Warsztaty wędrownicze
Przez dwa dni, 28 lutego i 1 marca, w ZSOiT w Kuźni Raciborskiej odbywały się warsztaty wędrownicze, w których wzięło udział 17 wędrowników z hufców: Ziemi Raciborskiej, Ziemi Gliwickiej, Mysłowice, Jaworzno oraz Katowice.
Warsztaty zorganizowane były przez Kapitułę Stopni Wędrowniczych Hufca Ziemi Raciborskiej. Tematyką były m.in. znaki służb, specjalności, sieć wędrowników hufca, tworzenie banku pomysłów na pracę w drużynach, zasady tworzenie konstytucji drużyny, zbiórka wyborcza oraz treść i rozumienie idei dewizy wędrowniczej. Zajęcia prowadził również oraz wizytował Komendant Chorągwianej Szkoły Instruktorskiej w Chorzowie hm. Adrian Staroniem (również Komendant Hufca Częstochowa).
Wędrownicy odbyli bardzo bogate i często burzliwe dyskusje odnośnie wielu tematów czy prac, które różnie postrzegane są w ich środowiskach harcerskich tj. realizacji prób na stopnie harcerskie, realizacja znaków służb czy procedury dotyczące pracy ze specjalnościami.
Na warsztaty przybyli również Ratownicy Medyczni Ochotniczej Straży Pożarnej w Kuźni Raciborskiej. Zademonstrowali oni działanie ratowników medycznych oraz doskonałe połączenie dwóch specjalności harcerskich – ratownictwa medycznego oraz pożarnictwa. W symulacjach, jakie były utworzone wzięli udział uczestnicy warsztatów.
Po północy harcerze wyruszyli na nocną grę terenową – ich zadaniem było zlokalizowanie kilku punktów znajdujących się na terenie ZSOiT. Wędrownicy wykonywali „anioły” na śniegu, czołgali się podczas toru przeszkód, pląsali (a mówią, że wędrownicza starszyzna nie potrafi się bawić). Zbudować musieli również śnieżne postacie. Ostatnim i najtrudniejszym zadaniem okazało się utworzenie ze swoich ciał znaku wędrowniczej watry. Uczestnicy zbudowali ją na szkolnym boisku odpowiednio układając się, co wywołało nie lada emocje. Dla starszej młodzieży z terenów powiatu raciborskiego biorącej udział w warsztatach, przypomniały się czasy słynnych obozów przysposobienia obronnego organizowanych w Kuźni Raciborskiej.
Wśród masy zajęć znalazł się również czas na chwilę relaksu i wytchnienia. Odbył się teleturniej gier – oraz quiz pytań dotyczących zajęć warsztatowych. Uczestnicy warsztatów otrzymali pamiątkowe dyplomy, zaświadczające o ukończeniu warsztatów. Istotą warsztatów było nawiązanie współpracy osób z różnych środowisk – stąd liczne zadania opierające się na planowaniu i wzajemnej pomocy. Po raz kolejny Hufiec ZHP Ziemi Raciborskiej pokazuje, że młodzi ludzie w bardzo ciekawy sposób mogę spędzić swój wolny czas ucząc się pożytecznych rzeczy, a przy tym dobrze się bawić i integrować z młodzieżą z różnych części naszego województwa.
KH ZHP
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany