Skarby egipskiej sztuki
Jest krajem potężnym i różnorodnym, na terenie którego z wielką historią można się spotkać niemal na każdym kroku. Taki jest właśnie Egipt. Wycieczki coraz chętniej organizowane przez liczne biura podróży takie jak R.pl najczęściej koncentrują się na piramidach w Gizie oraz na zwiedzaniu Kairu. Będąc w egipskiej stolicy nie można pominąć tak ważnego miejsca, jakim jest Muzeum Kairskie. W jego zbiorach ujrzeć można najcenniejsze skarby egipskiej sztuki, a imponująca kolekcja sprawia, że pobyt w tym miejscu na długo pozostanie w pamięci. Co warto wiedzieć na temat tej wyjątkowej placówki muzealnej?
Niezwykłe dzieje muzeum w Kairze
Zainteresowanie skarbami egipskiej sztuki narodziło się w początkach XIX wieku, kiedy to na nowo zaczęto odkrywać bogactwo kraju faraonów. Fascynacja mumiami oraz cennymi przedmiotami znajdowanymi w odkrywanych w tym czasie piramidach sprawiły, że pojawiła się konieczność znalezienia miejsca dla tych niezwykłych zbiorów. Miały być one nie tylko gromadzone, ale również badane, a następnie udostępniane wszystkim miłośnikom starożytności. Zgromadzone zbiory nie od razu trafiły do Kairu. Początkowo gromadzono je w Gizie, a dopiero w 1902 roku znalazło się dla nich miejsce w egipskiej stolicy. Dziś jest to jedna z najbardziej szanowanych placówek muzealnych na świecie, a jej zbiory mogą zaskoczyć każdego swym bogactwem i różnorodnością.
Sto sal pełnych starożytnych skarbów
W pięknie urządzonych muzealnych salach prezentowane są dziś turystom najwspanialsze skarby pozwalające lepiej poznać Egipt Wycieczki z całego świata przybywają tu głównie po to, by ujrzeć jego najcenniejszą kolekcję. Są to skarby znalezione w grobowcu Tutenchamona. Można tu ujrzeć ważącą aż 11 kilogramów maskę tego władcy, wykonaną ze złota oraz zbiór cennych figurek, które złożono w grobie tego tajemniczego władcy Egiptu. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się również mumie. W gmachu muzeum można podziwiać bowiem mumię Ramzesa II oraz wyjątkową ciekawostkę – mumie zwierzęce. Nie brak w zbiorach muzeum cennych posągów, które są wyjątkowymi przedstawieniami dawnych władców Egiptu.
Galeria wielkich egiptologów
W Muzeum Egipskim znalazło się również miejsce dla tych, którzy w XIX i XX wieku swymi odkryciami przyczynili się do pogłębienia wiedzy na temat historii tego kraju. W gronie zacnych egiptologów znalazł się również Polak. W latach 60. XX wieku prowadził on również badania w Aleksandrii, dzięki którym udało się szczęśliwie zrekonstruować fragment rzymskiej dzielnicy tego miasta.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.