Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia30 marca 202008:43

Dieta niskobiałkowa – co warto wiedzieć?

Dieta niskobiałkowa – co warto wiedzieć? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Wiele dokuczliwych chorób wymaga od nas stosowania diety niskobiałkowej. Nie jest nią tylko fenyloketonuria – chociaż przy niej restrykcyjne żywienie się to absolutna podstawa – lecz również inne schorzenia, przy których musimy bardzo ostrożnie dobierać poziom spożywanego białka. Skupmy się jednak na faktach i zastanówmy, co chorzy z wrodzonymi wadami metabolizmu jeść mogą, a czego nie.

Dieta niskobiałkowa musi oscylować w granicach 40-50 mg na dobę, ale ostateczną dawkę ustala lekarz. To oznacza, że z naszej diety prawie zupełnie wypada tradycyjne pieczywo, które możemy znaleźć w sklepach – ze względu na trudne do strawienia białko roślinne oraz uczulający chorego gluten. Zdecydowanie należy również zrezygnować z większości produktów zwierzęcych lub też ograniczyć je do absolutnego minimum.

Jak zaplanować taką dietę? Przede wszystkim należy postawić na warzywa – tylko nie te strączkowe, bo one mają same w sobie bardzo dużo białka roślinnego (z tego też powodu są produktami pierwszego wyboru dla wegan, którzy muszą je suplementować) i owoce, je można jeść właściwie bez ograniczeń, ale z pewną dozą zdrowego rozsądku.

Co można jeść w diecie niskobiałkowej?

Dzięki technologii, handlowi zagranicznemu oraz Internetowi łatwo można dostać produkty, które przypominają te używane na co dzień, a jednocześnie będące doskonałym zamiennikiem dla osób chorych na fenyloketonurię. W ten sposób chory może zjeść na przykład tak lubianą przez wszystkich zupę pomidorową – wystarczy, że zamiast na tłustym rosole zostanie ona ugotowana na klarowanym maśle. W Internecie i wyspecjalizowanych sklepach ze zdrową żywnością możemy znaleźć makarony „low protein”, zawierające bardzo niewiele białka i pozbawione glutenu. Produkty w diecie niskobiałkowej muszą być jednak dobrane bardzo starannie.

Zamiast jajek używać możemy odpowiednio wyselekcjonowanego zamiennika ze skrobi kukurydzianej, dostępnego w Internecie. Da się również znaleźć gotowe potrawy przygotowane w taki sposób, że nie zaszkodzą one osobie chorej na PKU – a jednocześnie będzie mogła ona jeść to samo co jej rówieśnicy, w tym galaretki, ketchup czy nawet bitą śmietanę z cukru i oleju palmowego.

Zdrowie przede wszystkim

Pamiętać w tym wszystkim należy jednak, że musimy zawsze stosować zasadę zdrowego rozsądku w doborze produktów – najlepiej, żebyśmy wszystko gotowali z półproduktów, które dostaniemy w sklepach. Warto robić choremu te same potrawy, co reszcie rodziny, a to ze względu na to, by nie czuł się wykluczony czy porzucony – nikt nie chce czuć się inny od pozostałych. Tym niemniej taka zdrowa dieta może być spożywana w ograniczonym stopniu przez wszystkich członków rodziny (ostatecznie zdrowa osoba posiada pewne zapotrzebowanie na białko), w związku z czym można tworzyć swego rodzaju wspólne obiady.

Podsumowując, wady wrodzone związane z pogorszeniem się metabolizmu nie są wyrokiem – ale restrykcyjne żywienie zachować trzeba. Z drugiej strony cukrzycy i osoby z chorą tarczycą również muszą stosować się do pewnych zasad, toteż warto to przyjąć ze spokojem!

Autor: materiał partnerski, k.zdrojewska@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 21.02.2025
20 lutego 202513:34

Nasz Racibórz 21.02.2025

Nasz Racibórz 14.02.2025
14 lutego 202519:07

Nasz Racibórz 14.02.2025

Nasz Racibórz 07.02.2025
6 lutego 202519:32

Nasz Racibórz 07.02.2025

Nasz Racibórz 31.01.2025
30 stycznia 202520:04

Nasz Racibórz 31.01.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.