Kościół Gliwicki ma nowego Pasterza
Wierni z gmin Nędza oraz Kuźnia Raciborska mają nowego biskup ordynariusza. W sobotę odbył się Ingres biskupa Jana Kopca do gliwickiej katedry. Hierarcha, dotąd posługujący w Opolu, zastąpił pierwszego ordynariusza diecezji gliwickiej, bp. Jana Wieczorka, który przechodzi na emeryturę.
W uroczystej Eucharystii uczestniczyli nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, kard. Henryk Gulbinowicz, kard. Kazimierz Nycz, abp Alfons Nossol, abp Wiktor Skworc, abp Damian Zimoń oraz arcybiskupi, biskupi, księża, zakonnice, władze państwowe, samorządowe oraz liczni wierni.
Ingres poprzedziło kanoniczne przejęcie diecezji, czyli uroczyste wyznanie wiary oraz podpisanie stosownych dokumentów, w obecności Kolegium Konsultorów oraz przedstawicieli duchowieństwa.
Początek uroczystości ogłosiło bicie dzwonów w kościołach diecezji gliwickiej. Uroczysta Eucharystia rozpoczęła się o godz. 11. Bp Jan Kopiec został powitany w drzwiach katedry przez proboszcza ks. Bernarda Plucika. Bardzo znaczącym momentem było wręczenie pastorału, będące wyrazem przekazania Kościoła Gliwickiego. Nuncjusz apostolski wprowadził także nowego biskupa gliwickiego na katedrę. Wyrazem uznania Hierarchy przez wiernych było tzw. homagium. Przedstawiciele duchownych, różnych stanów złożyli wyrazy szacunku i posłuszeństwa nowemu ordynariuszowi.
Bardzo znaczące było także pierwsze kazanie bp. Jana Kopca jako Pasterza diecezji gliwickiej. Hierarcha mówił m.in. o tajemnicy, wielkości Kościoła, posługach, które nas przerastają. Nowy Biskup Gliwicki odniósł się także do tradycji, dziedzictwa tej ziemi oraz jej obecnych problemów. - Widzimy degradację tego środowiska, patrzymy na paraliżującą człowieka beznadzieję, brak stabilizacji, pracy, mieszkania, ale także perspektyw dalszej egzystencji. To musimy sobie uświadomić, od tego nie uciekniemy. Kościół musi towarzyszyć człowiekowi na drodze, która prowadzi go do wypełnienia się, aby móc powiedzieć dobrze wypełnialiśmy nasze zadanie – mówił Hierarcha.
Ordynariusz podkreślił, że nie można uciekać od odpowiedzialności. - To trzeba będzie podjąć na różne sposoby, ale przede wszystkim poprzez nawoływanie do nawrócenia. Trzeba wrócić do pierwotnej gorliwości i uczciwości, trzeba stanąć w prawdzie wobec siebie i innego człowieka, sytuacji, w jakiej jesteśmy. Mogę przyrzec, że będziemy to podejmowali razem z wami. Będziemy nie na salonach, ale na cierpliwej modlitwie i towarzyszeniu każdemu człowiekowi, aby mu wskazać, jaką drogą iść do prawdy - mocno zaakcentował bp Kopiec.
W homilii podkreślił także wkład swojego poprzednika w budowanie od podstaw nowej diecezji. Uroczystość zakończyło złożenie podziękowań i życzeń zarówno bp. Janowi Wieczorkowi jak i nowemu biskupowi gliwickiemu Janowi Kopcowi. Słowo ks. abp Józefa Kowalczyka, Prymasa Polski do obu biskupów gliwickich odczytał abp Wiktor Skworc.
Prymas Polski podziękował, bp. Janowi Wieczorkowi za posługiwanie, m.in. za zorganizowanie nowej diecezji oraz jej struktur, ośrodka rehabilitacyjnego w Rusinowicach, za przywrócenie do świetności klasztoru w Rudach oraz za liczne dzieła charytatywne.
Prymas Polski życzył nowemu biskupowi gliwickiemu Janowi Kopcowi owocnej posługi, przy wsparciu Matki Boskiej Pokornej.
Gratulacje biskupowi Janowi Kopcowi przekazał także Bronisław Komorowski, prezydent Polski.
Wieloletni proboszcz gliwickiej katedry, ks. inf. Konrad Kołodziej złożył także podziękowania bp. Janowi Wieczorkowi za wiele lat posługi. Natomiast witając nowego ordynariusza wręczył mu ikonę Apostołów Piotra i Pawła. - Niech ta ikona będzie znakiem jedności z kościołem katedralnym i zapewnieniem o stałej pamięci modlitewnej całej diecezji – mówił ks. infułat Kołodziej.
Dziękując biskupowi Wieczorkowi prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz przypomniał wiele lat owocnej współpracy, bez pomieszania kompetencji i obowiązków. Prezydent przypomniał m.in. wspólne przygotowania wizyty Jana Pawła II w Gliwicach.
Małgorzata Mańka – Szulik, prezydent Zabrza zauważyła, że bardzo cenne jest to, że Papież posyła człowieka, który wyrasta z tej diecezji i zna doskonale ten teren.
Prezydent Bytomia, Piotr Koj mówił, że ten dzień to nowa nadzieja, nowy impuls i nowe zadanie.
Po Mszy św. bp Jan Wieczorek i bp Jan Kopiec przyjmowali życzenia i podziękowania.
Biuro Prasowe Ingresu
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany