Nowoczesna stomatologia - endodoncja
Leczenie kanałowe jest niezbędne, gdy miazga jest zainfekowana lub w stanie zapalnym. Bakterie, które są tego najczęstszą przyczyną docierają do miazgi przez ubytek próchnicowy lub pęknięcie zęba. Czasami mogą do tego doprowadzić także inne czynniki jak powtarzające się zabiegi stomatologiczne lub uraz.
JAK WYGLĄDA LECZENIE ENDODONTYCZNE?
Najpierw:
Po zbadaniu i postawieniu diagnozy ząb jest znieczulony, by zapewnić komfortowy przebieg leczenia. Na ząb jest zakładana lateksowa membrana zwana koferdamem. Izoluje ona leczony ząb przed śliną, bakteriami i zapewnia doskonały widok pola pracy. Chroni również pacjenta przed kontaktem ze wszystkimi lekami i środkami stosowanymi w trakcie leczenia, zabezpiecza przed przypadkowym połknięciem lub zakrztuszeniem drobnymi narzędziami. Lekarz wykonuje dostęp do kanałów otwierając ząb i usuwając próchnicę oraz stare wypełnienie.
Potem:
Wykorzystyjąc specjalne zestawy precyzyjnie kalibrowanych narzędzi oczyszcza się kanały i nadaje im regularny kształt. W kontroli pełnego opracowania pomaga specjalne urządzenie - lokalizator wierzchołkowy (endometr) oraz zdjęcie rentgenowskie (RTG)
CO DAJE PRACA W POWIĘKSZENIU?
Wszystkie zabiegi w stomatologii wykonywane są na bardzo ograniczonej powierzchni. Leczenie kanałowe obejmuje zaledwie kilka milimetrów kwadratowych, wymaga dobrego wglądu często głęboko wewnątrz zęba. Mikroskop operacyjny pozwala obserwować wszystko w powiększeniu 4 - 25 razy. Bardzo silne, bezcieniowe oświetlenie doskonale uwidacznia wnętrze kanałów, często do samego ich końca. Umożliwia to wysoką precyzję pracy i pełną kontrolę jej przebiegu, co daje ponad 90% długoczasowego powodzenia w leczeniu.
PO LECZENIU KANAŁOWYM
Gojenie zęba uzależnione jest od wielu czynników. Każdy ząb jest inny, niekiedy może być bardziej zainfekowany od innych, może być trudniejszy w leczeniu. Dlatego czasami po leczeniu może pojawić się wrażliwość, a ząb będzie potrzebował czasu do wyzdrowienia. Może to zająć niekiedy nawet tydzień, dwa. W tym czasie może być odczuwalna tkliwość na nacisk, może pojawić sie obrzęk i zaczerwienienie dziąsła. Objawy te są normalne, wymagają jedynie stosowania leków przeciwbólowych, rzadko antybiotyku. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się z lekarzem prowadzącym leczenie. Proszę równierz pamiętać, że zęby po leczeniu endodontycznym wymagają dalszej odbudowy, która powinna nastąpić w ciągu jednego miesiąca.
DLACZEGO ZĄB POTRZEBUJE POWTÓRNEGO LECZENIA
Czasami okazuje się, że rutynowo przeprowadzone leczenie nie powoduje wyleczenia zęba, jak tego oczekiwano. Przyczyn możę być wiele np.:
- Wąskie lub zakrzywione kanały.
- Skomplikowana anatomia zęba.
- Narzędzia kanałowe, które złamały się w trakcie zabiegu.
W części przypadków stan zęba, który był wcześniej prawidłowo wyleczony, może pogorszyć nowopowstały problem.
CZY POWTÓRNE LECZENIE JEST NAJLEPSZYM ROZWIĄZANIEM?
Powtórnie leczony kanałowo ząb może funkcjonować przez całe lata. Nawet tak długo, jak każdy zdrowy ząb. Jeśli lekarz uważa, że takie leczenie jest najlepszym wyborem dla Ciebie, zawsze warto próbować ratować ząb. Postęp w technologii stale zmienia sposób leczenia kanałowego, umożliwiając stosowanie z sukcesem wielu nowych procedur. Dla części Pacjentów jedną z opcji powtórnego leczenia kanałowego jest również chirurgia endodontyczna, wymagająca niewielkiego nacięcia dziąsła w pobliżu wierzchołka korzenia leczonego zęba. Zabieg chirurgiczny może być zalecony jako uzupełnienie konwencjonalnego leczenia lub jako jego alternatywa. Jednym rozwiązaniem zastępującym powtórne leczenie endodontyczne jest usunięcie zęba. Taki ząb musi być wówczas zastąpiony implantem, mostem lub ruchomą protezą, aby odtworzyć jego funkcję i zapobiec przemieszczeniu sąsiednich zębów. Niezależnie od efektywności nowoczesnych technik uzupełnienia brakujących zębów, nic nie jest tak dobre, jak naturalny ząb, który po prawidłowym leczeniu może służyć przez lata.
Marcin Luboń - Praktyka Stomatologiczna mieści się w Rybniku na prawo od Straży Pożarnej przy zbiegu ulic Raciborskiej, Zebrzydowskiej i Św. Józefa. Nasza Praktyka oferuje szereg unikalnych usług, które mogą pomóc Państwu w zdrowym życiu. W naszym gabinecie leczenie odbywa się pod mikroskopem operacyjnym, dlatego pole pracy lekarza jest wielokrotnie powiększone. Są wykonywane takie zabiegi jak:
- NOWOCZESNE leczenie kanałowe
- Leczenie protetyczne (korony, mosty, licówki, oraz protezy teleskopowe)
- Plombowanie zębów
- Odbudowa złamanych zębów na pozostawionych korzeniach.
W trosce o dobre zdrowie pacjentów oraz utrzymanie wysokiego poziomu leczenia uczestniczę kilka razy w roku w specjalistycznych szkoleniach prowadzonych przez doświadczonych zagranicznych wykładowców będących autorytetami w swojej dziedzinie. Ponadto jestem członkiem:
- POLSKIEGO TOWARZYSTWA ENDODONTYCZNEGO
- POLSKIEGO STOWARZYSZENIA STOMATOLOGII MIKORSKOPOWEJ
- EUROPEJSKIEGO TOWARZYSTWA ENDODONTYCZNEGO
- DLACZEGO ZĄB WYMAGA CZASAMI LECZENIA ENDODONTYCZNEGO?
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany