Złożenie w sarkofagu trumny z prochami bp. Józefa Nathana w kościele w Branicach
W uroczystościach wzięli udział biskupi opolscy: bp Andrzej Czaja, bp Paweł Stobrawa, bp Rudolf Pierskała, emerytowany abp Alfons Nossol; gliwiccy: bp Jan Kopiec, emerytowany bp Jan Wieczorek i ordynariusz ostrawsko-opawski bp Frant%u0161ek Lobkowicz; duchowni z Niemiec, Czech. Obecni byli także przedstawiciele władz lokalnych, personel Samodzielnego Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. ks. bp. Józefa M. Nathana w Branicach oraz Siostry Maryi Niepokalanej, które posługują w "Miasteczku Miłosierdzia".
Podczas homilii bp Jan Kopiec zachęcał, "aby cieszyć się, że Bóg dał nam takiego przewodnika duchowego, a równocześnie człowieka, który potrafił stawić czoła trudnościom i przeszkodom, aż do starcia się z wygnaniem i wrogiem, który w ogóle wrogiem nie powinien być". - Ale stało się, pozostaje tylko modlitwa i wdzięczna pamięć - wyznał. "Niemal 68 lat trzeba było czekać, aby ten grób, który gościnnie przyjął bp. Nathana, znowu nas dzisiaj tutaj zjednoczył" - mówił ordynariusz gliwicki. "Nie ukrywam mojego wzruszenia, że to mnie przypadło dopowiedzieć do kazania pogrzebowego jakby ten ostatni akapit, który potrzebny jest, aby zrozumieć, jak działamy w Jezusie Chrystusie. Tylko z naszym Zbawicielem potrafimy przełamać egoizm, kompleksy oraz nasze niedojrzałe pomysły" - docenił bp Kopiec odważną postawę biskupów czeskich, którzy pozwolili na przeniesienie z Opawy prochów śp. bp. Józefa Marcina Nathana do Branic.
Kaznodzieja podkreślił też, że wolą śp. bp. Nathana było spocząć w Branicach, gdzie "swoim ubogim, biednym, chorym, nieszczęśliwym przewodził; których do siebie rzeczywiście przytulał; których chciał podnieść w ich ludzkiej godności. Czynił to razem z personelem, a także z Siostrami Maryi Niepokalanej".
"Ten grób, który miał wszystko zamknąć, jest dziś świadkiem otwarcia, nowych naszych możliwości" - mówił bp Kopiec. "Byśmy w egoizmie nie pozostali, ale abyśmy mieli odwagę pokonywać wszystkie te przeszkody, które zamykają drogę do drugiego serca" - zaapelował.
Bp Andrzej Czaja wyraził wdzięczność za udział w translacji ciała bp. Józefa Marcina Nathana z Opawy do Branic: "Dziękuję za dopełnienie liturgii pogrzebowej z 4 lutego 1947 r. Niech Boża Opatrzność sprawi, aby ten dzień jak najpiękniejsze owoce wydał w naszych sercach, pośród nas i na tej ziemi. Miłość Chrystusa niech przynagla nas, byśmy tak, jak śp. bp Józef Nathan żyli na chwałę Boga i służbie bliźnim".
Na zakończenie uroczystości w Branicach bp Andrzej Czaja i bp Franti%u0161ek Lobkowicz podpisali wspólną umowę między diecezjami opolską i ostrawsko-opawską.
Śp. bp Józef Marcin Nathan (1867-1947) był wielkim duszpasterzem oraz założycielem i budowniczym "Miasteczka Miłosierdzia" w Branicach. Zmarł w Opawie zaledwie kilka tygodni po wysiedleniu go przez władze komunistyczne z Branic do ówczesnej Czechosłowacji. Uroczystości przeniesienia prochów śp. bp. Nathana były nie tylko pośmiertnym oddaniem czci dziełu jego życia, ale także towarzyszeniem mu w jego "powrocie do domu", w którym do dziś pozostaje duch jego pasterskiej troski o ludzi najbardziej potrzebujących - chorych psychicznie.
diecezja opolska, fotorelacja TUTAJ
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.