Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia25 lipca 201609:14

Dzień Wspólnoty na Górze Św. Anny i spotkanie w Opolu

Dzień Wspólnoty na Górze Św. Anny i spotkanie w Opolu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Światowe Dni Młodzieży 2016. Goszczący w Raciborzu pielgrzymi wzięli udział w sobotę w diecezjalnych spotkaniach w Opolu oraz na Górze Św. Anny. Poniżej relacje z tych wydarzeń.

Młodzież otrzymała zadanie na Górze Św. Anny. Relacja z rozpoczęcia Dnia Wspólnoty

Dzień Wspólnoty w diecezji opolskiej rozpoczął się uroczystą mszą świętą na Górze Świętej Anny. 23 lipiec to czas w którym młodzież z wszystkich kontynentów świata uczestniczyła w liturgii, by głosić w świecie posłanie Matki Boskiej Opolskiej, brzmiące: Otwórzmy Jezusowi drzwi serca!

Przed rozpoczęciem Eucharystii wolontariusze odegrali scenkę teatralną przedstawiająca Zwiastowanie Pańskie. Po tym rozpoczęto nabożeństwo, które poprowadził biskup Andrzej Czaja w języku łacińskim. Ważnym elementem mszy jak i całego dnia wspólnoty był wniesiony przez młodzież na ołtarz krzyż oraz obraz Matki Boskiej Opolskiej.
- Chcemy razem wołać o pokój w świecie. Chcemy pamiętać o ofiarach przemocy na świecie. Będziemy wołać o moc wiary i Bożego Ducha w nas i o łaskę owocnego przeżycia Światowych dni Młodzieży w Krakowie – tym przesłaniem rozpoczął uroczystość biskup opolski. W homilii biskup nawiązał do słów Św. Jana Pawła II „Abba Ojcze” jako ponadczasowe przesłanie, które my chrześcijanie powinniśmy wcielać w życie. Przypomniał także o koronacji obrazu Matki Boskiej Opolskiej, którego kopia była obecna podczas całej mszy na ołtarzu. Kazanie bowiem nawiązywało do obecnej Matki Boskiej Opolskiej, która prosi każdego z nas, by wziąć Jezusa do siebie. W ten sposób Maryja uświadamia nam co jest konieczne do bycia dojrzałym chrześcijaninem - jest to spotkanie. Spotkanie z osobą która nadaje życiu nową perspektywę i ukierunkowanie. Spotkanie z Jezusem. - Być Chrześcijaninem znaczy Boga barć i Bogiem się dzielić – podkreślił biskup opolski w swojej homilii.

Po kazaniu kardynał Philippe Barbarin przewodniczył obrzędom odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Pytania zostały zadane w trzech językach, a każdy obecny odpowiadał „wierzę” w swoim ojczystym języku, po czym wspólnie odśpiewane zostało Credo. Podczas uroczystości również modlitwa wiernych została poprowadzona przez młodzież w różnych językach.

Najważniejszym i kulminacyjnym punktem tego spotkania było przekazanie zadania przez biskupa opolskiego młodzieży. W uroczystym marszu z flagami przedstawiciele dekanatów diecezji opolskiej odebrali z rąk biskupa zadanie, które brzmi: „Miłosierdzie Pana głoście! Trwajcie przed Jezusem i Jemu służcie! Astare coram Te et Tibi ministrare !”
Po odebraniu zadania młodzież zaśpiewała hymn Światowych Dni Młodzieży i opuściła opolski Nazaret, by jak mówi Ojciec Franciszek, zrobić raban na ulicach Opola.
Sylwia Kuznik, sekcja medialna ŚDM diecezji opolskiej

Opole jeszcze nigdy czegoś takiego nie przeżyło. Prawdziwy raban!

Papież Franciszek, podczas Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro (2013 r.) powiedział: „Mam nadzieję, że będzie hałas. Chciałbym, by was było słychać w diecezjach, chcę, aby się wychodziło na zewnątrz, żeby Kościół wychodził na ulice, chcę byśmy się bronili przed tym wszystkim, co jest światowością, bezruchem, przed tym, co jest wygodą, klerykalizmem, od tego wszystkiego, co jest zamknięciem w sobie. Parafie, szkoły, instytucje stworzone są po to, aby wychodzić na zewnątrz...”.

Pielgrzymi goszczący w Diecezji Opolskiej słowa papieża wzięli sobie głęboko do serca. Wczoraj przeszli ulicami Opola w kolorowej, radosnej i głośnej paradzie. Najpierw jednak pielgrzymów powitały władze regionu. – Mimo, że jesteśmy z całego świata mówimy jednym wspólnym językiem- językiem wiary, miłości, szacunku i miłosierdzia – mówił Adrian Czubak, wojewoda opolski. – Wszyscy możemy zmieniać świat na lepsze – dodał.

– Na świecie nie ma dziś wiele pokoju, a wasza miłość czyni ten świat pięknym i wspaniałym – wyznał z kolei prezydent miasta Opole, Arkadiusz Wiśniewski. – Dzielcie się radością. Nieście miłość na cały świat i przekonujcie, że warto to robić – mówił. Prezydent w młodych ludziach widzi źródło najpiękniejszych, tak bardzo potrzebnych w dzisiejszych czasach wartości. – Widać po zgromadzonych w naszym mieście młodych ludziach z całego świata, że wartości, które wyznają: pokój, szczęście, miłość mogą zatriumfować – oznajmił.
Po odmówieniu Koronki do Miłosierdzia Bożego wszyscy zgromadzeni na pl. Wolności, w głośnym, radosnym, kolorowym marszu udali się na osiedle Armii Krajowej, gdzie obywały się główne wydarzenia Dnia Wspólnoty: tańce integracyjne, świadectwa wiary, wspólne śpiewy i modlitwy. Jedną z atrakcji wczorajszego wieczoru był koncert Siewców Lednicy. Zespół, od 2000 roku gra i śpiewa pieśni na chwałę Bożą. Siewcy porwali tłum to tańca oraz wspólnego śpiewu.

Na czele marszu niesiono ikonę Matki Bożej Opolskiej oraz krzyż przekazany młodym przez naszego biskupa Andrzeja Czaję na Górze św. Anny. Na przodzie jechał również specjalnie przystrojona ciężarówka, z której powiewały narodowe flagi wszystkich przebywających u nas nacji.

Śpiewom, tańcom, radosnym okrzykom czy oklaskom nie było końca. Na każdym kroku widać było gesty miłości i serdeczności. Uśmiechano się do siebie, machano. Również wielu Opolan wyszło na ulice miasta, by powitać pielgrzymów. – Jestem zaskoczona, że ludzie tak pozytywnie na nas reagują. Machają do nas, uśmiechają się, to piękne i niesamowite. To cudownie, że w waszym kraju chrześcijanie mogą tak swobodnie wyznawać swoją wiarę – mówi, przybyła do nas z Francji 20-latka. – Jestem pewna, że gdyby taki marsz szedł ulicami naszego miasta, z okien domów i mieszkań wylewano by na nas wodę – dodaje ze smutkiem.

Nad bezpieczeństwem uczestników przejścia czuwała policja. Na osiedlu Armii Krajowej każdy pielgrzym mógł zjeść ciepły posiłek i napić się wody. Zapewniona była również opieka medyczna. Pielgrzymi chętnie korzystali z kurtyny wodnej. Ci, którzy chcieli się wyciszyć i porozmawiać z Bogiem na osobności mogli udać się do specjalnego Namiotu Adoracji.
Modlitwy, świadectwa, wypowiedzi księży czy występujących artystów, tłumaczone były na język angielki, niemiecki, francuski, włoski i czeski. Wystarczyło założyć słuchawki i ustawić w swoim telefonie odpowiednią częstotliwość radiową wyświetlaną na telebimach. Było to znaczne ułatwienie dla wielu pielgrzymów, którzy mogli w ten sposób jeszcze bardziej przeżywać to, co się działo.

Podczas spotkania na osiedlu AK w Opolu ks. Łukasz Knieć zaprosił na scenę wyjątkowego gościa – Haniego z rodziną., który podzielił się świadectwem. Do Polski przybyli z Nazaretu.
Całe wydarzenie trwało do późnych godzin wieczornych. Pielgrzymi bawili się, skakali, tańczyli, śpiewali do samego końca – każdy z każdym, ramię w ramię – jak znający się od wielu lat przyjaciele. Piękne doświadczenie, kto był ten wie.

Aleksandra Parusel, sekcja medialna Centrum ŚDM w Opolu

Autor: Aleksandra Parusel,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Regionalny Informator Ekologiczny
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 30.08.2024
29 sierpnia 202420:28

Nasz Racibórz 30.08.2024

Nasz Racibórz 23.08.2024
22 sierpnia 202421:35

Nasz Racibórz 23.08.2024

Nasz Racibórz 16.08.2024
16 sierpnia 202410:42

Nasz Racibórz 16.08.2024

Nasz Racibórz 09.08.2024
8 sierpnia 202422:14

Nasz Racibórz 09.08.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.