Kawa bezkofeinowa - co warto o niej wiedzieć?
Kawa bezkofeinowa wybierana jest chętnie przez osoby, które lubią pić kawę przez cały dzień. Jednak wokół tego napoju narosło wiele różnych wątpliwości, które powodują, że część osób waha się przed skosztowaniem. Co zatem warto wiedzieć o tym rodzaju kawy?
Kawa bezkofeinowa – co to takiego?
Kawa bezkofeinowa po raz pierwszy pojawiła się na rynku na początku XX wieku. „Wynalazek” ten powstał przypadkowo. Odkryto, że długie moczenie w wodzie morskiej pozbawia ziarna kawy kofeiny. Jednak z uwagi na to, że wraz z kofeiną wypłukiwany był również smak do jej dekofeinizacji stosowano szkodliwe dla zdrowia substancje takie jak formaldehyd, formalinę czy benzen. Obecnie, po wprowadzeniu zakazu stosowania tych substancji, do przygotowywania kawy bezkofeinowej wykorzystuje się między innymi wodę, chlorek metylenu lub dwutlenek węgla. Na bazie takiej kawy można później przygotowywać różne rodzaje kaw – jeśli chcesz sprawdzić jakie, zajrzyj do artykułu Rodzaje kaw – czy wiesz co je odróżnia?
Kawa bezkofeinowa – co jeszcze warto o niej wiedzieć?
Na tle wyżej wymienionych informacji, ciekawostką może być to, że odkryto rośliny, z których pozyskuje się ziarna kawy, a które naturalnie są pozbawione kofeiny. Takie rośliny można znaleźć między innymi na Madagaskarze. Więcej informacji na temat naturalnej bezkofeinowej kawy można znaleźć na stronie kawowy.info.
Kolejną ciekawą informacją jest to, dla kogo przeznaczona jest kawa bezkofeinowa. Po taki napój mogą sięgać osoby, które nie mogą lub nie powinny pić kawy zawierającej duże ilości kofeiny. W pierwszej kolejności wskazuje się tutaj osoby cierpiące na nadciśnienie. Po taką kawę, najlepiej naturalną mogą sięgać również kobiety w ciąży. Z uwagi na niski poziom kofeiny, taką kawę można pić również późnym wieczorem, gdyż nie pobudza ona tak organizmu i nie powoduje kłopotów z zasypianiem. Jak się okazuje, kawa bezkofeinowa nie ma też zmienionego smaku, większość osób ją pijącą nie odnotowuje różnic pomiędzy nią, a kawą o wysokiej zawartości kofeiny.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.