Popularne metody wybielania zębów
W dzisiejszym świecie, w którym dzień za dniem jesteśmy bombardowani zdjęciami prezentujących swoje piękne, śnieżnobiałe zęby celebrytów, każdy z nas chciałby się móc pochwalić iście „hollywoodzkim” uśmiechem. Niestety, współczesny tryb życia nie sprzyja barwie naszego uzębienia – spożywanie kawy, herbaty, czy czerwonego wina sprawia, że szkliwo szybko zyskuje niekorzystny, żółtawy odcień. Co z tym fantem zrobić? Otóż najprościej skorzystać z jednej z popularnych metod wybielania zębów.
Wybielanie zębów polega na zmniejszaniu znajdujących się w ich strukturze przebarwień. Najczęściej ów przebarwienia powstają na skutek spożywania produktów o silnych właściwościach barwiących, ale negatywny wpływ na koloryt szkliwa mają także uwarunkowania genetyczne czy też wiek – zęby tracą swoją jasną barwę naturalnie, wraz ze starzeniem się organizmu. Na szczęście, dziś mamy do dyspozycji mnóstwo metod, dzięki którym możemy szybko rozjaśnić zęby, nie nabawiając się przy tym żadnych problemów ze zdrowiem. Jakie to metody?
Wybielanie zębów w domu
Największą popularnością wśród użytkowników wciąż cieszą się domowe sposoby wybielania zębów. Najpopularniejszymi specyfikami, które pozwalają nam rozjaśnić koloryt swojego szkliwa w domowych warunkach pozostają wybielające pasty do zębów, ale coraz lepszą opinię zyskują u konsumentów także wybielające płyny do płukania jamy ustnej, nici dentystyczne, czy środki z gotowymi nakładkami.
Głównymi substancjami, które znajdziemy w produktach służących do wybielania zębów w domu są nadtlenek wodoru i nadtlenek mocznika – oba te specyfiki świetnie rozbijają przebarwienia, pozwalając na zmianę odcienia zębów średnio o 3 stopnie w skali kolornika stomatologicznego. Wprawdzie oba wspomniane wyżej nieorganiczne związki chemiczne są uważane za w pełni bezpieczne, jednak w trakcie ich użytkowania specjaliści zalecają zachowanie ostrożności; wszystko dlatego, że nieodpowiednie nawyki żywieniowe i niewłaściwa higiena jamy ustnej może - zwłaszcza w połączeniu z wybielaniem - nieodwracalnie zniszczyć strukturę naszego szkliwa. Popularne środki do wybielania w domowych warunkach znajdziemy na stronie https://denthelp.pl/higiena-jamy-ustnej/wybielanie-zebow
Przykre konsekwencje może wywołać nie tylko nieostrożne rozjaśnianie zębów, ale również zbyt częste – grozi ono bowiem doprowadzeniem do zmian w mikroflorze bakteryjnej, a następnie zmianami chorobowymi w obrębie błony śluzowej jamy ustnej. Z uwagi na te zagrożenia specjaliści zalecają, by zawsze rozjaśniać zęby wstrzemięźliwie, najlepiej w konsultacji ze stomatologiem.
Wybielanie zębów przy użyciu nakładek
W domu możemy również wybielić swoje zęby przy użyciu tak zwanych „nakładek”. W tym celu należy najpierw udać się do stomatologa, który wykona wycisk naszych zębów, a następnie na jego podstawie przygotuje specjalnie dopasowane do naszej szczęki szyny (nakładki).
W wyznaczone miejsca w szynach aplikuje się środek wybielający, a następnie ów szyny nakłada się na około dwie godziny dziennie bądź na całą noc przez okres wyznaczony przez lekarza. Efekty nakładkowego wybielania zębów powinny być satysfakcjonujące po okresie od pięciu dni do czterech tygodni ich aplikowania (w zależności od rodzaju nakładek i wyznaczonej metody rozjaśniania).
Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym
Wybielanie zębów możemy przeprowadzić także w gabinecie stomatologicznym. Plusem takiego rozwiązania jest z pewnością osiągnięcie szybkich i spektakularnych efektów, jednak pewien minus stanowi cena – rozjaśnianie szkliwa u dentysty to koszt czasem przekraczający nawet 1000 złotych. Z tego powodu pasty wybielające do zębów lub szczoteczki z trybem wybielania będę nieco tańsze.
Proces wybielania w gabinecie stomatologicznym polega na aplikacji na zęby specjalnego środka, który pod wpływem światła diodowego, halogenowego bądź plazmowego utlenia nasze szkliwo, znacząco je wybielając. Zabiegi przeprowadzane w gabinetach dentystycznych są przez cały czas nadzorowane przez dentystę, dlatego też uważa się je za w pełni bezpieczne dla zdrowia. Trwają zwykle od 30 do 60 minut i muszą być poprzedzone kompleksowym oczyszczeniem jamy ustnej z wszelkich nalotów przy pomocy zabiegów skalingu i piaskowania. Zabiegi wybielające w gabinetach stomatologicznych są w stanie rozjaśnić nasze szkliwo od 5 do 12 punktów w skali Vita.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany