Masaż to nie wszystko!
Fizjoterapia to dziedzina, która w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie. Dostępnych jest wiele kursów i szkoleń, które propagują coraz to nowsze i skuteczniejsze metody. O rehabilitacji i miejscu masażu w procesie rehabilitacji oraz najskuteczniejszych formach terapii rozmawiamy z mgr Pawłem Locińskim fizjoterapeutą Centrum Diagnostyki i Rehabilitacji Fizjo-Med.
- Fizjo-Med od lat świadczy zabiegi rehabilitacyjne na najwyższym poziomie, które z nich uważa pan za najskuteczniejsze i dlaczego?
To zależy od rodzaju schorzenia. Jednak szeroko pojęta terapia manualna pełni tutaj dominującą rolę, a przykładem tego jest fakt, iż zawiera się w niej wiele technik nie tylko kojarzonych jako zabiegi kręgarskie (tzw. nastawianie kręgosłupa), ale również techniki neuromobilizacyjne czy wisceralne, które cechują się wysoką skutecznością i coraz większą popularnością.
- Czy tego typu zabiegi wykonuje się wyłącznie na zlecenie lekarza?
Doświadczony fizjoterapeuta z powodzeniem dobierze rodzaj zabiegu prawidłowy do jednostki chorobowej i nie jest do tego konieczne skierowanie. Odpowiedniemu doborowi terapii mają służyć bezpłatne konsultacje, które na bieżąco przeprowadzamy w naszym Centrum.
- Co zyskuje pacjent korzystając z konsultacji?
W oparciu o wyniki badań, badanie funkcjonalne oraz wywiad chcemy ustalić gdzie leży przyczyna dolegliwości i na bazie szeregów testów funkcjonalnych dobieramy odpowiednią formę terapii. Z wieloletniego doświadczenia wiemy, że najszersze spektrum działania można przypisać terapii manualnej.
- Czy oznacza to, że znany od starożytności masaż i jego odmiany odchodzi na drugi plan?
Istnieją schorzenia, gdzie uzasadnione jest zastosowanie masażu (np. drenaż limfatyczny), ale rzadko bywa on zabiegiem wiodącym biorąc pod uwagę cały proces rehabilitacji. W dobrze prowadzonym cyklu masaż jest dopełnieniem, podobnie jak zabiegi fizykalne. Statystyki wyraźnie pokazują, że zastosowanie kuracji manualnej w znacznym stopniu skraca czas rekonwalescencji i często ogranicza się do kilku seansów.
- Zarówno terapia manualna jak i masaż to zespół rękoczynów. Co sprawia, że właśnie ta terapia góruje nad innymi zabiegami?
Terapia manualna to wszelkiego rodzaju działania diagnostyczne i lecznicze (mobilizacje, manipulacje, neuromobilizacje, itp.), których dokonujemy za pomocą rąk terapeuty. Narzędzia te pozwalają wykwalifikowanemu fizjoterapeucie na trafne zdiagnozowanie problemu, który często leży z dala od źródła bólu. Ogromne różnice w odniesieniu do masażu stanowi właśnie ten fakt oraz szereg specyficznych manipulacji, które są skierowane na przyczynę problemu.
- Często słyszy się o ryzyku jakie niosą ze sobą zabiegi manualne. Czy są one bezpieczne?
Wszelkie czynności wykonywane przez certyfikowanego fizjoterapeutę i poprzedzone szeregiem testów nie niosą za sobą żadnego ryzyka. Obecnie ewaluacja manipulacji doprowadziła do tego, że wykonuje się je delikatnie w oparciu o odczucia pacjenta. Ewentualne nieco gorsze samopoczucie po seansie zabiegowym może wystąpić, ale świadczy to o reakcji pozabiegowej, która zwykle ustępuje następnego dnia. Jest to nieodzowny element terapii, który również występuje po pierwszym razie.
- Jakie schorzenia można leczyć przy użyciu terapii manualnej i co może stanowić przeszkodę do jej zastosowania?
Zastosowanie terapii manualnej jest niemal nieograniczone, gdyż możemy ją stosować w powszechnie znanych schorzeniach, typu bóle kręgosłupa, bioder, kolan, barków i łokci, dyskopatiach jak i również bólach głowy, karku, bólach menstruacyjnych, w terapii nietrzymaniu moczu oraz dolegliwościach, które mają swe podłoże w napiętych sektorach jamy brzusznej.
Ogromną przewagę nad innymi zabiegami stanowi fakt, że stosując umiejętnie dobrane rękoczyny można stosować u pacjentów z wszczepionymi implantami, rozrusznikami serca, w ciąży, po leczeniu onkologicznym i z umiarkowaną osteoporozą. Wyjątek stanowią przewlekłe choroby przebiegające z uszkodzeniem skóry oraz ból uniemożliwiający przeprowadzenie badania.
- Z tego wynika, że terapia manualna to sposób na wszystkie dolegliwości objawiające się bólem i z założenia stanowi skuteczne rozwiązanie tychże problemów i w krótkim czasie pozwala wrócić do sprawności
Dziękuję za rozmowę i zapraszamy na bezpłatne konsultacje.
więcej informacji: www.fizjomed-raciborz.pl
rejestracja: 32 454 34 58
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany