Colostrum jako prebiotyk. Czym różni się od probiotyku?
Colostrum charakteryzuje się bogatymi właściwościami zdrowotnymi. Jego stosowanie sprzyja zachowaniu prawidłowej mikroflory jelit i przeciwdziała ich nieszczelności. Dla właściwego funkcjonowania jelit znaczenie mają zarówno probiotyki, jak i prebiotyki. Czym się różnią? Dlaczego colostrum jest uznawane za prebiotyk?
Czym są probiotyki?
Probiotyki są mikroorganizmami, które mają pozytywny wpływ na ludzki organizm. Kolonizują przewód pokarmowy i wspomagają wszelkie procesy w nim zachodzące. Sprzyjają trawieniu i wchłanianiu substancji odżywczych. Wspierają funkcje immunologiczne jelit. W prawidłowo rozwiniętej mikroflorze jelitowej znajduje się nawet tysiąc rozmaitych szczepów bakterii, grzybów i pierwotniaków. Każdy organizm ma swoją specyficzną mikrobiotę jelitową, która jest niezbędna, aby funkcjonował prawidłowo. Niestety czynniki zewnętrzne mogą zaburzać jej równowagę, co powoduje różne choroby i wpływa na pogorszenie samopoczucia. Mikroflora jelitowa jest niszczona w efekcie antybiotykoterapii, nieprawidłowej diety i ogólnie niehigienicznego trybu życia. Coraz większe zanieczyszczenie środowiska również ma na to wpływ. Gdy dochodzi do sytuacji zaburzenia równowagi mikroflory jelitowej, trzeba zrobić wszystko, aby przywrócić jej prawidłowy stan. W przeciwnym razie może dochodzić do wielu dysfunkcji i chorób organizmu.
Prebiotyczne właściwości colostrum
Przy pomocy probiotyków można uzupełniać niedobory powstałe w mikroflorze jelit, ale wspomaganie jej odbudowy powinno odbywać się w sposób kompleksowy. Oznacza to, że potrzebne są również składniki, dzięki którym aktywność pożytecznych bakterii będzie wzrastać. Rozbudowę prawidłowej flory bakteryjnej jelit można wspomóc, sięgając po prebiotyki. Naturalnym prebiotykiem jest colostrum. Inne jego określenia to siara lub młodziwo. Stanowi pierwszy pokarm wszystkich ssaków, a do produkcji suplementów jest zwykle pobierane od krów. Obfituje w składniki biokatywne, które ułatwiają pożytecznym mikroorganizmom zagnieżdżenie się w jelitach i ich rozwój. Zwiększeniu liczby pożytecznych bakterii w jelitach sprzyja m.in. zawarta w colostrum laktoferyna. Stymuluje wzrost szczepów bifidobacterium. Zostało to potwierdzone naukowo. Colostrum sprzyja odbudowie mikroflory jelitowej u dzieci i dorosłych. Z odpowiednich suplementów z siarą można skorzystać dzięki Genactiv. Warto zwrócić uwagę, że młodziwo jest w pełni wartościowe tylko, gdy jest pobierane w pierwszych dwóch godzinach od ocielenia, a proces przetwarzania polega na zamrażaniu i liofilizacji, a nie na suszeniu w wysokich temperaturach.
Przywrócenie szczelności nabłonka jelitowego
Zaburzenia mikroflory jelitowej prowadzą do nadmiernej przepuszczalności nabłonka jelit. Prawidłowo działający nabłonek stanowi barierę dla cząsteczek, które nie powinny przedostawać się do krwioobiegu. Uszkodzenie nabłonka prowadzi do szeregu dysfunkcji. Colostrum wpływa na zmniejszenie jego przepuszczalności, a tym samym przywraca zdrowie.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany