Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia30 września 201222:21

Wręczono medale im. ks. Stefana Pieczki Unitas In Veritate

Wręczono medale im. ks. Stefana Pieczki Unitas In Veritate - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

W sali widowiskowej Raciborskiego Centrum Kultury zostały dziś wręczone medale im. księdza Prałata Stefana Pieczki Unitas In Veritate. W 11 edycji laureatami zostali: małżeństwo lekarzy Aleksandra i Stanisław Gamrotowie, Brygida Tomala z Babic i Tadeusz Szczygielski z Raciborza. 

Małżeństwo Gamrotów znane jest z wielu inicjatyw społecznych, m.in. prowadzenia brzeskiego chóru, uczestnictwa w Gwiazdce Serc. Tadeusz Szczygielski to były strażak zawodowy i społecznik, związany z parafią miejską w Rynku, były kościelny, obecnie szafarz. Pasją Brygidy Tomali z Babic, członkini tamtejszego chóru, jest muzyka kościelna. Ma na koncie szereg koncertów organowych. Kształci młodych organistów. W części artystycznej wystąpiła Natalia Niemen, córka Czesława Niemena.

Laudacje wygłoszone przed wręczeniem medali:

Czuję się zaszczycony, ogłaszając dzisiaj Państwu, że uchwałą Kapituły Medalu ks. Stefana Pieczki „Unitas in Veritate” zostają uhonorowani tym medalem w roku 2012 lekarze – małżeństwo Aleksandra i Stanisław Gamrotowie.

Jakże pięknie, że ma to miejsce w roku innego wspaniałego polskiego kapłana, a mianowicie w Roku ks. Piotra Skargi. To właśnie ks. Piotr Skarga głosił przed czteroma wiekami, że służąc w imię Boże ludziom, służymy także Ojczyźnie. Służba ta miła jest Bogu, bo w niej zamyka się wszelkie dobro, które także spływa na sprawujących tę służbę. A czymże innym, jak nie taką służbą, jest praca dwojga absolwentów Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, którzy po studiach, tu w Raciborzu, realizują z oddaniem swoje cele i pasje zawodowe, pani Aleksandra jako lekarz specjalista chorób wewnętrznych, współzałożyciel i kierownik Niepublicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej „Opiekun” zajmującego się opieką długoterminową, pan Stanisław jako lekarz specjalista chirurg, ordynator Oddziału Chirurgicznego w Szpitalu Rejonowym w Raciborzu.
Działalność zawodowa Państwa Gamrotów, która nieustannie przysparza im sympatii i uznania pacjentów, nie jest jedyną sferą, która Ich absorbuje.

Gdy jednak Bóg nie poskąpił talentów, a rodzina dała przykład jak je rozwijać i nie marnować, nie można było nie pójść za jej przykładem. W tym momencie należy wspomnieć o dziadku pani Aleksandry, Karolu Burku, wielkim społeczniku, współzałożycielu w 1914 roku, tu w Raciborzu, Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, o mamie Pani doktor, interniście i radiologu, o ojcu, Nikodemie Burku, założycielu chóru parafialnego w Brzezin.

Dziś Chór z Brzezia pod kierownictwem Pani Aleksandry Gamrot , jest chlubą Raciborza i sławą naszego grodu nie tylko na Górnym Śląsku, ale i poza nim, ubogacając swoim śpiewem wiele uroczystości, na które jest zapraszany. zdobywając wiele nagród i wyróżnień. Cała rodzina Państwa Gamrotów związana jest z działalnością chóru: pan Stanisław, syn Jakub, a także córki: Zuzanna i Marta, absolwentki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, przy czym Pani Marta jest aktualnie studentką Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej w Katowicach.

I to nie wszystko. Śpiewająca rodzina nie tylko śpiewa. Pan Stanisław Gamrot, lekarz, chórzysta i członek Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr, to także piłkarz w zespole klubowym lekarzy i działacz sportowy oraz członek Zarządu Raciborskiego Towarzystwa Piłkarskiego Unia Racibórz.
Pani Aleksandra Gamrot od 1992 roku związana jest z Raciborskim Towarzystwem Oświatowym, którego od kilku lat jest prezesem. Wspólnie Państwo Gamrotowie mogą pochwalić się wyczynem, jakim było zdobycie szczytu Kilimandżaro. Dewizą chóru pod wezwaniem świętych Mateusza i Macieja z Raciborza są słowa jednej z pieśni:

„Śpiewajmy razem przez życie całe,
Ludziom na radość, Bogu na chwałę”.
I Pan Bóg Im błogosławi.
I także ks. Prałat Stefan Pieczka spogląda z góry i się raduje.

Więc nie pozostaje mi nic innego, jak zakończyć to moje wystąpienie słowami:

Vivat Laureaci
Vivat Chórzyści
Vivat Brzezie

TADEUSZ SZCZYGIELSKI

Pan Tadeusz Szczygielski urodził się dnia 13 września 1937 r. w Wołczkowie (woj. stanisławowskie – obecna Ukraina) jako syn Szczepana i  Pauliny, z domu Śrutwa. Dzieciństwo spędził w tejże miejscowości. W roku 1945 z rodzicami oraz rodzeństwem opuścił rodzinne strony i został przesiedlony do miejscowości Dziećmarów w powiecie głubczyckim. Tam też przyjmuje Pierwszą Komunię Świętą, a w roku 1947 r. w Baborowie otrzymuje Bierzmowanie z rąk arcybiskupa Bolesława Kominka. Po ukończeniu Szkoły Podoficerskiej Pożarnictwa, w roku 1954 podejmuje pracę w swoim zawodzie w Powiatowej Komendzie Straży Pożarnych w Głubczycach, a następnie na własną prośbę zostaje przeniesiony do pracy w Zawodowej Straży Pożarnej w Raciborzu. Piastował różne stanowiska, od dowódcy plutonu do komendanta w Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia Pożarniczego. Uczestniczył w wielu poważnych akcjach gaśniczych, w tym w największym w Polsce, przy Rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach. Był inicjatorem gaszenia pożaru w Karlinie. Brał czynny udział w akcji gaszenia lasu w Kuźni Raciborskiej.

Za blisko 40-letnią pracę, pan Tadeusz Szyczgielski został odznaczony różnymi państwowymi medalami, m.in. Krzyżem Kawalerskim. Jak sam wspomina: „Św. Florian był moim stałym natchnieniem i opiekunem w pracy”. W dotychczasowym życiu pan Tadeusz Szczygielski nigdy nie zaniedbywał praktyk religijnych, zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Już od ponad 30 lat jest tercjarzem w Trzecim Zakonie św. Franciszka w Raciborzu, w którym przez 3 kadencje był przełożonym. Przez 19 lat piastował funkcję kościelnego w Parafii p.w. WNMP w Raciborzu
Pan Tadeusz Szczygielski od 50 lat jest żonaty. Wspólnie z żoną wychował dwóch synów, a w następstwie czterech wnuków oraz dwóch prawnuków. Jako emeryt pracuje na działce i pomaga żonie w wspólnym prowadzeniu domu. Jest człowiekiem życzliwym, pogodnym, prawym, otwartym na potrzeby drugiego człowieka.

BRYGIDA TOMALA

Brygida Tomala urodziła się w Raciborzu, a wychowała w pobliskich Babicach. Od dziecka związana z muzyką, pierwsze szlify w tej dziedzinie zdobywała pod kierunkiem pana Pawła Kowola w raciborskiej szkole muzycznej. Potem był drugi stopień w Opolu, gdzie równocześnie podjęła naukę w studium organistowskim. Następnie  studia w  Akademii Muzycznej w Katowicach i w efekcie dwa dyplomy: wydziału instrumentalnego w klasie organów oraz wydziału dyrygentury, kompozycji i teorii muzyki. Do tego doszły studia podyplomowe u prof. J. Gembalskiego oraz kursy mistrzowskie u znanych wirtuozów zagranicznych. Jako organistka Brygida Tomala koncertuje w kraju i za granicą,  Współpracuje ponadto z liczącymi się w świecie muzycznym zespołami, by wspomnieć tyko katowicką „Cameratę Silesia”. Jako zasłużony pedagog kształci młodych organistów w Szkole Muzycznej w Katowicach i diecezjalnych szkołach organistowskich w Gliwicach.

Pełniąc równocześnie funkcję organistki w parafii św. Anny w Babicach, wprowadza w życie zasady, które wpaja uczniom, a od których zależy wysoki poziom kultury muzycznej w Kościele, z głównym akcentem na piękno liturgii. Prowadzony przez nią chór, zdobywa nagrody lub wyróżnienia prestiżowych festiwali i konkursów (Będzin 1998, Warszawa 2002, Kraków 2006). Wcześniej główne laury na ogólnopolskich festiwalach wyśpiewywała schola dziecięca z tej samej parafii, założona (podobnie jak chór) przez proboszcza, ks. Bogdana Kicingera, a później prowadzona przez panią Brygidę. Oba zespoły służą jednak przede wszystkim trosce o  muzyczne piękno liturgii.

Na gruncie muzyki kościelnej prowadzi pani Tomala ożywioną działalność nie tylko w rodzinnej parafii. Jest członkiem Zarządu Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych, pracuje również w Międzydiecezjalnej Komisji do Spraw Muzyki Kościelnej. Brała udział w przygotowaniach muzycznej oprawy spotkań z Janem Pawłem II na G. Św. Anny w 1983 (tam też pełniła funkcję kantorki) i w Gliwicach w 1999. Na to drugie przygotowała muzycznie scholę oraz skomponowała antyfony.

Jej najnowsze dzieła to wykonawczy udział w oratorium rudzkim „Dróżki Matki Boskiej Pokornej” z 2011 roku (w Rudach zresztą koncertuje pani Brygida co roku w ramach festiwalu „Muzyka w starym opactwie”) a także nagranie płyty z muzyką organową, promującej instrumenty diecezji opolskiej i gliwickiej („Per musicam ad fidem” 2012).

Pani Brygida Tomala swoją wrażliwością podkreśla, wierność najważniejszym wartościom – religijnym i etycznym.

Fot. Katarzyna Kubik

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:
Zobacz film z RTK

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport4 września 202423:20

Puchar Polski. Zagrali równo. Unia ma awans, a Markowice...

Puchar Polski. Zagrali równo. Unia ma awans, a Markowice... - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

W środę, 04.09., na boisku przy ulicy Jordana w Markowicach rozegrano spotkanie II rundy Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Racibórz. Naprzeciw siebie stanęły ekipy LKS 07 Markowice i Unii Racibórz. Mecz ten wydawał się formalnością dla Unii, jednakże zarówno gospodarze jak i goście nie zdołali zdobyć gola w regulaminowym czasie gry. Warto zaznaczyć, że oba zespoły zagrały naprawdę dobre spotkanie. Niestety, zwycięzca mógł być tylko jeden.

(greh)
Reklama
Aktualności5 września 202410:04

Kolizja na Rybnickiej w Rzuchowie. Sprawczynią 76-latka

Kolizja na Rybnickiej w Rzuchowie. Sprawczynią 76-latka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Regionalny Informator Ekologiczny
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 30.08.2024
29 sierpnia 202420:28

Nasz Racibórz 30.08.2024

Nasz Racibórz 23.08.2024
22 sierpnia 202421:35

Nasz Racibórz 23.08.2024

Nasz Racibórz 16.08.2024
16 sierpnia 202410:42

Nasz Racibórz 16.08.2024

Nasz Racibórz 09.08.2024
8 sierpnia 202422:14

Nasz Racibórz 09.08.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.