Wybielanie zębów w domu? Sprawdź 5 skutecznych sposobów!
Wybielanie zębów nie zawsze musi się wiązać z koniecznością wizyty w profesjonalnym i specjalistycznym salonie urody. Już nasze babcie znały dziesiątki sposobów, dzięki którym utrzymanie śnieżnobiałych zębów było łatwiejsze. Kilka z nich umieściliśmy w niniejszym artykule. Sprawdź koniecznie jak skutecznie i bez większych kosztów nadać blask swoim zębom - a to wszystko bez wychodzenia z domu!
Na początek... soda oczyszczona
Wybielanie zębów za pomocą sody oczyszczonej to jedna z tych metod, z której bardzo często korzystali nasi dziadkowie. Metoda czyszczenia sodą była (i jest!) bardzo prosta. Wystarczy wymieszać jedną łyżeczkę sody z dwiema łyżeczkami wody, a następnie - powstałą w ten sposób papką - należy dokładnie szorować powierzchnię zębów.
Nawiasem mówiąc metoda ta jest bardzo skuteczna. Niestety wiele osób uważa, że jej skuteczność wiąże się z hipotetycznymi reakcjami chemicznymi na powierzchni zębów. Teoria ta nie jest jednak prawdziwa, ponieważ w tym przypadku za wybielanie odpowiedzialne są właściwości ścierne sody. Niestety, soda ma tendencje nie tylko do oczyszczania szkliwa, ale też do jego niszczenia. Długotrwałe jej stosowanie może doprowadzić do nadwrażliwości zębów. Co ciekawe, niektóre preparaty do wybielania zębów są produkowane na bazie sody.
Owocowe metody czyszczenia zębów
Zęby można również wybielać za pomocą owoców. Oczywiście samo ich zjedzenie to za mało. Poniżej przedstawiamy trzy metody, dzięki którym możemy "zaprząc" do pracy dobrze wszystkim znane owoce.
- Truskawki - to owoce, które bardzo często wykorzystuje się do domowego czyszczenia zębów. Wystarczy przerobić je na papkę, którą nakładamy na szczoteczkę i w ten sposób myjemy nią zęby. Tak sporządzona "mikstura" wykazuje pewną ograniczoną skuteczność, usuwając przebarwienia za pomocą kwasu jabłkowego. Niestety, metoda ta ma pewną wadę. Jest nią zawarty w truskawkach cukier, który niezbyt korzystnie oddziałuje na powierzchnię zębów.
- Cytryny - sok z cytryn pozwala na ograniczone czyszczenie powierzchni zębów. Wystarczy, że raz lub dwa razy w ciągu dnia będziemy nim przepłukiwać jamę ustną. Metoda ta jest częściowo skuteczna, aczkolwiek ze względu na dużą obecność kwasów, może ona doprowadzić do uszkodzenia szkliwa.
- Banany - one również mogą być wykorzystywane do kompleksowego czyszczenia zębów. W tym celu warto wykorzystać ich skórkę, przecierając nią (jej wewnętrzną stroną) powierzchnię zębów dwukrotnie w ciągu dnia. Od razu warto zaznaczyć, że metoda ta nie przyniesie natychmiastowych efektów. Niemniej, już po 2 tygodniach jej stosowania zauważymy pierwsze efekty.
Czas na węgiel aktywny
Węgiel aktywny jest bardzo skuteczną metodą usuwania zabrudzeń, z której z pewnością warto skorzystać w domowym zaciszu.
Po pierwsze, dzięki swym właściwościom wiąże on różne zabrudzenia na powierzchni zębów i pomaga w ich usunięciu. Po drugie, oddziałuje na nie również w sposób mechaniczny, co jeszcze bardziej zwiększa efekty czyszczenia. Zaletą tej metody - oprócz samej skuteczności - jest łatwy dostęp do węgla aktywnego. Można go kupić dosłownie wszędzie, w tym - w każdej aptece. W sprzedaży znajdują się dwa rodzaje węgla. Pierwszy z nich jest dostępny w kapsułkach, a drugi w tabletkach. Do polerowania zębów zdecydowanie najlepiej sprawdzi się ten pierwszy.
Wybielanie zębów w domu za pomocą węgla aktywnego jest bardzo proste. Wystarczy dwa razy w tygodniu dokładnie szczotkować je za pomocą pasty z dodatkiem tego składnika. Można też stworzyć własną pastę, mieszając ze sobą dwie kapsułki i łyżkę oleju sezamowego, bądź opcjonalnie kokosowego. Tak jak mówiliśmy wcześniej, jest to metoda bardzo skuteczna. Pierwsze efekty powinno się zauważyć już od samego początku stosowania. Niestety, ma ona jedną wadę. Węgiel aktywny jest substancją silnie oddziałującą na powierzchnię zębów, dlatego nie powinny go używać osoby, które cierpią na nadwrażliwość uzębienia.
Olej w walce z brudnymi zębami
Kolejnym ciekawym i dość egzotycznym sposobem na mycie zębów jest olej. Metoda ta pochodzi z Indii, gdzie zresztą była już od wieków praktykowana.
Dlaczego jest ona skuteczna? Ponieważ jest to metoda nie ograniczająca się wyłącznie do usuwania brudu z uzębienia, lecz przede wszystkim do oczyszczania całej jamy ustnej. Olej ma działanie przeciwbakteryjne i antywirusowe, co już samo w sobie ma związek z oczyszczaniem zębów. W tym celu można stosować kilka różnych rodzajów olejów, w tym olej kokosowy (powinien być nierafinowany), sezamowy, lniany, słonecznikowy, lub rzepakowy. Zaletą tej egzotycznej metody jest łatwa dostępność w/w składników i... brak konieczności stosowania szczoteczki.
Jak stosować tą metodę? Wystarczy każdy dzień rozpocząć od wlania do ust łyżki jednego z powyższych olejów a następnie dokładnego przepłukiwania nim każdego zakątka ust. Samo przepłukiwanie powinno trwać około 15 - 20 minut i - co równie ważne - powinno odbywać się na czczo. Zaletą tej metody jest dość wysoka skuteczność. Niestety, efekt takiego przepłukiwania zauważymy dopiero po kilku miesiącach. Nie jest to zatem dobry sposób dla osób niecierpliwych.
A może by tak kurkuma?
Zęby można czyścić również kurkumą, czyli jedną z dość dobrze znanych, orientalnych przypraw. Jej zaletą - oprócz ciekawego smaku - jest również dość duża skuteczność oczyszczania zębów. Co warto wiedzieć o tej metodzie?
Dlaczego akurat kurkuma? Przede wszystkim dlatego, że wykazuje ona działanie przeciwgrzybicze i antybakteryjne, co jest bardzo istotne w kontekście skutecznego oczyszczania zębów. Kurkumę należy sproszkować i zmieszać z aktualnie używaną pastą. Tak skomponowaną mieszaniną szczotkujemy zęby mniej więcej dwa razy w tygodniu. Opcjonalnie można też stworzyć własnoręcznie sporządzoną mieszaninę z kurkumą. Jak to zrobić?
Najlepiej połączyć ze sobą łyżkę proszku z kurkumy, dwie krople olejku eterycznego (miętowy jest najskuteczniejszy) i łyżkę oleju z kokosa. Już kilkukrotnie mycie zębów taką mieszanką powinno przynieść pierwsze efekty. Niestety, metoda ta również nie jest przeznaczona dla osób o wrażliwym uzębieniu, gdyż może - dzięki swoim właściwościom ścierającym - doprowadzić do uszkodzenia dziąseł i struktury zębów.
Artykuł powstał przy współpracy z VitalMedica.pl - Twoje centrum zdrowia i urody.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany