Wybierasz się na narty? Ubezpiecz się!
Co obejmuje ubezpieczenie dla narciarzy?
KL, czyli Koszty Leczenia (tylko dla wyjazdów zagranicznych) Jadąc na narty do kraju należącego do UE, mamy częściowo refundowane koszty leczenia. Istotne jest zatem, aby tak wybrać dodatkową polisę, by w pełni uzupełniła braki EKUZ i skupiła się na zdarzeniach, na które podatny jest narciarz i turysta. Ubezpieczenie w ramach NFZ gwarantuje nam podstawową opiekę w krajach europejskich. Jednak, EKUZ swym zakresem nie obejmuje najważniejszych dla narciarza elementów, czyli transportu medycznego do Polski, akcji poszukiwawczej (np. pod lawiną) oraz ratowniczej z użyciem śmigłowca.
Wybierzmy tylko takie ubezpieczenie narciarskie, które obejmować będzie te zagrożenia, a kwota na ten cel nie będzie niższa niż 10 000 EUR! Dodatkowo, w większości krajów opieka zdrowotna jest w tym przypadku i tak dodatkowo odpłatna. Nie bez kozery, sam NFZ doradza zakupienie dodatkowego ubezpieczenia narciarskiego! Warto dobrze zastanowić się nad wybraną kwotą przeznaczoną na leczenie, gdyż w przypadku krajów alpejskich są to wysokie sumy. Doradzamy, aby polisa gwarantowała ich zwrot do minimum do 20 000 euro oraz obejmowała transport poszkodowanego do kraju.
NNW, czyli Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków
Mając ubezpieczenie narciarskie obejmujące NNW, możemy ubiegać się o odszkodowanie za doznany na zdrowiu uszczerbek. Wysokość takiej rekompensaty zależy od sumy ubezpieczenia, którą wybrać możemy samodzielnie, przed podpisaniem polisy. Składka nie jest wysoka, dlatego warto ubezpieczyć się na maksymalne sumy, oferowane przez towarzystwo. Pamiętajmy, że wysokość odszkodowania, w razie wypadku, obliczana jest procentowo od kwoty ubezpieczenia. Samo NNW dla narciarzy możemy również wykupić w przypadku wyjazdu na narty w Polsce.
OC, czyli Odpowiedzialność Cywilna na stoku
Wyobraź sobie zderzenie z innym narciarzem na stoku, w wyniku Twojego błędu. Osoba poszkodowana będzie rościła od Ciebie zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, a to może kosztować Cię kilka tysięcy (lub więcej) euro. Przed skutkami takiego zdarzenia chronić Cię będzie ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.
Koszty poszukiwania i ratownictwa w górach
Ratownictwo górskie jest płatne we wszystkich najczęściej odwiedzanych przez polskich narciarzy krajach. Koszt jednej interwencji może wynieść od kilkuset euro – udzielenie pomocy na miejscu i zwiezienie poszkodowanego ze stoku narciarskiego do karetki - do nawet kilkudziesięciu tysięcy euro. Sam start śmigłowca ratunkowego wycenia się mniej więcej na 5.000 euro, a jeśli w grę wchodzą również poszukiwania, czy ratowanie turystów w trudnych warunkach pogodowych, w trudno dostępnych rejonach gór, rachunek będzie wielokrotnie wyższy. EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie pokrywa w ramach ubezpieczenia NFZ takich kosztów, jak również transportu medycznego do Polski.
Sprzęt sportowy
Ubezpieczenie sprzętu sportowego obejmuje nasze narty i kijki nie tylko, kiedy sprzęt powierzamy przechowalni czy zostawiamy pod kluczem w hotelu bądź bagażniku samochodu, ale również w czasie podróży. W umowie z ubezpieczycielem bardzo klarownie wyłożone są sytuacje, w których ubezpieczenie sprzętu sportowego „zadziała”. Wiele towarzystw oferuje również odszkodowanie, jeśli sprzęt sportowy ulegnie zniszczeniu bądź zaginie w czasie akcji ratowniczej. Organizując zimowe szaleństwo na stoku warto poszukać także dobrego ubezpieczenia, które w razie nieoczekiwanych wypadków zapewni finansowe wsparcie początkującemu, ale także i wprawionemu już narciarzowi.
Racibórz, ul. Mickiewicza 3
Tel. 570 77 55 77
www.ubezpieczenia-raciborz.pl
Czynne: pn.-pt.: 9:00 -17:00
Zapraszamy!
A.S.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.