Co sprawia, że podobamy się innym?
Każdy z nas marzy o pięknym, białym uśmiechu, dzięki któremu będzie czuć się pewniej. Badania pokazują, że ładny uśmiech polepsza kontakty interpersonalne, a osoby z czarującym uśmiechem darzone są większą sympatią i zaufaniem.
Piękno opiera się na pewnych kanonach, które obecne są w różnych dziedzinach medycyny jak również w stomatologii. Nawet śnieżnobiałe, olśniewające zęby nie będą wyglądały estetycznie jeśli będą jedynie fragmentem całości, który w żaden sposób nie współgra z całą twarzą pacjenta. Dlatego przed planowaniem leczenia estetycznego bardzo ważna jest ocena twarzy, składająca się z trzech części: makro-, mini- i mikroestetyki.
Makroestetyka analizuje twarz w trzech płaszczyznach, pozwalając ocenić jej kształt, asymetrię oraz profil.
Miniestetyka polega na ocenie statycznego i dynamicznego stosunku tkanek miękkich do uzębienia. W wyglądzie ocenia się ekspozycję dziąseł podczas uśmiechu, ukazywanie górnych siekaczy spod górnej wargi oraz obecność tzw. czarnych korytarzy, czyli wolnych czarnych przestrzeni ujawniających się podczas uśmiechu. W spoczynku zęby sieczne powinny delikatnie wystawać spod górnej warg , mniej więcej na 1-2 mm. Podczas uśmiechu powinny być one całkowicie widoczne, a linia górnej wargi powinna przebiegać na wysokości szyjek zębów nie odkrywając rąbka dziąsłowego. Zbyt wysoki przebieg tej linii podczas uśmiechu wyłania dziąsła powodując powstanie tzw. „gummy smile”. Z kolei zbyt niski przebieg nie ukazuje zębów siecznych. Obecność czarnych korytarzy jest związana ze zbyt wąskim łukiem zębowym, w którym to dana przestrzeń nie jest wypełniona przez zęby przedtrzonowe.
Mikroestetyka skupia się natomiast na ocenie koloru, kształtu i wielkości zębów, przebiegu linii uśmiechu, linii pośrodkowej, przestrzeni międzyzębowych oraz obecności czarnych trójkątnych szpar w przestrzeniach przydziąsłowych. Ocenie poddawany jest również stosunek szerokości koron zębów przednich zwany „złotą proporcją”. Kształt i wielkość zębów powinna korelować z kształtem twarzy, budową ciała oraz z płcią. Inny kształt będziemy chcieli uzyskać u postawnego, wysokiego mężczyzny, a inny u szczupłej kobiety. Linia uśmiechu powinna unosić się w kącikach warg ku górze, dzięki czemu nasz uśmiech jest wesoły i pełen optymizmu. Zgodność przebiegu linii pośrodkowej górnych i dolnych siekaczy powoduje, że twarz wydaje się symetryczna. Zasada „złotej proporcji” ułatwia nam zaprojektowanie prawidłowej wielkości zębów przednich, dzięki czemu ich wygląd jest proporcjonalny i „miły dla oka”. Według tej reguły wielkość siekacza bocznego stanowi 62% siekacza przyśrodkowego, a jego długość jest krótsza o 1 mm.
Kolor zębów jest kropką nad „i” jeśli chodzi o piękny uśmiech. Każdy z nas marzy o białych zębach, natomiast aby nasz uśmiech nie wyglądał sztucznie, w kolorze zębów powinniśmy również uwzględnić wiek, karnację, płeć. U młodych osób zęby są jaśniejsze i bardziej przezierne, natomiast u osób starszych bardziej żółte, co jest procesem fizjologicznym wynikającym z odkładania się tzw. zębiny wtórnej.
Współczesna stomatologia estetyczna dzięki nowoczesnym metodom terapeutycznym pozwala uzyskać satysfakcjonujące efekty leczenia oraz uzyskać piękny, harmonijny, a co najważniejsze naturalny uśmiech.
dr n. med. Marta Katarzyńska-Konwa
DenticaCenter
Rybnik, ul. Dworek 12B (za CH Plaza), tel. 32 44 02 224
Racibórz, ul. Jana Kochanowskiego 3, tel.32 770 02 24
Wodzisław Śląski, ul. 26 Marca 94a, tel. 32 440 84 94
www.denticacenter.pl
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany