Niegrzeczne dziecko? Czy na pewno? Kilka słów o terapii metodą Tomatisa
Często słyszysz, że Twoje dziecko jest niegrzeczne? Sam/a widzisz, że wyłącza się czasami z normalnego funkcjonowania, nikogo nie słucha, źle się zachowuje? Być może Twoje dziecko ma problemy z uwagą słuchową. Przeczytaj dalszą część artykułu.
W poniższym artykule przedstawimy metodę Tomatisa, czyli zespołu półprocedur pedagogiczno-terapeutycznych nazywanych stymulacją audio-psycho-lingwistyczną lub słuchową stymulacją sensoryczną.
Gdy uważasz, że Twoje dziecko jest niegrzeczne, nikogo nie słucha, wyłącza się z normalnego funkcjonowania, a od nauczycieli słyszysz ciągle: wolno pracuje, bez powodu się złości, ciągle się wierci, nie skupia się na zajęciach, słabo czyta, przeszkadza innym, źle się zachowuje, brzydko pisze, nie słucha, to nie czekaj tylko znajdź przyczynę tych problemów i pomóż własnemu dziecku. Właśnie z takimi wyżej wymienionymi problemami często zmagają się dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, a nawet młodsze. Przyczyną takich problemów mogą być zaburzenia uwagi słuchowej.
Czym jest uwaga słuchowa? Jest to zdolność dziecka do właściwej interpretacji bodźców. Jeśli ta zdolność jest zaburzona, dziecko nie potrafi prawidłowo odczytywać komunikatów mu przekazywanych. Tym zespołem zaburzeń zajął się francuski otolaryngolog i foniatra prof. Alfred Tomatis. W Polsce terapia ta bardzo zyskuje na popularności. Tomatis całą swoją karierę medyczną poświęcił badaniom nad związkiem pomiędzy słuchem, głosem, mową i językiem. Na podstawie zależności i różnic między słuchaniem, słyszeniem i lateralizacją słuchową opracował wysoce skuteczną metodę leczenia problemów słuchowych, która oddziałuje na plastyczność połączeń nerwowych odpowiedzialnych za analizę dźwięków, motorykę, równowagę, koordynację, język, mowę, komunikację i emocje. Dla kogo ta terapia? Terapia szczególnie przeznaczona jest dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych mających:
- stany lękowe i podwyższonego napięcia
- problemy z koncentracją i uwagą
- fobie i trudności szkolne
- dysfunkcje związane z motoryką małą i dużą
- dysleksję, dysgrafię, dyskalkulię
- niską samoocenę
- zaburzenia językowe (jąkanie, zaburzenia artykulacji, brak mowy)
- trudności z nauką języków
- zaburzenia emocjonalne
- problemy w rodzinach adopcyjnych, zastępczych
- MDP - Mózgowe Porażenie Dziecięce
- ADHD, ADD - zaburzenia koncentracji uwagi
- zaburzenia ze spektrum autyzmu
- zespół Downa i inne zespoły genetyczne, Asperger
- stres, depresję.
Dlatego osoby z takimi zaburzeniami mogą wykazywać:
- brak komunikacji z otoczeniem
- odbieranie odgłosów (trzaskanie drzwiami, gwar, szum morza, głośna muzyka) postrzegane jako dźwięki agresywne.
- brak zaklimatyzowania się w grupie rówieśniczej
Dlatego najczęstsze efekty terapii to:
Lepsza koncentracja uwagi, poprawa pamięci, lepszy kontakt wzrokowy, poprawa motoryki małej i dużej, lepsza kontrola własnych wypowiedzi, poprawa płynności mowy i czytania na głos, zmniejszenie nadaktywności ruchowej, otwarcie na kontakt z innymi, zwiększenie motywacji do nauki, szybka nauka języków obcych, poprawa zdolności matematycznych, zmniejszenie przygnębienia i depresji, bogatsze słownictwo, lepszy słuch. Efekty terapii u osób ze spektrum autyzmu: Poprawa kontaktu wzrokowego z rozmówcą, poprawa kontaktu z matką i otoczeniem, poprawa zachowań społecznych, zmniejszenie wrażliwości na bodźce sensoryczne, odblokowanie i poprawa percepcji mowy, zmniejszenie nadpobudliwości i agresji, poprawa koordynacji, równowagi i napięcia mięśniowego, zanikanie zachowań nawykowych (klaskanie, zgrzytanie zębami).
Na czym polega terapia?
Diagnoza - badanie uwagi słuchowej za pomocą skalibrowanego specjalnie pod metodę Tomatisa audiometru. Przeprowadza się 4 testy - przewodnictwo kostne, przewodnictwo powietrzne, dyskryminacja wysokości dźwięków oraz lateralizacja słuchowa.
Faza pasywna (bierna) - stosuje się muzykę Mozarta i chorały gregoriańskie oraz wysoko przefiltrowany głos matki. Muzyka gregoriańska wycisza i reguluje oddech. Pobudza pasmo słuchowe odpowiedzialne za aktywność przedsionka. Filtrowana muzyka i głos matki ma dokonać próby uzyskania u dziecka doświadczenia słuchowego z okresu życia płodowego.
Faza aktywna - polega na mówieniu do mikrofonu i słuchaniu własnego głosu w słuchawkach powietrzno-kostnych. W stymulacji stosuje się odpowiednie nagrania fonetyczne, piosenki, a także teksty czytane przez matkę. Długość każdej fazy jest dobierana indywidualnie dla każdego pacjenta. Ta metoda jest stosowana w wielu placówkach na całym świecie. Metodę Tomatisa stosuje się wspomagająco. Stwarza ona nowe możliwości, lecz w pełnym ich wykorzystaniu muszą pomóc dziecku specjaliści: logopeda, pedagog, psycholog. Ich praca z dzieckiem po przebytej terapii metodą Tomatisa jest znacznie skuteczniejsza.
Gdy Twoje dziecko wykazuje takie objawy przyjdź do naszego gabinetu. RADOŚĆ SŁUCHU ul. Ocicka 7 Racibórz tel. 692-197-761
Przeczytaj więcej na naszej stronie internetowej www. radoscsluchu.pl
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.