanowskiego 3
47-400 Racibórz
Tel: ( 48 ) 32 77 00 224
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.