Czym są implanty zębowe?
A teraz kolejne pytanie – czy każdy ząb musi być zastąpiony osobnym implantem? Oczywiście nie. Przy większych brakach zębów jest możliwość połączenia dwóch implantów za pomocą mostu porcelanowego. Implanty mogą również służyć tzw. stabilizacji protez. Dla osób, które mają duże braki zębów lub też nie mają już ich w ogóle, noszenie protez to kłopot, bo nie są one stabilne i komfortowe w jamie ustnej. Właśnie za pomocą implantów możemy tę stabilizację, a co za tym idzie – także komfort, zapewnić.
Dzieje się to dzięki odpowiednim łącznikom pomiędzy implantami a protezą – po włożeniu do ust proteza trzyma się tak silnie, że można wygodnie jeść, mówić, śmiać się i na pewno nie wypadnie ona przy kichnięciu. Czy zabieg założenia implantu jest bolesny? Nie, ponieważ wszystko wykonujemy w odpowiednim znieczuleniu (podanym jak do usunięcia zęba). Pacjenci oceniają zabieg jako bezbolesny, a następnego dnia również czują się dobrze.
Jak wygląda ten proces w czasie? Są różne metody i systemy implantologiczne, ale często decydują uwarunkowania anatomiczne. W niektórych przypadkach, gdy kości jest za mało (bardzo wąski wyrostek zębodołowy), musimy najpierw przygotować miejsce pod implanty odpowiednim zabiegiem chirurgicznym. Aby zadecydować, jak będzie wyglądał proces leczenia, zawsze zaczynamy od wykonania zdjęć w tomografii stożkowej, która daje trójwymiarowy obraz szczęki i żuchwy.
Po zabiegu implantacji najczęściej nie odbudowujemy jeszcze zęba (choć jest to możliwe), tylko zaszywamy dziąsło nad implantem i czekamy około 3-6 miesięcy na wgojenie się implantu (tzw. osteointegracja). Są też oczywiście takie implanty, na których można odbudować ząb już nawet po dwóch tygodniach. Oczywiście na czas gojenia zawsze uzupełniamy zęby tymczasowo, aby wygląd pacjenta nie budził zastrzeżeń. Po wgojeniu implantu odbudowujemy ząb za pomocą korony protetycznej, połączonej z samym implantem za pomocą właściwego łącznika. Dziś jest to już coraz bardziej popularna i coraz tańsza metoda leczenia braków zębowych.
lek. stomatolog Tomasz Wierczek
tel.: 602 456 747
Grupowa Praktyka Dentystyczna s.c. Wierczek
tel.: 32 419 91 81
Racibórz 47-400, ul.Łąkowa 1/1
Tworków 47-451, ul.Zamkowa 52
http://wierczek-stomatologia.pl/
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.