Implanty - fakty i mity
Czym są implanty? Jak są zbudowane i z jakiego materiału? Jakie są zalety stosowania w porównaniu z innymi rozwiązaniami? Na te i inne pytania odpowiada le. dent. Krzysztof Wróbel.
Zacznijmy od początku, czym właściwie są implanty?
Implant, czyli inaczej wszczep, jest substytutem korzenia brakującego zęba. Na tak wszczepionym implancie można uzupełnić braki w uzębieniu za pomocą protez stałych - korony, mosty lub montować elementy precyzyjne takie jak - lokatory, teleskopy czy belki, które stanowią stabilizację dla protez ruchomych całkowitych lub częściowych.
Jak zbudowane są implanty i z jakiego materiału są wykonywane?
Implanty to śruby tytanowe, które posiadają gwint i tzn. szyjkę. Do implantu przykręcana jest kolejna śruba - łącznik - na której montowana jest porcelanowa korona zęba. Udowodniono, że tytan z wielu powodów, jest idealnym materiałem na implanty, ale najważniejszym jest jego zdolność do pełnej integracji z kością. Poza „biozgodnością” posiada zalety mechaniczne (sztywność, trwałość) i może być precyzyjnie obrabiany z dokładnością mierzoną w mikrometrach. Dzięki temu implanty mogą być wytwarzane w szerokiej gamie, zapewniając zarówno optymalny dobór dla każdego pacjenta w zależności od rozmiarów oraz stanu zdrowia kości i dziąseł, jak i możliwość uzyskania optymalnej stabilizacji.
Jakie są zalety stosowania implantów w porównaniu z innymi rozwiązaniami protetycznymi?
Głównymi zaletami stosowania implantów w leczeniu protetycznym są: możliwość odbudowy utraconych zębów bez konieczności szlifowania zębów sąsiednich tak jak to jest w przypadku mostów, ogromne podobieństwo implantów do zębów naturalnych, ich wygląd, estetyka i funkcja. Większa ilość wszczepionych implantów jest doskonałą alternatywą dla pacjentów, którzy nie tolerują protez częściowych lub całkowitych, a chcą uzupełnić rozległe braki w uzębieniu.
Czy jest to również rozwiązanie dla osób starszych, które utraciły całkowicie swoje uzębienie?
Jak najbardziej tak. U pacjentów takich można wykonywać protezy całkowite, które osadza się np. na belkach lub teleskopach, które są przykręcane do wszczepionych implantów. To pozwala zapewni komfort w użytkowaniu i dobrą stabilizację w porównaniu z klasycznymi protezami całkowitymi lub częściowymi.
Czy wszczepienie implantu jest zabiegiem bardzo bolesnym?
Taki zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, tak więc pacjent nie odczuwa bólu. Tak naprawdę często jest to zabieg mniej traumatyczny i uciążliwy dla pacjenta niż usunięcie zęba. Po zabiegu pacjent jest szczegółowo instruowany odnośnie indywidualnego postępowania pozabiegowego, przepisywane są także leki tak aby okres gojenia przebiegał prawidłowo.
Czy istnieją ograniczenia wiekowe dotyczące leczenia braków zębowych implantami?
Dolną granicę wieku jest 18 rok życia pacjenta. U młodszych osób cały kościec organizmu, tak więc szczęka i żuchwa także, jest jeszcze w fazie wzrostu i modelowania powierzchni kości. Zbyt wczesna ingerencja implantologiczna mogłaby zaburzyć prawidłowy rozwój szczęk. Natomiast jeżeli chodzi o górną granicę to nie ma jasnej reguły. Decyduje głównie zdrowie pacjenta, czyli przewlekłe choroby ogólnoustrojowe i warunki miejscowe, czyli stan tkanki kostnej i dziąseł. Po wnikliwej analizie lekarz podejmuje decyzję czy u danego pacjenta można wdrożyć leczenie za pomocą implantów zębowych.
Centra Stomatologiczne:
Rybnik: ul. Dworek 12B (za CH Plaza) tel. 32 44 02 224
Racibórz: ul. Jana Kochanowskiego 3 tel. 32 770 02 24
Wodzisław Śląski ul. 26 marca 94 a tel. 32 440 84 94
https://www.dentica24.pl/
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.