Czy ósemki trzeba zawsze usuwać?
Na temat zębów mądrości jest mnóstwo nieprawdziwych mitów co do samego zabiegu oraz tego, czy koniecznie trzeba je usuwać. Zmiany ewolucyjne w budowie szczęki spowodowały, że dziś ósemki z trudem się w niej mieszczą.
Zęby mądrości wyrastają jako ostatnie i już sam ten proces wiąże się z bólem, który może być spowodowany nieprawidłowym ich wyrzynaniem. Z powodu dalekiego położenia w łukach zębowych, trudniej je doczyścić i wymagają wyjątkowej uwagi. Zaniedbane szybko się psują. Poza tym, wokół zatrzymanych ósemek mogą powstawać bardzo niebezpieczne torbiele. Podstawowym kryterium decydującym o usunięciu ósemek jest rozwijająca się w zębie próchnica, która również przenosi się na sąsiadujące z nimi zęby. Wyrzynające się zęby mądrości mogą też przesuwać sąsiednie zęby i powodować nieprawidłowości zgryzowe, problemy ze stawami, a co za tym idzie nawet bóle głowy. Pacjenci skarżą się także na szczękościsk. Wyrastanie ósemek poza łukiem zębowym może powodować urazy błony śluzowej policzków. Są sytuacje, gdzie ósemki tylko częściowo wyrastają z dziąseł i widoczny jest jedynie fragment zęba, nad którym pojawia się tzw. kaptur dziąsłowy. To niebezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ dostają się tam resztki pokarmów, pojawia się ognisko zapalne, które prowokuje poważniejsze dolegliwości - bakterie przedostają się do krwiobiegu i docierają do odległych narządów, powodując wiele chorób o które byśmy je nigdy nie podejrzewali, np. serca, czy nerek.
Brak tych zębów nie wpływa na jakość rozdrabniania i przeżuwania pokarmu. Jeśli istnieją wskazania do usunięcia ósemek, to najlepiej to zrobić zanim wystąpią silne dolegliwości, pojawiające się zazwyczaj w najmniej odpowiednim momencie.
Są też sytuacje w których nie wyrywa się ósemek. Jeśli jest dużo miejsca w łuku zębowym, zęby wyrzynają się bez problemów, nie mają próchnicy i choroby przyzębia oraz właściwie się o nie dba. Zęby te mogą być później w wielu sytuacjach pomocne, gdy np. stracimy inny trzonowiec. Jeśli ząb jest prawidłowo ułożony w łuku, a częściowo przykryty dziąsłem, czasami można przeprowadzić zabieg, który polega na wycięciu dziąsła znajdującego się nad ósemką, bez konieczności jej usuwania.
Decyzję o usunięciu podejmujemy po przeprowadzeniu wnikliwej rozmowy z pacjentem, badaniu jamy ustnej i wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego, czasami tomografii komputerowej CBCT, która daje sporo informacji o dokładnym położeniu tych zębów. Współczesna stomatologia szczyci się wykonywaniem zabiegów z pominięciem przykrych doznań przez pacjenta. Tak jest również podczas usuwania zębów mądrości – zabieg jest bezbolesny i można go wykonać przy pomocy gazu rozweselającego, więc nie ma żadnych powodów, aby się go bać!
lek. dent. Radosław Halikowski
DenticaCenter Racibórz
ul. Kochanowskiego 3, 47-400 Racibórz
Tel: (+48) 32 77 00 224
DenticaCenter Rybnik
ul. Dworek 12B , 44-200 Rybnik
Tel: (+48) 32 44 02 224
DenticaCenter Wodzisław Śląski
ul. 26 marca 94A, 44-300 Wodzisław Śl.
Tel: (+48) 32 440 84 94
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany