IX Wiatraki rozhulały zamek
Już w południe rozeszły się bilety na dzisiejszy blok turystycznych opowieści. Spora grupa skusiła się na zwiedzanie browaru a potem zamku. Wnętrza piastowskiej siedziby zamieniły się w turystyczną mekkę. Na sali konferencyjnej prelekcje, w skarbcu kawiarenka, w holu przy kaplicy stoiska z turystycznymi wydawnictwami oraz pamiątkami. A co jutro?
IX RACIBORSKI FESTIWAL PODRÓŻNICZY WIATRAKI 2012 3 – 4 LISTOPADA 2012 Zamek Piastowski w Raciborzu, ul. Zamkowa 2
Niedziela, 4 listopada 2012
11.30: zwiedzanie Zamku Piastowskiego z przewodnikiem (wstęp wolny)
12.30: Ania i Robb Maciąg: „Religie świata” wykład dla dzieci i młodzieży (wstęp 5 zł, z biletem niedzielnym – gratis)
W co wierzą Muzułmanie i ilu mieszka ich w Polsce? Kim są Buddyści? Jak zachować się w świątyniach by nikogo nie urazić? Dlaczego krowy w Indiach są święte? Świat jest pełen różnorodnych religii – poznajmy je! Wykład przeznaczony dla dzieci i młodzieży w każdym wieku. W trakcie wykładu dzieci poznają historię i podstawy islamu, judaizmu i buddyzmu oraz różnice w zwyczajach i podstawach wiary. Wykład jest przygotowany „z poziomu dziecka” i na zdjęciach i filmach dominują dzieci.
13.30: Sonia i Łukasz Winiarscy: „Motocyklem przez Rumunię, Mołdawię, Bułgarię, Serbię”
... wsiądź z nami na motor i zobacz miejsca, gdzie kończy się asfalt, gdzie kończy się Europa, gdzie kończy się suchy ląd, gdzie czas stanął w miejscu, gdzie można spotkać serdecznych ludzi ale i wpakować się w niezłe polityczne tarapaty... W tym sezonie celem ich wyjazdu była Rumunia, Mołdawia, Bułgaria oraz Serbia. W 21 dni pokonali 6000 km. Głównym zamierzeniem projektu było poznanie wschodniej Europy basenu Morza Czarnego i sprawdzenie czy panujące w Polsce opinie o tych miejscach mają swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Przedstawiona zostanie głównie Mołdawia, delta Dunaju oraz wysokogórskie trasy Karpat w Rumunii. www.winiarscy-raciborz.pl
14.30: Adam Grzegorzewski: „Kajakiem i łyżwami po szwedzkich szkierach”
Szwedzkie szkiery – raj dla miłośników kajakarstwa morskiego, a także dla... łyżwiarzy uprawiających tzw. tripskate. Zdjęcia z kilku wypraw postarają się przybliżyć specyfikę poruszania się po jednych z najtrudniejszych nawigacyjnie typach wybrzeża o każdej porze roku. Prezentację zakończy autorska diaporama "Impresje ze szkierów".
15.30: Horem Padem Coloradem – film o spływie kanionem Kolorado (reż. Tomaš Kusỳn, uczestnicy – klub Campanula z Ostrawy)
Ten czeski film (!), którego nazwę można przetłumaczyć jako „na złamanie karku rzeką Colorado” jest relacją ze spływu pontonowego ogromną rzeką Colorado w USA (Grand Canion), którego dokonali nasi znajomi kajakarze z klubu Campanula z Ostrawy. Choć film jest nagrany przez telewizję czeską – przed i w trakcie projekcji będzie częściowo tłumaczony na język polski. Resztę załatwi gestykulacja ;)
16.30: Michał Czachowski: podróż muzyczna „Hiszpania i Indie” (koncert na gitarę i sitar)
MICHAŁ CZACHOWSKI (ur. 22 sierpnia 1974 w Gliwicach), polski gitarzysta flamenco, kompozytor, producent muzyczny, architekt i publicysta. Autor folkowej płyty Indialucia. Jako solista zdobył pierwszą nagrodę na konkursie młodych talentów muzycznych organizowanym przez Radio Katowice w 1997 roku. Rok później otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, a wkrótce po występie na międzynarodowym festiwalu w Cabella Ligure we Włoszech, został zaproszony do Akademii Muzycznej w Nagpur w środkowych Indiach. Tam pracował jako nauczyciel gitary, równocześnie ucząc się gry na tradycyjnym, indyjskim instrumencie strunowym - sitarze i nagrywał płytę z muzykami indyjskimi, będącej połączeniem flamenco z muzyką Północnych Indii. W 2004 oraz 2005 roku został uznany przez pismo Gitara i Bas najlepszym gitarzystą flamenco. Jego debiutancki album został nagrodzony nagrodą Wirtualne Gęśle oraz Folkowy Fonogram Roku i został nominowany do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka 2006. Album wydany był również w roku 2007 w USA i dotarł do 2 miejsca wśród najlepszych albumów world music. Założyciel zespołu muzyki flamenco Viva Flamenco oraz międzynarodowego projektu Indialucia. W obu składach nagrywał dla stacji telewizyjnych i radiowych oraz muzykę do filmów Święci z Bostonu 2: Dzień Wszystkich Świętych i "Naked in Ashes".
17.45: TRANS – film o poszukiwaniu duchowości Wschodu (reż. Alfred Sosgórnik, zdj. Elwira Florek)
„TRANS” to zapis niezwykłej podróży w poszukiwaniu duchowości wschodu. Od Gangesu do himalajskich szczytów. To filmowa opowieść o podróży w poszukiwaniu podstawowych sensów i o tęsknocie za nieśmiertelnością. Jej autorzy wędrują przez święte miasta hinduizmu, docierają do sanktuarium Sikhów oraz próbują doświadczyć codzienności tybetańskiego buddyzmu. A wszystko to „nie po to, by wiedzieć, lecz po to, by nie wiedzieć”. Film został zrealizowany podczas wyprawy do Indii i Nepalu jesienią 2011r. Nepal, Sikkim i Indie, a właściwie Sherpaland, Katmandu, West Bengal, Sikkim i Varanasi. Podroż miała charakter kulturowo-religioznawczy, przez co granice polityczne były bez znaczenia. Budda urodził się w dzisiejszym Nepalu. Sherpa i Lepcha to plemiona przybyłe z Tybetu. Południowy Sikkim i Nepal są zamieszkane współcześnie przez Hindusów. Ludy tybetańskie cofają się na północ tworząc, tak jak w północnym Sikkimie, parki kulturowo-ekologiczne, a Szerpowie emigrują do USA. Tak dzisiaj wygląda ten rejon świata, który jeszcze 60 lat temu był ostoją duchowości, harmonii i spokoju.
www.oczamibuddow.pl
18.00: Mieczysław Bieniek: „Z Hajerem do Afryki”
Mieczysław Bieniek vel. Hajer jest górnikopodróżnikiem. Ślązak z krwi i kości. Po ciężkim wypadku w kopalni postanowił zasmakować życia pełnego przygód i poprzez dalekie wojaże poznawać ludzi o odmiennym sposobie życia. Zwiedził już kilka kontynentów i napisał książki: „Hajer jedzie do Dalajlamy”, „Z Hajerem na kraj Indii”, „Z Hajerem przez Azję”. Podczas swoich wypraw stara się przede wszystkim dotrzeć do ludzi, poznać ich świat, ich myśli i serca. Jako prawdziwy górnik fedruje nowo poznawaną rzeczywistość, drąży w niej – to zaś bardzo często przynosi nieoczekiwane rezultaty. Na szczęście zawsze ląduje na cztery łapy. W 2006 roku odbył kilkumiesięczną podróż lądem do Jego Świętobliwości XIV Dalajlamy, o czym barwnie opowiedział nam rok temu. A na tegorocznych Wiatrakach opowie o jednej ze swoich mniej znanych wypraw, której trasa wiodła przez: Egipt, Sudan, Etiopię, Dżibuti, Erytreę i Czad, a która jeszcze nie doczekała się książki. Spotkanie z Hajerem okraszone będzie śląską gwarą i podlane sporą dawką humoru.
BILETY I KARNETY:
bilety 1-dniowe: 15 zł
wykład dla dzieci: 5 zł (z biletem całodniowym – gratis)
fot. Katarzyna Kubik
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany