Bez wstydu i bólu
„Nie wstydźmy się mówić lekarzowi o hemoroidach. Tą często występującą dziś chorobę można skuteczne i szybko wyleczyć” – o nowoczesnych metodach usuwania hemoroidów mówi dr Stanisław Płonka, właściciel NZOZ Lecznica im. św. Łazarza.
Hemoroidy to jedna z najbardziej powszechnych chorób cywilizacyjnych.
Istotnie. Choć występuje zazwyczaj u ludzi starszych, coraz częstsza jest również u młodych. Przypuszcza się, że co trzecia osoba po 30. roku życia sporadycznie lub często cierpi na hemoroidy. Niestety ze swymi dolegliwościami pacjenci udają się do lekarza dopiero po długim okresie czekania, gdy z objawami choroby trudno już żyć. Zachęcam, by o hemoroidach informować jak najszybciej, zwłaszcza, że podobne dolegliwości wywołuje rak odbytu. Wczesne badanie jest tu więc bardzo ważne.
Czym są hemoroidy?
To gęsty splot naczyń, którego zadaniem jest uszczelnianie odbytnicy razem z wewnętrznym i zewnętrznym zwieraczem. Hemoroidy zatem zapobiegają swobodnemu uwalnianiu się gazów czy wypróżnianiu. Niestety nierzadko dochodzi do ich powiększenia i do objawów chorobowych: krwawienia, bólu, świądu. Powodem jest tu rozluźnienie tkanki łącznej, w której hemoroidy się znajdują. Na to z kolei najczęściej wpływają zaburzenia hormonalne występujące podczas ciąży, a u mężczyzn siedzący tryb życia – mówi się, że to „choroba kierowców”.
Jak można ją leczyć?
Przy niewielkim nasileniu objawów używa się leków. Konieczne jest wówczas unikanie długotrwałego siedzenia, zaparć, prowadzenie aktywnego trybu życia. Przy bardziej zaawansowanym stadium choroby niezbędny jest zabieg. Tradycyjne leczenie operacyjne wykonuje się najczęściej w szpitalu, przy znieczuleniu ogólnym, bądź przy nakłuciu lędźwiowym. Pobyt w szpitalu trwa z reguły kilka dni. Ponieważ tworzy się rany chirurgiczne w okolicy mocno unerwionego odbytu, gojenie pooperacyjne jest bardzo bolesne. Przykre dolegliwości bólowe mogą trwać do trzech, czterech tygodni.
W raciborskiej Lecznicy im. św. Łazarza często wykonuje się operacje hemoroidów.
W lecznicy operuję pacjentów w sposób małoinwazyjny, a zabieg i gojenie pooperacyjne są praktycznie bezbolesne. Stosuję trzy nowoczesne technologie leczenia. Pierwszą jest ostrzykiwanie hemoroidów przy pomocy leku powodującego zarastanie żylaków. Druga metoda to leczenie laserowe – w miejscu, które nie boli, zamyka się przy pomocy lasera tętnice doprowadzające krew do żylaków – w niedługim czasie hemoroidy zmniejszają się. Trzecim sposobem jest tzw. technika Barrona, gdzie pod kontrolą USG lokalizuje się tętnice odbytnicze i zakłada w tym miejscu specjalne „gumki” zamykające tętnice i jednocześnie zmniejszające ilość tkanki łącznej, w której hemoroidy są osadzone. To powoduje wciągnięcie ich z powrotem do środka. Techniki te są bezbolesne dla pacjenta.
Tu chcę podkreślić, że jest niezmiernie istotnym, by nie usuwać hemoroidów całkowicie – tak jak podczas operacji szpitalnych. Jak wspomniałem, pełnią one ważną funkcję w organizmie.
Od czego zależy wybór metody leczenia?
Techniki operacyjne wybiera się w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Przy pierwszym stopniu chory odczuwa swędzenie. Przy drugim pojawia się krwawienie, przy trzecim hemoroidy podczas załatwiania się ulegają uwypukleniu, wychodzą na zewnątrz, lecz wracają. Najpoważniejsza postać choroby jest, gdy hemoroidy nie cofają się do środka. W tym przypadku stosuję zabieg chirurgiczny, lecz również w trybie krótkoterminowym – po kilku godzinach pacjent może wrócić do domu. Ostrzykiwanie, laser i technika Barrona nie wymagają znieczulenia. Przy najbardziej zaawansowanym stadium choroby anestezjolog podaje krótkotrwałe znieczulenie żylne; jednocześnie wykonuje się znieczulenie miejscowe, które powoduje, że zabieg jest bezbolesny. Po operacji chory szybko wraca do zdrowia. Nie należy zatem bać się ewentualnego zabiegu. I zachęcam jeszcze raz – nie wstydźmy się mówić lekarzowi o hemoroidach. Tą często występującą dziś chorobę można skuteczne i szybko wyleczyć.
_____________________________________________________
Chcesz porozmawiać o swoich dolegliwościach związanych z hemoroidami? Zadzwoń do Lecznicy im. św. Łazarza, tel.: 32/419 08 88. Więcej informacji znajdziesz też na www.lazarz-raciborz.pl
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.