220-lecie konsekracji kościoła w Wojnowicach
Wojnowiczanie w tym roku mają co świętować. Nie dość tego, że zajęli I miejsce w konkursie Najpiękniejsza Wieś Województwa Śląskiego, to na dodatek obchodzą 220 lat poświęcenia kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.
Wbrew pozorom, Wojnowice nie są takie młode, istnieją już ponad VI wieków. Wcześniej we wsi była również świątynia, lecz drewniana, która została wyburzona. Jak potoczyła się historia budowy obecnego kościoła? O tym opowiadał Nam ksiądz Tomasz Koterba - pochodzący z Wojnowic i znający historię swojej Małej Ojczyzny w najdrobniejszych szczegółach. - Poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę nowego kościoła poświęcił w maju 1793 roku ks. Johannes Szczyrba – proboszcz z Cyprzanowa. Uroczystego poświecenia kościoła dokonano 15 października w dzień śmierci św. Jadwigi (wspomnienie liturgiczne przypada na 16 października). Proboszczem wtedy był ks. Joseph Weyrauch (1790-1813 zmarł 17.02.1813 roku na tyfus). Początkowo kościół nosił wezwanie Znalezienia Krzyża (przed reformą liturgii - wrześniowe święto poświęcone było wspomnieniu "podwyższenia" Krzyża, zaś 3 maja cały Kościół czcił pamiątkę Jego "znalezienia"). Ówczesny papież Jan XXIII (wyniesiony do świętości w tym roku) zniósł święto krzyża Chrystusowego obchodzone 3 maja jako niepotrzebne powtórzenie, zaś odnowiony kalendarz rzymski jako święto Podwyższenia Krzyża przyjął dzień 14 września. Kościół, który powstał w miejsce drewnianego, wybudowano w przeciągu roku, był dość duży ale z niskiej jakości materiałów. Całkowity koszt budowy wyniósł 5.000 reńskich guldenów. Ciekawostką jest, że fundamenty sięgają głębokości tylko ½ metra i wykonane są ze zwykłych kamieni znalezionych na polach. Fundamenty pod wieżą sięgają 80 cm. W 1814 roku zaczęły się rozszczepiać ściany więc wymieniono kilka tysięcy cegieł. Pęknięcia postępowały dlatego przy zwieńczeniu złączono je w 1853 roku specjalnymi ankrami (dwa widoczne do dziś). W 1812 roku zakupiono dla kościoła w Wojnowicach za 30 talarów ołtarz główny z sekularyzowanego klasztoru dominikanek w Raciborzu (ołtarz NMP – nieistniejący), a także za 2 talary ołtarz boczny św. Tekli (nieistniejący).
W latach 1931/32 rozbudowano i powiększono kościół i w takim stanie pozostał do dziś. W tym roku – po 82 latach jest przeprowadzany kapitalny remont dachu. Zobacz więcej na www.parafia-wojnowice.com
Nikol Urbaniec
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.