Procesja św. Izydora Oracza przeszła ulicami Jankowic
W niedzielny poranek 14 maja pod kapliczką św. Izydora Oracza w Jankowicach odbyły się doroczne uroczystości odpustowe ku czci jej patrona.
Święty Izydor Oracz to hiszpański święty urodzony w Madrycie w 1080 roku. Beatyfikowany został przez papieża Pawła V w 1619 roku, zaś kanonizowany przez papieża Grzegorza XV w 1622 roku. Jest uznawany za patrona diecezji kieleckiej, patrona Saragossy, Madrytu i patrona rolników. Dlatego też w 1902 roku janowiccy chłopi ufundowali i wznieśli kapliczkę pod wezwaniem św. Izydora licząc na to, że jego namacalna obecność w postaci kaplicy i wizerunków pozwoli na lepsze zbiory z nieurodzajnych, bo piaszczystych pól.
Majowe odpusty ku czci patrona kaplicy sięgają czasów fundacji tej wiejskiej neogotyckiej świątyni przed 115 laty. Bezpośrednio po nabożeństwie (dawniej było to po południu) ulicami wsi przechodzi procesja z feretronem malowanym na blasze przedstawiającym z jednej strony św. Izydora, zaś na rewersie widnieje podobizna św. Jana Nepomucena, patrona małej kapliczki dobudowanej do bryły dawnej janowickiej oberży przy ulicy Raciborskiej. To właśnie tam zatrzymuje się procesja na krótką modlitwę, by potem ruszyć w kierunku krzyża upamiętniającego pospieszny pochówek ofiar tyfusu z lat 1847/48 na polu opodal skrzyżowania ulic Polnej i Wiejskiej. Uroczystość kończy się powrotem procesji pod kapliczkę patrona.
Święty Izydor Oracz tak bardzo zakorzenił się w świadomości mieszkańców Jankowic, że część z nich do dziś przekonana jest o tym, jakoby to właśnie ten hiszpański patron rolników był patronem całej miejscowości. Tymczasem patronem Jankowic od zarania tej osady był święty Jan Chrzciciel, którego wizerunek widniał już na średniowiecznych pieczęciach jankowickich sołtysów. Nazwa wsi ma charakter patronacki i niewykluczone, że pochodzi od imienia właśnie tego świętego, zwłaszcza że w połowie XIII wieku, czyli w okresie, z którego pochodzą pierwsze wzmianki o istnieniu osady, Jan Chrzciciel był patronem diecezji wrocławskiej, do której Jankowice należały.
h.mac
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany