Każdego roku o tej samej porze..., czyli problem wagi ciężkiej
Od lat z początkiem roku szkolnego powraca temat nadmiernie obciążonych tornistrów i plecaków, które noszą codziennie nasze dzieci. Przeciążone tornistry/plecaki obok braku aktywności fizycznej są jedną z przyczyn występowania u dzieci i młodzieży wad postawy oraz bólu kręgosłupa.
Zbyt ciężki tornister/plecak może zaburzyć prawidłowy rozwój kręgosłupa dziecka, skutkiem czego jest boczne skrzywienie kręgosłupa czyli skolioza, a duże ciężary noszone przez dzieci wpływają negatywnie na stawy biodrowe, kolana, a także stopy. Skutki wad postawy, które dziecko nabyło w dzieciństwie ujawniają się najczęściej dopiero w dojrzałym wieku zwyrodnieniami kręgosłupa i stawów, nieprawidłowościami w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych oraz bólami kończyn. Nabyte przez dzieci wady postawy, które zmieniają statykę kręgosłupa skutkują na całe życie.
Od wielu lat problem nadmiernie przeciążonych tornistrów/plecaków pozostaje nierozwiązany. Środowisko w jakim przebywa uczeń, wyniesione przyzwyczajenia i nawyki mają istotny wpływ na stan jego zdrowia. Mały Polak dźwiga o wiele więcej niż jego rówieśnicy z innych krajów. Norma Unii Europejskiej przewiduje dopuszczalny bagaż dla dzieci w granicach 2 kg.
Badania przeprowadzone okresowo w klasach I-III przez Państwową Inspekcję Sanitarną woj. śląskiego wykazały, że wysoki odsetek uczniów nosi "ponadnormatywne" tornistry/plecaki.
Skala problemu narzuca potrzebę potraktowania działań zaradczych jako ważnego zadania edukacji zdrowotnej i jest to kwestia wymagająca współpracy wszystkich, którym leży na sercu dobro dziecka.
Konieczna jest więc potrzeba eliminacji zbędnych obciążeń ucznia.
Szanowni Rodzice!
Począwszy od klasy pierwszej należy uczyć dzieci racjonalnego pakowania tornistrów, usuwania z nich rzeczy niepotrzebnych, utrzymania ich w porządku.
Przy zakupie tornistrów dla dzieci należy brać pod uwagę nie tylko ich wygląd, ale również ich masę. Są bowiem tornistry masywne i ciężkie, które nawet bez żadnej zawartości są już zbyt dużym obciążeniem dla dziecka.
Kilka rad, co robić, aby tornistry/plecaki dzieci były lżejsze:
- przed zakupem tornistra/plecaka skontrolujmy szelki, które powinny być mocne, szerokie i regulowane
- tornister/plecak powinien być dobrze usztywniony i odpowiednio wyprofilowany
- kupujmy zeszyty w cienkich okładkach
- w miarę możliwości zmieniajmy grubsze zeszyty na cieńsze
- na bieżąco sprawdzajmy zawartość piórnika
- systematycznie kontrolujmy co dziecko pakuje do tornistra/plecaka, czy nie ma w nim niepotrzebnych przedmiotów i materiałów
- proponujmy dziecku lżejsze, a do tego bezpieczniejsze napoje w plastikowych butelkach
Szanowni Rodzice!
Kierując się troską o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci proszę o niezwykle ważne potraktowanie problemu. Niech kontrola tornistrów/plecaków naszych dzieci stanie się codziennym nawykiem.
Powiatowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Katowicach
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany