Grypa nadciąga. Raciborski Sanepid doradza szczepienia
Mamy już jesień a w związku z tym jest coraz chłodniej, co z kolei sprzyja licznym infekcjom układu oddechowego. Najczęściej okres jesienno-zimowy kojarzy nam się z grypą. W okresie jesienno-zimowym, gdy nadchodzi fala zachorowań trudno się nie zarazić.
Zainfekowany człowiek przez pierwsze 2 dni nie ma jeszcze objawów choroby, ale już zaraża innych. Nie mniej jednak istnieje jeszcze ok. 200 innych wirusów mających powinowactwo do układu oddechowego i wywołują choroby grypopodobne, ale nie wywołujące takich powikłań jak wirus grypy. Tak więc, ze względu na ryzyko poważnych powikłań pogrypowych, zwłaszcza u osób starszych i chorujących przewlekle już w chwili obecnej należy pomyśleć o szczepieniu, które na chwilę obecną jest najskuteczniejszym środkiem zapobiegawczym. Może się zdarzyć, że pomimo zaszczepienia jednak zachorujemy, ale w tym wypadku przebieg choroby będzie znacznie łagodniejszy.
W Polsce szczyt zachorowań na grypę rejestruje się między styczniem a marcem. Przeciwciała po podaniu szczepionki powstają już po 7 dniach od szczepienia, wzrastają w miarę upływu czasu i utrzymują się przez blisko 12 miesięcy. Ze względu na dużą zmienność wirusa grypy skład wszystkich szczepionek na całym świecie w co roku ulega zmianie. Dlatego istnieje konieczność corocznego szczepienia, zwłaszcza w grupach podwyższonego ryzyka. Skład antygenowy szczepionki na kolejne sezony epidemiczne jest tak dobierany że pokrywa się ze szczepami faktycznie krążącymi i wywołującymi zachorowania na danym terenie.
Szczepienie przeciw grypie zalecane jest ze wskazań epidemiologicznych wszystkim osobom od ukończenia 6 miesiąca życia, a w szczególności:
- pracownikom ochrony zdrowia (personel medyczny niezależnie od posiadanej specjalizacji, oraz personel administracyjny),
- pracownikom domów spokojnej starości oraz zakładów opieki medycznej, którzy kontaktują się z pensjonariuszami lub chorymi, oraz zapewniającymi opiekę domową pacjentom z grup wysokiego ryzyka,
- członkom rodzin osób należących do grup podwyższonego ryzyka (osób w wieku 65 lat i więcej, po przeszczepach, osób chorych na AIDS i dzieci poniżej 2 r. ż.)
- domowym opiekunom dzieci,
- pracownikom służb publicznych, np. konduktorom, kasjerom, policjantom, wojsku, nauczycielom, przedszkolankom, dziennikarzom, pracownikom budowlanym, ekspedientom sklepów i marketów itp.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
• O wskazaniach do szczepień decyduje lekarz.
• Nie ma żadnych terminów określających od kiedy możemy się szczepić, jednak zwłaszcza osoby z grup podwyższonego ryzyka powinny się szczepić przed sezonem grypowym.
• Medyczne i ekonomiczne skutki związane z corocznym sezonem epidemicznym grypy są znane i naukowo udokumentowane, o czym powinni pamiętać także pracodawcy.
• Oferowanie i organizowanie szczepień przeciwko grypie, zwłaszcza osobom z grup podwyższonego ryzyka, uważać należy za etyczną powinność.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany