Metropolitalne obchody Odpustu Wniebowzięcia NMP w Rudach
Kościelne uroczystości WNMP rozpoczęły się na opackim dziedzińcu o godz. 11.00. Mszy świętej przewodniczył ks. biskup senior Gerard Kusz, który wraz z ks. bp. Janem Bagińskim obchodził dziś 30-rocznicę sakry biskupiej.
Jak można się było spodziewać, wiernym towarzyszył upał i skwar. Stąd też plac opacki pokrył się dużą ilością żółtych parasolek przeciwsłonecznych, które pozwalały wiernym osłonic się od słońca w trakcie blisko 2-godzinnej Mszy świętej. O możliwość wypożyczenia parasolek zadbał kustosz rudzkiego opactwa, ks. dyr. Jan Rosiek.
Na uroczystości do Rud przybyło 9 biskupów i duża liczba duchowieństwa z terenu całej Archidiecezji. Obecni byli: biskup pomocniczy Archidiecezji Katowickiej biskup Adam Włodarczyk, Arcybiskup Alfons Nossol z Opola, biskup pomocniczy Piotr Skucha z Diecezji Sosnowiec, Ordynariusz Diecezji Opolskiej ks. bp Andrzej Czaja, biskupi pomocniczy Diecezji Opolskiej ks. bp Paweł Stobrawa i ks. Rudol Pierskała, biskup senior Jan Wieczorek z Diecezji Gliwickiej, Ordynariusz Diecezji Gliwickiej ks. biskup Jan Kopiec. W uroczystościach udział wzięli również przedstawiciele samorządu oraz wielu instytucji i organizacji z terenu Archidiecezji. Wśród gości obecna była wicewojewoda śląski Gabriela Lenartowicz.
Homilię w trakcie mszy św. wygłosił ks. biskup Alfons Nossol, który wyraził swoją radość z możliwości uczestniczenia w Rudach we mszy w święto Wniebowzięcia, które jest symbolem nadziei, radości i pocieszenia. Biskup podkreślił: - Wniebowzięcie NMP było ukoronowaniem wiary i całego życia Maryji na ziemi. A skoro naszą ,ojczyzną jest Niebo, to idźmy do niego drogą uświęcenia. Przykład Jana Pawła II pokazał, że każdy z nas może zostać świętym.
Sobotnie metropolitarne obchody WNMP były jednocześnie dziękczynieniem za 30-letnią posługę biskupią k. biskupa Gerarda kusza i ks. biskupa Jana Bagińskiego. Do obecnego na mszy św. jubilata słowa podziękowania i gratulacji skierowali biskup Jan Kopiec, arcybiskup Alfons Nossol oraz biskup Opolski Andrzej Czaja.
We Mszy św. na dziedzińcu pałacu opackiego wzięła udział bardzo duża liczba wiernych. Śpiewały połączone chóry (5 chórów ), w tym również chór im. Juliusza Rogera z Rud. Do Mszy św. grała górnicza orkiestra dęta KWK ,,Sośnica”.
Uroczystość zakończyło tradycyjne błogosławieństwo ziół i kwiatów, a także modlitwa zawierzenia przed łaskami słynącą rudzką ikoną.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.