Złoty Jubileusz Kapłaństwa ks. Gintera Józefa Kurowskiego. Rada Miasta przyznała tytuł Zasłużony dla Miasta Raciborza
W niedzielę o godz. 10.30 w kościele pw. WNMP odprawiona zostanie Msza św. dziękczynna w intencji ks. proboszcza Gintera Józefa Kurowskiego z okazji 50 rocznicy święceń kapłańskich z podziękowaniem Wielkiemu Bogu za dar kapłaństwa oraz w intencji wszystkich poleconych parafian, którym jubilat przybliżał miłość i uwielbienie Trójjedynego Boga (z ofiarą i "Te Deum"). Na majowej sesji Rada Miasta przyznała ks. Gintrowi Kurowskiemu tytuł Zasłużony dla Miasta Raciborza. Duchowny kończy w tym roku posługę w parafii miejskiej.
Uchwałę w sprawie nadania tytułu podjęto na wniosek rady parafialnej, podpisany przez Barbarę Jaskot, Marię Wojciechowską oraz Wiesława Szczygielskiego. W uzasadnieniu czytamy: - Ksiądz Ginter Józef Kurowski przybył do Raciborza w 1991 roku i dekretem Biskupa Opolskiego z 27.08.1991 r. został powołany na Proboszcza Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Raciborzu. Funkcję tę pełni nadal. Parafia znajduje się w śródmieściu i posiada dwa zabytkowe kościoły przy Rynku: WNMP i św. Jakuba, które często są pokazywane na widokówkach miasta. Obecna posługa Księdza Proboszcza w Raciborzu dobiega końca, ponieważ Ksiądz ukończył 75 lat i zgodnie z prawem kanonicznym obowiązany jest przejść w stan spoczynku.
Ksiądz Proboszcz od 26 lat kieruje Parafią pw. WNMP. Okazał się wspaniałym duszpasterzem, wychowawcą, nauczycielem i zarządcą, dbającym o kościoły i wspólnotę parafialną. Dzięki Księdza inicjatywie, osobistym znajomościom i wielkiemu zaangażowaniu doprowadził do renowacji zabytkowej Figury Maryjnej, stojącej na Rynku miasta. Renowacja była przeprowadzona całkowicie na koszt sponsora z Niemiec, a odnowiona Figura cieszy dzisiaj społeczeństwo, podobnie jak Kościoły przy Rynku (odnowiona elewacja kościoła Farnego i nowy dach, miedziany na Kościele św. Jakuba).
W kościele pw. WNMP zawsze były odprawiane uroczyste Msze św. m.in. w intencji Ojczyzny w dniu 11 listopada, w rocznicę odzyskania Niepodległości Polski oraz w dniu 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja i wybuchu III Powstania Śląskiego, z udziałem władz Miasta i Powiatu, przedstawicieli szkół, instytucji, organizacji pozarządowych. W 2005 r. odbyły się uroczystości 800-lecia konsekracji kościoła pw. WNMP, który jest najstarszym kościołem w mieście, (1205r.), a które zgromadziły wielu gości z kraju i zagranicy, rozsławiając Racibórz. W 2006 r. (15.11) nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie Pomnika abpa Józefa Gawliny przy Rynku miasta, z uroczystą Mszą św. w kościele farnym, z udziałem Biskupów i Legata papieskiego z Rzymu.
Szczególne znaczenie ma wniosek Księdza Proboszcza Gintera Józefa Kurowskiego z 4.06.2012 r., zafascynowanego postacią Świątobliwej Eufemii, której obraz znajduje się w
kościele farnym, skierowany do Biskupa Ordynariusza w Opolu, o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego naszej raciborzanki - siostry zakonnej Eufemii, zwanej Ofką, księżnej z
rodu Piastów, która zmarła 17.01.1359 r. w Raciborzu w opinii świętości. Przez wszystkie wieki trwał Jej kult i nadal trwa.
Biskup Opolski przyjął wniosek Księdza Proboszcza i podjął starania o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego Siostry Eufemii. Została powołana specjalna Komisja Historyczna do
przygotowania dokumentacji w celu przekazania do Watykanu. Mamy nadzieję, że Racibórz będzie miał swoją Błogosławioną Siostrę Eufemię.
Znamiennym jest również, że Ksiądz Proboszcz prowadzi przez cały okres swej posługi w Raciborzu kronikę parafialną, w której zapisuje wydarzenia nie tylko z życia Parafii. Kronika, uzupełniana zdjęciami i dokumentami, jest skarbnicą wiedzy o życiu Parafii i Raciborza.
W dniu 27.08.2016 r. Ksiądz Ginter Kurowski obchodził 25 lat pracy duszpasterskiej w raciborskiej Parafii, zaś 11.06.2017 r. będzie obchodził 50-lecie swego kapłaństwa. Przez 26 lat pracy duszpasterskiej w Parafii WNMP Ksiądz Proboszcz dał się poznać jako wzorowy Kapłan i bardzo szlachetny Człowiek, kierujący się w swoim życiu zasadami Dekalogu i Ewangelii, miłością bliźnich i głębokim humanitaryzmem. Nigdy nie przeszedł obojętnie wobec człowieka w potrzebie, z troską i wysoką kulturą umie współpracować z gospodarzami miasta, służbami miejskimi i społeczeństwem. Z wielką troską, dbałością i zaangażowaniem podchodzi do opieki nad powierzonym sobie majątkiem kościelnym.
Ksiądz Ginter Kurtowski będąc w zgodzie z maksymą, że tworzenie kultury jest obowiązkiem człowieka oraz powołaniem chrześcijanina, jest sercem oddany kulturze. Kościół Parafii gdzie Ksiądz jest duszpasterzem stał się mekką dla koneserów muzyki, w nim bowiem od kilkudziesięciu już lat odbywają się Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai;
koncertują zarówno amatorzy, jak i twórcy profesjonalni. Mając powyższe na względzie, podjęcie niniejszej uchwały staje się jak najbardziej zasadne.
fot.: arch. parafii WNMP
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.