Kresowiacy z Raciborza na Jasnej Górze
Śląski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Raciborzu zorganizował w dniu 5 lipca br. wyjazd autokarem PKS do Częstochowy na XV Światowy Zjazd i Pielgrzymkę Kresowian na Jasną Górę. Relację z tej uroczystości przesłał prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Piotr Klima.
W pielgrzymce uczestniczyło 47 mieszkańców Raciborza. Większość stanowiły osoby związane z Kresami. Najstarszą uczestniczką pielgrzymki była pani Klara Radecka, mama znanego ks. prof. Aleksandra Radeckiego. Pątników – uczestników XV Światowego Zjazdu Kresowian pobłogosławił przed wyjazdem do Częstochowy proboszcz Parafii Świętego Mikołaja ksiądz Piotr Adamów.
Wyjechaliśmy o godzinie 6.30 – relacjonuje Piotr Klima. - Naszą opiekunką była duchową siostra Felicyta Błędzka z Klasztoru Annuntiata Zgromadzenia Misyjnego Sióstr Służebnic Ducha Świętego. Czas podróży szybko mijał. Był wypełniony modlitwą, śpiewem i wypowiedziami uczestników wyjazdu. Każdy otrzymał specjalnie na ten wyjazd przygotowany Śpiewnik pielgrzymkowy, z którego modliliśmy się i śpiewaliśmy pieśni i piosenki.
O 9.15 dojechaliśmy na Mszę Św. w Kaplicy Cudownego Obrazu, w czasie której homilię wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski z Krakowa. O 11.00 w Sali Papieskiej odbyło się uroczyste otwarcie Zjazdu. Sala Papieska była całkowicie wypełniona a mieści się w niej ponad 700 osób. Przy wejściu były rozstawione stoliki informacyjne oraz stoiska księgarskie z pamiątkami. Zbierano też podpisy pod petycjami do władz państwowych. Całość spotkania prowadziła pani Danuta Skalska, prezes Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo -Wschodnich, Oddział w Bytomiu, realizatorka programu Lwowska Fala emitowanego co niedzielę o godzinie 8.15 w Polskim Radiu Katowice.
Jak wynika ze słów Piotra Klimy, atmosfera spotkania była niezwykle podniosła. Wspólne zaśpiewanie Hymnu Państwowego, Roty oraz pieśni Boże coś Polskę było niezwykle wzruszające. Przybyły poczty sztandarowe wielu organizacji kresowych i patriotycznych. Zjawili się też przedstawiciele władz państwowych. Odczytano też list od Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego, który objął Zjazd swoim patronatem. Zebrani wysłuchali przerywanych gromkimi brawami wystąpień Jana Skalskiego, prezesa Światowego Kongresu Kresowian oraz Jana Niewińskiego, prezesa Kresowego Ruchu Patriotycznego. Miłym momentem było przyznanie honorowych nagród Optimer Merenti Proximis i Praeminum Honoris Cresovianae najbardziej zasłużonym działaczom organizacji kresowych.
- O 13.30 udaliśmy się do naszego autokaru, przy którym rozstawiliśmy stoły z poczęstunkiem – opowiada dalej Piotr Klima. - Największym wzięciem cieszył się chleb razowy ze smalcem i ogórkiem. Były bułki z serami, kiełbasą i dżemem. Pieczywo przekazała nam uczestniczka wyjazdu pani Chrobak z piekarni na Staszica. O 14.30 uczestniczyliśmy w specjalnym Koncercie Jasnogórskim pod tytułem Kresy - Pamięć- Tęsknota. A o godzinie 16.oo wyjechaliśmy z Jasnej Góry . Pogoda cały czas była wspaniała, lecz Częstochowa pożegnała nas deszczem. W drodze powrotnej atmosfera była wspaniała. Wszyscy byli już ze sobą zapoznani i w śpiewie, na modlitwie i opowieściach jechaliśmy do naszych domów. Po drodze zatrzymaliśmy się w Katowicach – Panewnikach, gdzie zwiedziliśmy Bazylikę ojców Franciszkanów, a na koniec poszliśmy na świetne włoskie lody.
Do Raciborza przyjechaliśmy około 19.30. Wszyscy przyjechali radośni i szczęśliwi. Była to prawdziwie katolicka i patriotyczna wyprawa do Matki Boskiej Królowej Polski. Umówiliśmy się już na kolejny wspólny 3 dniowy wyjazd na Górę Św. Anny w listopadzie Br. A w przyszłym roku na wycieczkę Po śladach ojców naszych – podróż sentymentalna na Kresy. Odwiedzimy Lwów, Sambor, Stryj, Drohobycz i Stanisławów. Będziemy chcieli dojechać aż do Śniatynia na grób błogosławionej siostry Marty Wieckiej. To z naszej inicjatywy podczas Zjazdu Kresowian w Sali Papieskiej Siostry Szarytki z Krakowa, skąd wywodziła się błogosławiona siostra Marta Wiecka, zorganizowały stoisko, gdzie można było zaopatrzyć się w obrazki, zdjęcia, książki i albumy o Błogosławionej.
Dokumentację fotograficzną i filmową sporządził pan Bronisław Niewiadomski, współorganizator Pielgrzymki na Jasną Górę.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany