Ochrona przed kleszczami
Kleszcz, chociaż jest maleńkich rozmiarów, stanowi bardzo duże zagrożenie dla zdrowia człowieka. Zabezpieczyć się przed nim powinien każdy, kto porusza się po trawiastym lub zalesionym terenie. Tego niewielkiego insekta nie należy bagatelizować.
Kleszcze są dla nas niebezpieczne - jest to fakt znany wszystkim, nie wszyscy jednak wiedzą jak właściwie zabezpieczyć się przed tym maleńkim pajęczakiem. Około 10-15 % z nich zarażona jest wirusem kleszczowego zapalenia mózgu i krętkami boreliozy, które, przeniesione na człowieka, mogą wywołać u niego wysoką gorączkę, chroniczne bóle głowy, a nawet trwałe upośledzenie sprawności. Metod ochrony jest kilka. Zapoznajmy się z nimi, szczególnie jeśli planujemy wyjazd w góry lub do lasu.
Nie zbaczaj z dróg i ścieżek
Poruszaj się środkiem wyznaczonej drogi. Ciałem staraj się nie dotykać rosnących koło ścieżek traw i krzaków, szczególnie jeśli są wilgotne - takie środowisko kleszcze lubią najbardziej. Jeśli planujesz zbierać kwiaty lub zioła z polany, rób to dopiero po obeschnięciu rosy.
Dokładnie osłoń ciało
Jeśli musisz zboczyć z drogi i wejść w porośniętym roślinami teren, koniecznie osłoń ubraniami wszystkie części ciała, najdokładniej nogi i ręce. Najlepiej osłonią Cię wysokie buty, ale jeśli ich nie masz na sobie, włóż nogawki spodni do skarpetek. Nie zapominaj o nakryciu głowy. Pomoże również jasne ubranie, na którym kleszcze są lepiej widoczne.
Użyj środka odstraszającego
Na rynku dostępny jest duży wybór środków przeciwko kleszczom i komarom. Przed wyjściem do lasu czy parku spryskaj się nim zgodnie z zawartymi na opakowaniu zaleceniami producenta. Spryskiwanie prawdopodobnie trzeba będzie powtórzyć po kilku godzinach, więc środek weź ze sobą jeśli wybierasz się na długą wędrówkę. Wybierz specyfik zawierający jak DEET - substancję, która odstrasza insekty. Możesz także wybrać preparaty na bazie naturalnych substancji, np. oleju rydzowego, który jest głównym składnikiem środka Target na Kleszcze ( https://www.target.com.pl/produkty/target-na-kleszcze )
Przebywaj na słońcu
Kleszcze nie lubią suchych nasłonecznionych miejsc. Tak długo jak możesz, nie wchodź w wilgotną trawę. Bądź szczególnie ostrożny w lesie po deszczu. Jeśli posiadasz ogród, miejsce odpoczynku ustaw w suchym miejscu. Kojec dla psa nie powinien dotykać roślin - kleszcze u psów są równie niebezpieczne.
Spaceruj w południe
Kleszcze najbardziej aktywne są rano i późnym popołudniem, dlatego na spacery oraz piesze wędrówki najlepiej wybierać się przedpołudniem, tak, aby wrócić go godzin późno-popołudniowych.
Zaszczep się
Jeśli wiesz, że będziesz stykać się z roślinnością, dobrym rozwiązaniem jest zaszczepienie się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgowemu. Polecane jest to szczególnie osobom, które planują biwakowanie.
Zasadź czystek i wrotycz
Jeśli posiadasz ogród, pomyśl o zasadzeniu w nim ziół czystku i wrotyczy. Wrotycz wydziela silny, przypominający kamforę zapach, który odstraszy nie tylko kleszcze, ale tez komary, mrówki, mszyce, mole i inne insekty. Z kolei czystek przyda się po ukąszeniu przez kleszcza, ponieważ może on hamować namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za boreliozę.
Jednak jeśli do takiego ugryzienia dojdzie, wyjmijmy go pęsetą, niezwłocznie udajmy się do lekarza. Oceni on czy ugryzienie jest niebezpieczne (czy powstał rumień, który świadczy o zarażeniu krętkami borelii i wskaże dalsze działania.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany