Jak ulżyć maluchowi w gorączce?
Gorączka u dziecka może być objawem infekcji, przeziębienia, ale także istnieje ryzyko, że przeistoczy się w niegroźną reakcję organizmu, towarzyszącą np. ząbkowaniu. Warto wiedzieć, w jakich sytuacjach należy walczyć z gorączką i jakie metody są najbardziej skuteczne.
Czy zawsze należy zbijać gorączkę u dziecka?
Gorączka u niemowlaka nie zawsze musi być przyczyną do niepokoju. Warto wiedzieć, kiedy jest ona na tyle poważna, że należy z nią walczyć, a kiedy wystarczy jedynie uważna obserwacja dziecka. Temperatura w przedziale 37,2°C a 38°C określana jest jako stan podgorączkowy, wymagający obserwacji. Temperatura ciała w zakresie 38°C a 38,5°C natomiast oznacza lekką gorączkę, podczas której można zastosować domowe metody lub niewielką dawkę środków przeciwgorączkowych. Powyżej 38,5°C mamy do czynienia z wysoką temperaturą i taki stan wymaga podania leków oraz wizyty u lekarza pediatry.
Zobacz również: Objawy gorączki u niemowlaka
Jeżeli gorączka u dziecka przekroczy 40°C, musicie niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, ponieważ temperatura tego rzędu może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia malucha. Jakie są objawy gorączki u dzieci? Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zarumienienie twarzy oraz lepką, spoconą skórę, która może wskazywać na podwyższoną temperaturę ciała. Dzieci z gorączką przejawiają zazwyczaj niepokój i apatię, a także płaczliwość. Objawami zbyt wysokiej temperatury są także przesuszone śluzówki, ból głowy oraz mięśni, a w poważniejszych stanach chorobowych nawet drgawki.
Jak skutecznie obniżyć gorączkę u dziecka?
Wielu rodziców zastanawia się, jak obniżyć gorączkę, sięgając po metody skuteczne, a zarazem bezpieczne dla dziecka. W przypadku stanów podgorączkowych można spróbować domowych metod, wśród których najskuteczniejsze jest obniżanie temperatury ciała dziecka za pomocą chłodzącej kąpieli. Należy pamiętać, że woda nie może być za zimna, a jedynie o ok. 2 stopnie chłodniejsza od ciała dziecka. Sprawdzają się także okłady na czoło oraz nogi.
Jeżeli mamy do czynienia z temperaturą powyżej 38°C, dziecku należy podać leki przeciwgorączkowe, najczęściej zawierające paracetamol lub ibuprofen. W przypadku najmłodszych dzieci, które mogą mieć trudności z połknięciem tabletki, należy sięgnąć po lek w postaci smakowego syropu lub czopków. Podając leki przeciwgorączkowe trzeba ściśle przestrzegać zaleceń umieszczonych na ulotce dołączonej do opakowania i nie przekraczać rekomendowanej dawki.
art.sponsorowany
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.