Rolady śląskie
Jaka powinna być śląska rolada? Jakie mieć nadzienie? Sprawdź przepisy z Zabełkowa i Borucina.
Przepis na 6 porcji według Elfrydy Szewieczek z Zabełkowa
Składniki: 60 dag mięsa wołowego, pieprz, sól, mielone/befsztyk, pół świeżej papryki, olej do pieczenia, 1 kieliszek czystej wódki, 1 łyżka mąki, pół szklanki wody lub śmietany.
Sposób przyrządzania: Mięso wołowe pokroić na 6 plastrów. Plastry po obu stronach rozbić, by były miękkie i cienkie, posolić i popieprzyć. Mięso mielone rozgnieść z solą i pieprzem, podzielić na 6 części. Paprykę pokroić na paski. Porcję mięsa mielonego i pasek papryki zawinąć w wołowinę. Tak uformowaną roladę spiąć wykałaczkami lub owinąć nićmi. Gotowe rolady włożyć do brytfanny z rozgrzanym olejem, przykryć. Piec ok. 1 godziny na piecu. Na samym początku rolady obracać, aby mięso zarumieniło się z każdej strony (jeśli się tego nie zrobi odpowiednio wcześnie, rolady nie uzyskają odpowiedniego koloru). Od czasu do czasu polewać wodą. Jeśli po godzinie mięso jest twarde, skropić rolady kieliszkiem czystej wódki. Po upieczeniu i ostygnięciu rolad wyjąć wykałaczki lub zdjąć nici.
Sos: tłuszcz przecedzić, dodać łyżkę mąki, pół szklanki wody lub śmietany i wymieszać.
Rolady po morawsku według receptury Kariny Gajdy z Borucina.
Składniki: mięso wołowe, najlepiej od Kretka z Krzanowic (z kilograma chudej wołowiny, tzw. mięsa roladowego, można zrobić do ośmiu rolad), 30 dag boczku, musztarda, sól, pieprz, nici.
Sposób przyrządzania: mięso pokroić w plastry o grubości 1-1,5 cm i rozklepać tłuczkiem, następnie posmarować musztardą, posypać szczyptą soli i pieprzu, położyć plasterek boczku, zwinąć w rulonik i owinąć nicią. W kastrolu (brytfannie) rozpuścić pół kostki margaryny aż do przyrumienienia. Dawniej używano smalcu. Poukładać rolady i zbrązowić ze wszystkich stron. Potem polać wodą lub winem, ale trzeba pamiętać, że do wołowiny tylko czerwonym. Następnie dusić około 1-1,5 godziny. Po wyjęciu czekać aż ostygną i wtedy rozwinąć z nici.
Sos: do półki szklanki wody ze śmietaną dać około 2 łyżki mąki, rozmieszać i wlać do wywaru z rolad, mieszać intensywnie fyrlokiem aż zawrze. Nie można tego robić, kiedy w brytfannie są rolady.
Na zdjęciach kolejno: Elfryda Szewieczek i jej rolady, Karina Gajda
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany