Laparoskopowe operacje przepuklin pachwinowych
Przepukliny pachwinowe występują przede wszystkim u mężczyzn. Są następstwem procesu powstawania i migracji jąder w okresie powstawania narządów u płodu. Zawiązki jąder tworzą się w jamie brzusznej i pod koniec wewnątrzmacicznego rozwoju płodu przemieszczają się do worka mosznowego.
Droga przejścia jądra z brzucha do miejsca ostatecznego pobytu biegnie przez kanał międzymięśniowy znajdujący się w pachwinie – tzw. kanał pachwinowy. Łączność jądra z jego pierwotnym miejscem pobytu utrzymywana jest przez powrózek nasienny, w którym przebiegają naczynia, nerwy, drobny mięsień oraz nasieniowód. Wszystkie te struktury otoczone są pochewką na kształt kabla elektrycznego. Obecność tej struktury jest odpowiedzialna za osłabienie ściany brzucha w tym miejscu.
Podczas ciężkiej pracy, jak również z biegiem lat, gdy mięśnie brzucha ulegają osłabieniu, kanał pachwinowy nie wytrzymuje naporu jelit i poszerza się. Powstają wrota przepukliny. Poprzez te wrota jelita z jamy brzusznej przemieszczają się pod skórę, tworząc w pachwinie, zwanej dawniej słabizną, miękki, tkliwy guz pod skórą. Zdarza się, że wrota zaciskają pętlę jelita obecną w przepuklinie doprowadzając w szybkim tempie do zamknięcia dopływu i odpływu krwi. Ta sytuacja nosi nazwę zadzierzgnięcia, jest niebezpieczna dla życia i wymaga natychmiastowej interwencji.
Przepuklina pachwinowa i jej powikłania towarzyszyły człowiekowi od samego początku i będą towarzyszyć nadal, pomimo postępu medycyny, są bowiem związane z konstrukcją ludzkiego ciała. Obecność przepukliny w dawnych czasach eliminowała człowieka z życia społecznego. Dolegliwości stopniowo uniemożliwiały pracę chłopom i rzemieślnikom, ale również noszenie zbroi rycerzom i zmuszały do szukania porady lekarskiej. Dawniejsi lekarze nie umieli jednak naprawiać przepuklin.
O dramatycznych próbach leczenia świadczą chociażby opisy przypalania pachwiny gorącym żelazem. Powstająca głęboka blizna miała zapobiegać wypadaniu jelit. Technikę operacyjną przepukliny pachwinowej opisał dopiero w 1884 roku Edoardo Bassini, chirurg włoski z Padwy. Okazała się tak skuteczna, że jeszcze do dnia dzisiejszego stosuje się jej zmodyfikowane elementy w nowoczesnym leczeniu przepuklin. Kolejna rewolucja w leczeniu przepuklin ma miejsce w chwili obecnej. Umożliwił ją rozwój techniki.
Opracowanie i wprowadzenie do codziennej praktyki sztucznych, niedających odczynów przy wgajaniu protez powięzi, tak zwanych siatek, zaowocowało rozwojem beznapięciowych operacji przepuklin. Wyprodukowanie laparoskopu i narzędzi laparoskopowych umożliwiło z kolei naprawę powłok ciała od wewnątrz tak zwanymi technikami małoinwazyjnymi. W Lecznicy od lat wykonuję operacje naprawcze przepuklin pachwinowych techniką laparoskopową.
Zabieg jest robiony w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym. Nad pępkiem przez niewielką, około centymetrową rankę wprowadza się do jamy brzusznej gaz – dwutlenek węgla. Tworzy on środowisko i przestrzeń do wykonania zabiegu. Następnie wprowadza się cienki, szerokości 1 cm port, czyli rurkę, przez którą do jamy brzusznej wkłada się urządzenie optyczne z kamerą. Obraz kamery wyświetlany jest na monitorze. Przez dodatkowe dwie niewielkie ranki wprowadza się porty dla narzędzi laparoskopowych. Worek przepuklinowy usuwa się od strony jamy brzusznej, a na wrota przepuklinowe i okolice nakłada się sztuczna protezę powięzi – siatkę.
Siatkę mocuje się staplerem lub klejem tkankowym do powłok brzusznych. Zabieg trwa przeciętnie około godziny. Chory powraca do domu przed upływem doby. Sztuczna proteza powięzi, czyli siatka, przerasta w ciągu kilku miesięcy tkankami i wytwarza żywe wzmocnienie powłok brzusznych. Zabieg jest zalecany zarówno osobom młodym, jak i w starszym wieku. Szczególnie zaś dedykowany jest pacjentom z nawrotem przepukliny pachwinowej. Ponowna operacja przez bliznę w pachwinie dodatkowo osłabia tkanki i jest powodem dalszych nawrotów. U tych chorych jest to operacja z wyboru. Stosując laparoskop można zaopatrzyć w jednym czasie przepuklinę po obu stronach, co wcale nie zdarza się tak rzadko. Można również zaszyć jednocześnie współistniejącą przepuklinę pępkową, gdyż leży ona w miejscu wprowadzenia portu pępkowego. Zachęcam do korzystania z naszych doświadczeń.
Lecznica Imienia Świętego Łazarza
Poradnia chirurgiczna
47-400 Racibórz, ul. Chodkiewicza 23
tel/fax: 032 419 08 88
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.