Czy ZWiK stanie się atrakcją turystyczną Raciborza? Interpelacja Leszka Szczasnego
Nasz zakład posiada piękne, podziemne filtry powolne, które należą do zabytków niezwykle oryginalnych i rzadko spotykanych (na terenie dzisiejszej Polski mogą się nimi pochwalić zaledwie 4 miasta). Jest to ewenement na skalę europejską! Dzięki trosce i pasji pracowników zakładu istnieje możliwość wejścia do ich wnętrza, gdzie można podziwiać nie tylko ich ciekawą architekturę (piękne granity, cegły pokryte czarnym nalotem związanym z występującymi w wodzie związkami manganu), ale także zwiedzić usytuowaną tam wystawę prezentującą blisko 150 lat historii naszych wodociągów. Niewiele osób wie, że Racibórz był jednym z najwcześniej skanalizowanych miast na Górnym Śląsku. Na wystawie można zobaczyć stare i nowe sprzęty związane z miejską gospodarką wodną oraz poznać wszelkie techniki, które się w niej stosuje czy stosowało - wyjaśnia Szczasny w swoim piśmie. W dalszym ciągu zaznacza, że niewątpliwą atrakcją jest najstarsza wieża ciśnień, która znajduje się na terenie zakładu. Z jej dachu widać całe centrum Raciborza, pobliskie zabytki municypalne (m.in. więzienie, dawną rzeźnię, dawną lokomotywownię, budynki dzisiejszego Henkla i Rafako), a przy ładnej widoczności nawet Beskidy! Trzeba jednak zaznaczyć, że zabytek ten wymaga restauracji i pewnego przystosowania do obsługi regularnego ruchu turystycznego (m.in. budowa bezpiecznej platformy widokowej).
Trudno w zasadzie zrozumieć, dlaczego informacji o tych oryginalnych zabytkach nie znajdujemy w popularnych przewodnikach i informatorach wydawanych przez UM i dostępnych w Raciborskim Centrum Informacji. Co więcej - informacji o tym zabytku nie ma nawet na stronie UM w dziale "turystyka". Skąd ta cisza? Czy sami nie wiemy, jaki skarb posiadamy?
Pragnę zaapelować o pilną zmianę tego stanu rzeczy. Musimy chwalić się tym, co mamy! Dyrekcja zakładu jest otwarta na współpracę, a dzięki pasji kierownika zakładu produkcji wody - pana Stanisława Janika, turyści mogą liczyć na profesjonalną obsługę przewodnicką. Cała nasza stacja powinna jak najszybciej zostać zgłoszona przez UM jako zabytek techniki i być dostępna dla mieszkańców i turystów. W rezultacie powinna znaleźć się też na Śląskim Szlaku Zabytków Techniki i brać co roku udział w wielkim fantastycznym regionalnym przedsięwzięciu, jakim jest INDUSTRIADA, finansowana i promowana przez Śląski Urząd Marszałkowski.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany