Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia6 października 201708:58

Chrapiesz? Prawdopodobnie masz bezdech senny!

Chrapiesz? Prawdopodobnie masz bezdech senny!  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

O tym, dlaczego chrapanie i bezdechy podczas snu powinny nas mobilizować do odwiedzenia lekarza, rozmawiamy z dr n. med. Łukaszem Labusem i właścicielem firmy Pro-Med Adamem Pazurkiem.

NaszRacibórz: Panie Doktorze, zgłasza się Pana osoba, którą bliscy – domownicy zmusili do podjęcia działań ponieważ nie mogą wytrzymać w nocy z jej chrapaniem, wybudzaniem, czy już jest to osoba, która cierpi na bezdech senny?

Dr n. med. Łukasz Labus: Tak, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że to będzie chory na OBS, czyli Obturacyjny Bezdech Senny. Przeprowadzam wtedy dodatkowy wywiad lekarski, pytając np. o nadmierną senność w ciągu dnia, czy poranne bóle głowy. Wtedy nabieram coraz większej pewności, że mamy chorego na OBS. 

NaszRacibórz: A co to takiego Obturacyjny Bezdech Senny?

Dr Labus: Jest jedną z najczęstszych form zaburzonego oddychania podczas snu. Charakterystyką tej choroby jest, mówiąc w skrócie, to że w czasie snu następują wielokrotnie (nawet kilkadziesiąt razy na godzinę) przerwy w oddychaniu. Patologia ta jest najczęściej spowodowana zapadaniem się światła górnych dróg oddechowych, czyli na poziomie gardła. Choroba ta powoduje występowanie takich uciążliwych objawów nocnych jak m.in. głośne, asocjalne chrapanie, nycturia, niespokojny, przerywany wybudzeniami sen oraz senność w ciągu dnia.

NR: Mówi Pan o objawach nocnych, a czy można mieć podejrzenia co do tej choroby u danej osoby w ciągu dnia?

Dr Labus: Oczywiście. OBS ma wiele objawów dziennych, przed wszystkim nadmierną senność i zasypianie wbrew woli - najczęściej po zajęciu pozycji siedzącej na kanapie, przed telewizorem, a w skrajnych przypadkach - co jest szczególnie niebezpieczne dla kierowcy - w trakcie jazdy samochodem lub w trakcie postoju na czerwonym świetle. Ale nie tylko to, chorzy mają problemy z koncentracją, często występuje u nich nadmierna drażliwość, bóle głowy, a nawet stany depresyjne oraz problemy z libido. Nieleczony bezdech senny prowadzi do innych problemów zdrowotnych takich jak np. nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia (choroba niedokrwienna serca, arytmie), cukrzyca, czy udar mózgu.

NR: Słuchając o tych objawach, wydaje się, że to bardzo groźna choroba!

Dr Labus: Jak najbardziej! Jeżeli w naszych rodzinach mamy kogoś z takimi objawami nocnymi i dziennymi konieczna jest wizyta w poradni pulmonologicznej. Chcę również podkreślić jeszcze jedną ważną informację – bezdech senny to nie tylko objawy dla pacjenta i jego najbliższych. Ale to również bardzo często tragedie na naszych drogach! Badania wykazały, że ryzyko spowodowania wypadku samochodowego jest aż 7 razy większe u osób chorujących na OBS. Dlatego od 1 stycznia 2016 roku obowiązuje w Polsce unijna dyrektywa nakazująca badania kierowców. I to nie tylko zawodowych, ale każdy kierowca, który nie leczy bezdechu sennego może mieć zatrzymane uprawnienia do kierowania pojazdami.

NR: Panie Doktorze, zatem co ma zrobić taki chory lub członkowie jego rodziny, jeśli jest podejrzenie wystąpienia OBS?

Dr Labus: Od roku prowadzę diagnostykę oraz leczenie chorych na bezdech senny. Najlepiej skontaktować się ze mną telefonicznie pod numerem tel. 691 680 206 i umówić się na wizytę w gabinecie w Raciborzu przy ul. Chełmońskiego 5 (poniedziałek, środa, piątek - godz.16-18), wcześniej jednak trzeba umówić się telefonicznie. Na początku pacjent zostaje wyposażony w specjalny aparat, z którym śpi w nocy. Badania są wykonywane ambulatoryjnie, w domu chorego. Ustalany jest dogodny dla pacjenta czas założenia urządzenia, zwykle godziny wieczorne. Aparat rejestruje przebieg snu, pozwalając nam ocenić zaburzenia w oddychaniu oraz spadki wysycenia krwi tlenem. Mając już taki swego rodzaju dowód występowania OBS kieruję pacjenta na terapię, w której pomaga mi p. Adam Pazurek, właściciel lokalnej firmy medycznej PRO-MED, dysponującej własnym sklepem medycznym.

NR: A zatem kieruję pytanie do Pana, co dalej z takim pacjentem?

Mgr Adam Pazurek: Jedyną najlepszą znaną dziś na świecie metodą leczenia obturacyjnego bezdechu sennego jest stosowanie protezy powietrznej, popularnie nazywanej CPAP (to skrót od nazwy urządzenia w jęz. angielskim: Continous Positive Airway Pressure). Jest to swego rodzaju pompa, która w połączeniu z maską, którą ma założoną pacjent, troszczy się o stałą cyrkulację powietrza w drogach oddechowych. Dzięki temu mamy zagwarantowany stały właściwy poziom tlenu w krwi, a ponadto chory nie chrapie, wstaje wypoczęty i pełen sił witalnych.

NR: Spanie z maską na twarzy – to brzmi dość groźnie...

Mgr Pazurek: Prawdą jest, że pacjenci zwykle potrzebują trochę czasu, żeby się do tego przyzwyczaić. Czasem to tydzień, czasem nawet dłużej. Ale proszę mi wierzyć, że chory, gdy tylko poczuje różnicę w jego jakości życia zwykle bez oporów zakłada maskę na kolejną noc. Dodam również, o czym wspomniał p. Doktor, że terapia aparatem CPAP nie tylko wpływa na ustąpienie objawów nocnych i dziennych OBS, ale znacząco wpływa na stopniowe ustępowanie innych powikłań zdrowotnych np. poprawia się u chorego stan ciśnienia tętniczego.

NR: Mam zatem ostatnie pytanie, czy bezdech senny jest chorobą wyleczalną?

Mgr Pazurek: W zasadzie mogę powiedzieć, że jestem o to niemalże zawsze pytany. Odpowiedź brzmi: nie... Jest to już swego rodzaju ułomność organizmu, z którą trzeba się zmagać. Narodowy Fundusz Zdrowia pozwala chorym na OBS co 5 lat skorzystać ze znacznego dofinansowania do zakupu takiego urządzenia. Ale oprócz terapii CPAP-em można pomóc swojemu organizmowi np. redukując masę ciała, jeżeli u ktoś występuje nadwaga.

Dr Labus: Chciałbym jeszcze dodać, że należy unikać spożywania alkoholu wieczorem oraz stosowania leków nasennych. Zresztą szczegółowych informacji staram się udzielić pacjentowi w momencie wykrycia choroby. Zachęcam raz jeszcze do nielekceważenia tej jednostki chorobowej, o której zresztą od kilku lat robi się coraz głośniej. I słusznie! Chętnie na łamach Państwa gazety i portalu wrócimy za jakiś czas do tego tematu.

Dziękuję za rozmowę.

 

 

PRO-MED Adam Pazurek tel. 665 140 850

Dr n. med. Łukasz Labus tel. 691 680 206

www.promed-raciborz.pl

www.zdrowysen.info

www.facebook.com/promed.raciborz/

 

 

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności5 stycznia 202500:31

Studniówka ZSOMS w Raciborzu na bis! [FOTO]

Studniówka ZSOMS w Raciborzu na bis! [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Ten bal studniówkowy na pewno pozostanie w pamięci. W rogowskim Pradziadzie poloneza (04.01.) zatańczyli maturzyści Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego - jedna klas sportowa oraz dwie patronackie Straży Granicznej, tzw. mundurówki. W galerii obszerny fotoreportaż.

fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport6 stycznia 202501:23

Sportowe podsumowanie weekendu [FOTO z HLPN]

Sportowe podsumowanie weekendu [FOTO z HLPN] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Sobota i niedziela przebiegała w hali przy Łąkowej pod znakiem kolejnych zmagań w Halowej Lidze Piłki Nożnej. Rozegrano łącznie dziewięć spotkań, a wśród nich wielkie futsalowe derby gminy Pietrowice Wielkie pomiędzy LKS Start a Interem Krowiarki. Spotkanie dostarczyło wielu emocji, a kibice obejrzeli sześć bramek. Swój wyjazdowy mecz w Ziębicach rozegrały także koszykarki RKK AZS Racibórz. Zawodniczki z Raciborza będą jednak chciały zapomnieć czym prędzej o tym spotkaniu.

(greh)
Aktualności6 stycznia 202520:24

Otwarcie mieszkania w Kuźni Raciborskiej. Lokator potrzebował pomocy

Otwarcie mieszkania w Kuźni Raciborskiej. Lokator potrzebował pomocy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Kuźnia Raciborska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 20.12.2024
20 grudnia 202410:11

Nasz Racibórz 20.12.2024

Nasz Racibórz 13.12.2024
12 grudnia 202421:45

Nasz Racibórz 13.12.2024

Nasz Racibórz 06.12.2024
5 grudnia 202421:06

Nasz Racibórz 06.12.2024

Nasz Racibórz 29.11.2024
28 listopada 202419:21

Nasz Racibórz 29.11.2024

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.