Wybierasz się do Zakopanego lub Wisły? Dowiedz się, jak tam dojechać!
W naszym województwie trwają właśnie ferie zimowe. Wielu z nas wyjeżdża w różne miejsca Polski. Sprawdziliśmy, jak dojechać z Raciborza do Zakopanego, Wisły i Krakowa.
Z raciborskiego PKS-u możemy dojechać bezpośrednio do Zakopanego połączeniem przelotowym oferowanym przez PKS Świdnica. PKS Racibórz oferuje ekspresowe kursy z Raciborza, Wodzisławia Śląskiego i Rybnika. Do Zakopanego można dotrzeć autobusem z jedną przesiadką w Krakowie.
PKP oferuje nam więcej połączeń. Trzeba jednak zwracać uwagę na ilość przesiadek (możliwe są od jednej do nawet czterech przesiadek) i długość jazdy. Możemy bowiem dojechać do Zakopanego w około 6 godzin, a możemy spędzić w trasie nawet 14 godzin. Ponadto w tej chwili na trasie Katowice - Kraków - Tarnów - Rzeszów, zamiast pociągów, jeżdżą zastępcze autobusy (tzw. interREGIObus), które na czas prowadzonej modernizacji linii kolejowej zastąpiły pociągi interREGIO. PKP nie daje nam także możliwości dojechania do Zakopanego bez przesiadek, co jest utrudnieniem, kiedy podróżujemy z bagażem lub z małym dzieckiem. Na kolejny pociąg w różnych miastach (np. w Kędzierzynie-Koźlu, Katowicach, Bielsku-Białej, Gliwicach, Krakowie) musimy czekać od kilku minut do nawet sześciu godzin. Warto więc przed wybraniem się w podróż dobrze ją zaplanować i sprawdzić połączenia. Umożliwia to strona internetowa PKP.
Do Wisły z kolei dojedziemy autobusem w dwie godziny. PKS Racibórz ma w ofercie dwa kursy przyspieszone do Wisły: o godz. 8.00 i 16.10.
PKP oferuje nam około pięć połączeń do Wisły. Najszybciej koleją dostaniemy się w niecałe cztery godziny. Możemy jednak spędzić w podróży nawet prawie osiem. PKP bowiem oferuje połączenie, dzięki któremu w dwie godziny dostaniemy się do Pszczyny, gdzie spędzimy ponad cztery godziny czekając na pociąg do Wisły.
Największy wybór w transporcie mamy w przypadku Krakowa. Dojedziemy tam nie tylko PKS-em i pociągiem, ale także prywatnym przewoźnikiem. Travel-Bus oferuje cztery kursy do stolicy Małopolski (z czego jedno połączenie dostępne jest tylko w soboty, a jedno tylko w niedziele). PKS z kolei od 20 października 2014 roku uruchomił specjalną linię Racibórz-Kraków. Autobus korzysta z autostrad, dzięki czemu nasza podróż trwa 2,5h w komfortowych warunkach. Dodatkowym udogodnieniem jest cena - za bilet normalny zapłacimy 20 zł. Studenci z kolei, po okazaniu legitymacji zapłacą jedynie 10 zł.
W przypadku PKP możemy wsiąść do pociągu praktycznie o każdej porze. Pierwszy pociąg wyrusza w kierunku Krakowa o 4.38, ostatni o 21.41. Jednak tak jak we wcześniejszych przypadkach, musimy brać pod uwagę przesiadki i podróż od czterech do nawet dziesięciu godzin.
Przed wybraniem się w podróż warto poświęcić trochę czasu na przeanalizowanie możliwych opcji. W ten sposób wybierzemy podróż najbardziej dla nas dogodnym środkiem transportu i unikniemy przykrych niespodzianek. Przewoźnicy PKS i Travel-Bus, tak samo jak PKP, mają swoje strony, na których znajdziemy potrzebne informacje. Sprawdź TUTAJ i TUTAJ.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany